Kvalita vody ke koupání v Evropě se stále zlepšuje, zjistila Evropská agentura pro životní prostředí
Podle včera zveřejněné výroční zprávy o kvalitě vody ke koupání tyto vody neobsahovaly téměř žádné znečišťující látky škodlivé pro lidské zdraví a životní prostředí. Minimální požadavky na kvalitu vody stanovené předpisy Evropské unie splnilo více než 96 procent lokalit ke koupání.
Zpráva Evropské agentury pro životní prostředí a Evropské komise potvrzuje čtyřicetiletý pozitivní trend stále čistější vody na plážích a koupalištích v celé Evropě. Posouzení vychází z analýzy vzorků vody z více než 21 000 pobřežních i vnitrozemských lokalit ke koupání a je dobrým ukazatelem pro výběr nejlepších míst s pravděpodobně nejkvalitnější vody pro nadcházející léto. U odebraných vzorků vody ke koupání se zjišťuje, zda nejsou kontaminovány fekáliemi z odpadních vod z kanalizace nebo chovu hospodářských zvířat.
V posledních letech se naprostá většina koupališť v Evropě může pochlubit dobrou kvalitou vody. V roce 2016 splňovalo minimální požadavky na „přijatelnou“ kvalitu vody stanovené směrnicí EU o vodách ke koupání 96,3 % lokalit, což je ve srovnání s rokem 2015, kdy tyto požadavky splňovalo 96,1 % míst, mírný vzestup. Více než 85 % (85,5) lokalit ke koupání splnilo nejpřísnější normy pro „výbornou“ kvalitu vody, což je ve srovnání s 84,4 % v roce 2015 rovněž o něco více.
V roce 2016 bylo 1,5 % (1,4 % v zemích EU) lokalit ke koupání označeno za „nevyhovující“. Mezi koupacími sezónami 2015 a 2016 se absolutní počet vod ke koupání klasifikovaných jako „nevyhovující“ snížil z 383 na 318 (v zemích EU z 349 míst na 302). Největší počet lokalit ke koupání s nevyhovující kvalitou vody byl zjištěn v Itálii (100 lokalit, tj. 1,8 %), ve Francii (82 lokalit, tj. 2,4 %) a ve Španělsku (39 lokalit, tj. 1,8 %).
Zpráva se zabývá lokalitami ke koupání v celé EU, Albánii a Švýcarsku. Evropské vody ke koupání jsou mnohem čistší než před čtyřiceti lety, kdy se do vody vypouštělo velké množství nevyčištěné nebo částečně vyčištěné komunální a průmyslové odpadní vody. Společně se zprávou zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí i aktualizovanou interaktivní mapu, jež ukazuje stav vody v konkrétních lokalitách.
Fekální znečištění vod nadále představuje rizika pro lidské zdraví, zejména jsou-li znečištěny vody využívané ke koupání. Koupání na kontaminované pláži nebo v kontaminovaném jezeře může mít za následek různá onemocnění. Hlavními zdroji znečištění jsou odpadní vody z kanalizace a odvádění vody z hospodářství a zemědělských půd. Míra znečištění se zvyšuje při silných deštích a záplavách, kdy dochází k přeplnění kanalizačního systému a znečištěná drenážní voda se dostává do řek a moří.
Legislativa stanoví, kdy lze kvalitu vody ke koupání klasifikovat jako výbornou, dobrou, přijatelnou nebo nevyhovující, a to v závislosti na zjištěné míře znečištění fekálními bakteriemi. V případech, kdy je voda klasifikována jako nevyhovující, by členské státy měly přijmout určitá opatření, jako je zákaz koupání nebo oznámení, které koupání nedoporučuje, přičemž by měly veřejnost informovat a přijmout vhodná nápravná opatření.
reklama