https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-vybranych-mistech-prahy-budou-opet-spasat-travu-ovce-kozy-a-kravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy

25.4.2024 19:41 | PRAHA (ČTK)
Pastva ovcí v Divoké Šárce.
Pastva ovcí v Divoké Šárce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
 

"Šetrné obhospodařování městských zemědělských pozemků je skvělý způsob, jak vrátit krajině její přirozený ráz," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti). "Dostaly se ke mně i reakce veřejnosti, pro které bylo setkání se stádem ovcí během procházky příjemným překvapením a zpestřením a někteří lidé chodí stáda pozorovat cíleně jako součást víkendového relaxu," řekla.

Vypásat trávu budou podle Hofmana letos dvě stáda skotu, tři smíšená stáda ovcí a koz a jedno stádo tvořené pouze kozami, které se na rozdíl od jiných druhů spásačů dobře pohybují po skalách.

Smíšená stáda ovcí a koz budou především ve stepních lokalitách Prokopského a Šáreckého údolí, v Trojské kotlině, nebo na Pitkovické stráni nebo v přírodní památce V hrobech nedaleko sídliště Kamýk. Jedno stádo krav bude podle Hofmana celý rok v suchém poldru Čihadla mezi čtvrtěmi Kyje a Dolní Počernice a druhé se bude přesouvat po vybraných loukách v oblasti Šeberova, Milíčova, Čimic, Lipenců nebo Šáreckého údolí.

Obě stáda skotu začnou vypásat pražské lokality od května, pastva smíšenými stády ovcí a koz již začala a lidé je mohou potkat v Prokopském údolí nebo na Podbabských skalách. Všechna stáda skončí s výpasem v polovině listopadu.

Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat. Tento způsob údržby zeleně podle magistrátu vytváří vhodné podmínky pro udržení biodiverzity. Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn, a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což přispívá k druhové pestrosti. Dostávají tím prostor například konkurenčně slabší druhy rostlin. Umožňuje to v místě žít také některým druhům hmyzu, které hnízdí v zemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist