Sdružení Děti Země vyhlašuje 21. ročník Ropáka roku a Zelené perly
U kandidáta na Ropáka roku je nutné uvést důvod, tedy prosazování nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na uskutečnění nějaké antiekologické stavby. Loni bylo v nominaci 12 lidí. U kandidáta na Zelenou perlu roku je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni soutěžilo 30 výroků.
Předseda Dětí Země Miroslav Patrik uvedl, proč je na Ropáka nominovaný současný ministr dopravy. "Jeho resort během loňského roku bojoval proti zařazení dvou lokalit na Labi do soustavy Natura 2000, ačkoliv to odborné studie asi deset let požadují. Jde o území u Děčína s plánovaným jezem a o Slavíkovy ostrovy u Přelouče s uvažovaným plavebním kanálem, který má stavět firma Skanska," uvedl Patrik.
Blažek pronesl podle Patrika zase silně antiekologický výrok v rozhovoru pro MF Dnes. "Cyklista je podle mého soukromého názoru neidentifikovatelný lotr, který nemá žádnou registrační značku, běžně jezdí po chodníku, v protisměru, na červenou, po přechodech a v podnapilém stavu," citoval Patrik Blažka.
Loni se stal Ropákem roku ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) za prosazování návrhu aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040 s vysokou spotřebou energie a s nízkým využitím obnovitelných zdrojů, za snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí z roku 1991 na Mostecku, za podporu výstavby nových jaderných bloků v Temelíně a v Dukovanech. Dále za nesouhlas s návrhem klimatické politiky Evropské komise, který do roku 2030 předpokládá snížení emisí oxidu uhličitého o 40 procent a za navržení přípravy ekologicky sporné těžby uranu na ložiscích nedaleko Polné na Jihlavsku.
Vítězem ankety Zelená perla 2014 se stal prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že "jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly."
V dřívějších letech získávali cenu různí ministři dopravy, ministři průmyslu, ale i ministři životního prostředí čí ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.
reklama