http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-nebude-pokracovat-ve-snaze-ovladnout-prazske-sluzby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Praha nebude pokračovat ve snaze ovládnout Pražské služby

20.7.2016 12:54 | PRAHA (ČTK)
Vedení hlavního města zatím nebude pokračovat ve snaze o ovládnutí Pražských služeb (PSAS), které většinově vlastní. Po podpisu desetileté smlouvy na svoz odpadu to novinářům řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Opoziční TOP 09 s tím nesouhlasí. Praha prý propásla možnost, jak situaci s odpady vyřešit natrvalo.
 

Praha několik let usilovala o akvizici PSAS, aby mohla prostřednictvím vlastní firmy sama svážet odpad. Snahu ale zablokovala odpadová společnost AVE.CZ podnikatele Daniela Křetínského, když koupila menšinový podíl Pražských služeb. Křetínského firma podle politiků usilovala především o ovládnutí malešické spalovny. "Jednání jsme vedli, ale nenalezli jsme společnou notu. Bylo by to na dlouhou právní bitvu," řekla Plamínková. "My máme jako politici do konce volebního období klid," doplnila k uzavřené smlouvě.

Tendr na svoz odpadu za zhruba 12 miliard korun v červnu získalo konsorcium Pražské odpady 2016-2025, které tvoří Pražské služby a AVE CZ, spolu se subdodavateli AVE.CZ - firmou Komwag a Ipodec. Firmy začnou odpad svážet od začátku srpna. Lidé nic nepoznají. Zhruba 66.000 obyvatelům se sice změní svozová firma, poznají to ale jen jinou nálepkou na popelnici, řekl za PSAS Pavel Pešek. PSAS navíc chystá kontejnery na kov a bioodpad.

Pražské služby budou od srpna dál obsluhovat dvě třetiny města, zbytek AVE.CZ a její subdodavatelé. Pro Prahu se cena zvýší o 10 až 12 procent. "Cena ale zůstane po deset let zastropovaná," řekla Plamínková. Zároveň naznačila, že by pro Pražany v budoucnu mohl vzrůst poplatek za svoz popelnice. "Praha dotuje to, co by si měli lidé platit sami," uvedla. Poplatek zůstává stejný od roku 2005.

Svoz odpadu v Praze několik let provází průtahy a nejasnosti. Magistrát v minulosti opakovaně a bez soutěže prodloužil smlouvu s Pražskými službami a s AVE.CZ. A ani s aktuální situací není spokojena TOP 09. "Tímto krokem jen došlo k odložení problému o několik let," řekl opoziční zastupitel za TOP 09 Jiří Nouza. Podle něj soutěž nepřinesla ani nižší cenu za svoz odpadu, kterou pro její výši kritizuje vedení města už roky. "Šanci situaci vyřešit jednou pro vždy jsme propásli," doplnil.

Hospodaření Pražských služeb v loňském roce skončilo ziskem zhruba 91,3 milionu korun, což je o 14 milionů více než v roce 2014.

Jana Hrubá
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist