https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ozonova-vrstva-by-se-mela-obnovit-do-roku-2050-predpokladaji-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ozonová vrstva by se měla obnovit do roku 2050, předpokládají vědci

6.12.2012 02:00 | PRAHA (Ecomonitor)
Největší ozonová díra byla nad Antarktidou 24. září 2006
Největší ozonová díra byla nad Antarktidou 24. září 2006
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NASA
Zákaz používání látek poškozujících ozon se zřejmě vyplatil. Odborníci předpokládají, že ozonová vrstva by se mohla do roku 2050 zcela zregenerovat, píše německý Die Welt.
 

Na počátku 80. let vědci zaznamenali úbytek ozonu ve stratosféře. Nad Antarktidou pak byla v roce 1985 poprvé potvrzena ozonová díra. Následoval zákaz používání freonů, skupiny látek, které se běžně používaly jako chladící medium v lednicích, klimatizacích či jako pohon pro spreje. Tyto látky měly kromě řady zcela bezvadných vlastností jednu negativní, totiž že poškozovaly ozonovou vrstvu. Jejich zákaz zřejmě přináší své ovoce.

Vědci z německého Centra pro leteckou dopravu a lety do vesmíru (Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt - DLR) na základě měření předpokládají, že výška ozonu ve stratosféře (15 až 50 km) by mohla opět dosáhnout úrovně z 80. let minulého století.

Podle Martina Damerise z Ústavu pro fyziku atmosféry DLR je současná velikost ozonové díry nad Antarktidou jednou z nejmenších za posledních roky. To je podle něho jasný důkaz o celkové obnově ozonové vrstvy.

Základem současného zlepšení ozonové vrstvy je podle vědců přijetí tzv. Montrealského protokolu, ke kterému došlo v 16. září 1987. Státy se v něm zavázaly k zastavení výroby látek populárně označovaných jako freony a halony a k zákazu výroby methylbromidu.

Podle Světové meteorologické organizace (WMO) se ozonová vrstva obnoví během příštích desetiletí. Odborníci se rozchází v názoru na vliv změny klimatu na tyto procesy.

Freony jsou velmi stabilní a v atmosféře se odbourávají velmi pomalu. Obsažené atomy chloru mohou poškozovat ozónovou vrstvu po celá desetiletí. Bez globálního zákazu produkce a používání freonů by byla ozónová vrstva do roku 2050 téměř úplně zničená.

Podle kritiků ale není Montrealský protokol dostatečným nástrojem: jako náhradu za freony uvedl totiž chemický průmysl na trh hydrochlorfluoruhlovodíky. Ty jsou sice pro ozónovou vrstvu méně škodlivé, ale také ji poškozují. Úplně zakázané by měly být teprve od roku 2040. Další generací alternativních látek jsou fluorované uhlovodíky, které sice ozonovou vrstvu nepoškozují, ale patří mezi silné skleníkové plyny.


reklama

 
Další informace |
Podle zprávy Ozonschicht soll sich bis 2050 regeneriert haben vydané na serveru Die Welt 8. 10. 2012.
Aneta Ritz-Radlinská

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist