První česká chytrá lavička změří kvalitu ovzduší ve městě nebo dobije telefon v divočině
Lavička funguje jako ostrovní systém. To znamená, že nepotřebuje žádné připojení k elektrickému proudu, žádný kabel. Funguje pouze na sluneční energii ze 150W fotovoltaického panelu. Aby její funkce fungovaly i ve chvíli, když zrovna není na přímém slunci, má v sobě zabudovanou baterii.
„Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před Národní technickou knihovnou testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu, kdy je u nás sluneční svit vzácný," říká Jak K. Rolník z Full Capacity.
Podle jeho názoru najde tento druh mobiliáře uplatnění díky své energetické nezávislosti především ve volné přírodě – v národních parcích nebo chráněných krajinných oblastech. Další využití může lavička najít v městských parcích, univerzitních kampusech, u kulturních památek nebo na sportovištích. Podle studentky ČVÚT Zuzany Jirkalové, která stojí za jejím designem, byla lavička navrhována právě tak, aby se hodila prakticky na jakékoli místo.
Lavička nabídne dobíjení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce, modem přijímající a dál zdarma poskytující Wi-Fi signál. Díky čidlu monitorujícímu čistotu ovzduší lze lavičku zahrnout i do konceptu SmartCity.
Zařízení chrání nový, výjimečně tuhý beton vyvinutý odborníky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVÚT. „Tento beton je čtyřikrát pevnější než běžný stavební beton. Na velkou odolnost jsme kladli důraz i u dalších materiálů, aby lavička zvládla dlouhodobě odolávat například mrazu a dalším nepříznivým vlivům,“ vysvětluje Tomáš Vlach z centra.
Prototyp lavičky CapaSitty je nyní k vidění před českým pavilonem na výstavě Expo 2015. Po jejím skončení se lavička vrátí před Národní technickou knihovnu v pražských Dejvicích. Během příštího roku by se v Česku mohlo objevit i sto dalších podobných laviček. Pořizovací cena jedné z nich podle tvůrců bude 90 až 140 tisíc korun.
Tým ČVÚT a společnosti Full Capacity stojí také za další instalací v českém pavilonu výstavy Expo 2015 – Laboratoří ticha. Více informací v rozhovoru Instalace Český les na EXPO: Čím víc se zklidníte, tím víc toho zaznamenáte.
reklama