Sněmovna podpořila novelu zpřesňující likvidaci odpadních vod
Ministerstvo chtělo zvýšit poplatky za odběr podzemní vody do roku 2022 na trojnásobek. To by podle kritiků zvedlo poplatky za vodu až o 17 procent, ministerstvo tento výpočet ale opakovaně zpochybnilo. Z novely se postupně stalo předvolební politické téma, zvyšování poplatků odmítli sociální demokraté. Kvůli sporům o poplatky loni ministr Brabec novelu z projednávání ve vládě stáhl a předložil ji znova, ale už bez těchto změn.
Poplatky za odebrané podzemní vody rozdělují ve stejném poměru mezi příslušný kraj a ČIŽP. Kraj je smí použít tyto peníze pouze na podporu výstavby a obnovy vodohospodářské infrastruktury. Fond životního prostředí je bude smět použít na zlepšování ochrany kvality vod a sledování množství a kvality vod.
Novela přináší změny například v odebrání některých kompetencí ČIŽP při kontrole fyzických osob. Podle ministerské důvodové zprávy je inspekce řešením těchto problémů přetížena. Jde o kontroly, které se konají téměř výhradně na základě ohlášení, například při vyvážení žump, vypouštění odpadních vod z rodinných domů do dešťových kanalizací a podobně.
Novela také přenáší poplatkovou agendu spojenou s poplatky za vypouštění odpadních vod z inspekce na Státní fond životního prostředí, který bude při jejich předpisu a kontrole postupovat podle daňového řádu. Zpřesňuje definice odpadních vod a vyjasňuje způsob jejich likvidace.
V některých případech, například u částí obcí, umožní vypouštět odpadní vody do podzemních vod místo do povrchových, a to tam, kde to bude z hlediska ochrany vod vhodnější. Vlastníci bezodtokových jímek budou muset stejně jako nyní prokazovat úřadům, jak zajistili zneškodnění odpadních vod. Nově má platit, že provozovatelé fekálních vozů jim o tom budou muset vydávat potvrzení v němž bude mimo jiné uvedeno, do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona.
reklama