http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-omezil-uvery-pro-pestitele-repky-a-kukurice-podpori-chovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Stát omezil úvěry pro pěstitele řepky a kukuřice, podpoří chovy

19.10.2016 11:11 | PRAHA (ČTK)
Podmínky na dosažení úvěru by se měly zlepšit také pro menší pěstitele vinné révy
Podmínky na dosažení úvěru by se měly zlepšit také pro menší pěstitele vinné révy
Stát omezil žádosti o investiční a provozní úvěry pro zemědělce. Nejspíš je už nezískají pěstitelé řepky a kukuřice, naopak šanci budou mít chovatelé zvířat nebo pěstitelé tzv. citlivých komodit. Informovala o tom mluvčí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) Neli Vesselinova. Stát nové úvěry spustil během letošního roku. V průběhu léta kvůli převisu žádostí jejich příjem pozastavil, nyní je opět přijímá.
 

Podmínky na dosažení úvěru by se měly zlepšit také pro menší pěstitele vinné révy, nově budou moci žádat také lesní hospodáři a zpracovatelé dřeva. "Podle nových pravidel si mohou žádost podat například výrobci palivového dřeva, lisovaného dřeva, poskytovatelé služeb pro lesnictví," dodal fond.

Fond zatím v prvním kole schválil žádosti za 73,48 milionu korun, zemědělci však požadují celkem 687 milionů korun. Celkovou výši úvěrů za letošní rok zatím nelze podle mluvčí odhadnout.

Fond evidoval v první kole 913 žádostí o investiční úvěry, ve kterých se dá půjčit od 100 000 Kč do deseti milionů korun s maximálně 15letou splatností. V nich podnikatelé žádali o 620 milionů korun. Dalších 68 žádostí za celkem 67 milionů korun chtěli získat zemědělci na provozní úvěry, které se poskytují od 100 000 Kč do dvou milionů korun s dvouletou splatností. Jak dříve řekl ČTK ředitel PGRLF Zdeněk Nekula, úroky by se měly pohybovat mezi 1,06 a 4,46 procenta ročně podle klientovy schopnosti splácet.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist