Sto osm lauerátů Nobelovy ceny vyzvalo Greenpeace, aby ukončila kampaň proti geneticky modifikovaným plodinám
Roberts je autorem otevřeného dopisu, kterým oslovuje vedení organizace Greenpeace, Organizaci spojených národů a také vlády zemí. A co jim píše? „Žádáme organizaci Greenpeace a její příznivce, aby na základě zkušeností zemědělců a spotřebitelů po celém světě přehodnotili svůj postoj k otázce biotechnologicky upravených potravin. Aby uznali dosavadní zjištění vědeckých orgánů a regulačních agentur, a konečně už opustili svou kampaň zaměřenou proti geneticky modifikovaným organismům, zejména pak „zlaté rýži“.
Souhlas s tímto listem připojením vlastního podpisu následně vyjádřilo hned 107 dalších nositelů Nobelovy ceny. Už ten počet, tvořící přibližnou třetinu v současnosti žijících laureátů, je ve své podstatě ohromující a taková míra angažovanosti vědců nebývalá. Ocenění fyzikové, chemici, ekonomové, lékaři a mírotvorci se podpisem postavili za myšlenku, která by nejen podle Robertse rozhodně měla být slyšet. Zjednodušeně to, že Greenpeace je organizací, která v řadě kampaní hájí správnou věc, ale v případě GMO je mimo.
V rozhovoru pro Washington Post je Roberts ještě o něco ostřejší. „Jsme vědci. Chápeme logiku vědy. Proto je pro nás snadné vidět, že to, co dělá Greenpeace, je škodlivé, zhoubné a nevědecké. Greenpeace, a později s tím začali i jejich spojenci, záměrně a dlouhodobě vyvolávají u lidí strach z GMO. Stalo se to pro ně způsobem, jak získávat peníze.“ Roberts doufá, že Greenpeace, které si jinak velmi považuje „přizná svůj omyl, opustí chybnou cestu a začne se znovu soustředit na věci, které dělá dobře.“
V čem konkrétně třetina světových laureátů Nobelovy ceny s Robertsem souhlasí? Například s tím, že k uživení rostoucí lidské populace, k produkci krmiv a vláken, bude zapotřebí moderního šlechtění rostlin. A také s tím, že Greenpeace a její sympatizanti se dlouhodobě podílí na znevažování výsledků této práce, na zkreslování výhod a dopadů GMO produkce, na nadsazování rizik a strašení veřejnosti, na ničení schválených terénních experimentů a výzkumných projektů.
Čeho si Roberts od adresátů, tedy organizace Greenpeace, OSN a vlád zemí žádá? „Vyzýváme Greenpeace, aby ustala ve svém tažení proti potravinám a plodinám vylepšených biotechnologií a konkrétně pak zlaté rýži. Vyzýváme vlády zemí, aby odmítly kampaně Greenpeace zaměřené proti plodinám a potravinám vylepšených biotechnologií, zejména pak zlaté rýži. Chceme, aby vlády udělaly vše, co je v jejich silách, při opozici vůči stanoviskům Greenpeace, a současně zajistili svým zemědělcům přístup ke všem nástrojům moderní biologie a biotechnologie.“
Nechybí ani věta o tom, že postoj Greenpeace coby odpůrců GMO je v tomto případě založen na emocích a dogmatech popírajících vědecká data. V textu výzvy se píše, že vědci i příslušné úřady, komise a vládní agentury opakovaně a konzistentně zjistili, že biotechnologické plodiny i potraviny jsou stejně bezpečné, ne-li bezpečnější, než plodiny vyrobené jinými postupy. Platí to jak „pro lidské zdraví, tak i pro životní prostředí a biodiverzitu.“
Proč je v otevřeném dopisu tak často zmiňována právě ona zlatá rýže? Protože na ní je podle Robertse potenciální přínos GMO lidstvu nejlépe vidět. Jedná se totiž geneticky modifikovanou plodinu, upravenou tak aby obsahovala velké množství provitaminu A. Jeho nedostatek se odráží zhoršeným zrakem, a jeho dlouhodobý nedostatek zvláště u malých dětí končí slepotou. Podle Světové zdravotnické organizace trpí nedostatkem vitaminu A asi 250 milionů lidí, včetně 40 % všech dětí rozvojového světa do 5 let věku. Když genetikové Ingo Portykus a Peter Bayer před 17 lety upravenou rýži oficiálně představili, viděli v ní humanitární řešení krize výživy lidstva. Jejich vize dosud nedošla naplnění. Převést tento objev do praxe se zatím nedaří z celé řady důvodů, ale pravdou je, že Greenpeace je nejen podle Robertse na špici opozice proti biotechnologickým GMO projektům, a tudíž v opozici proti zlaté rýži.
Na otevřený dopis Greenpeace reagovalo prohlášením Wilhelminy Pelegrinové. Podle ní je obvinění, že někdo blokuje geneticky modifikovanou rýži, nepravdivé. "Zlatá rýže jako řešení selhala a ani po dvaceti letech výzkumu není připravena k prodeji. Jak připouští Mezinárodní institut pro výzkum rýže, nebylo prokázáno, že by zlatá rýže skutečně řešila nedostatek vitaminu A," říká Pelegrinová. Greenpaece se také odkazuje na studii Washington University of St Louis, podle které se stále neví, jestli beta karoten, obsažený v zlaté rýži, může být v trávícím traktu podvyživených dětí přeměněn na vitamin A či zda beta karoten v rýži přetrvá při skladování či vaření.
Podle Greenpeace není řešením podvýživy jedna geneticky modifikovaná plodina, ale rozmanitá a zdravá strava. "Dát lidem skutečné potraviny vypěstované v ekologickém zemědělství pomůže jak v boji s podvýživou, tak jako adaptace na klimatické změny," říká Pelegrinová.
Přečtěte si rozhovor s mluvčím Greenpeace Lukášem Hrábkem Řešením podvýživy není jedna zázračná plodina
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Vladimír Wagner
15.8.2016 07:56Martin Hájek
15.8.2016 14:34V současnosti máme již spoustu odrůd, a dokonce i spoustu potravin na planetě Zemi, nicméně nejsme schopni je efektivně použít, rovnoměrně rozdělit, vždycky za poskytnutím pomoci potřebným je na druhé misce vah náš zisk.
Proč agrobyznys z existujících odrůd pšenice využívá v USA jen 6 odrůd, proč máme světově uniformní jablka, několik odrůd sóji, i když tam je to trošku lepší. A proč se snažíme o celkovou uniformitu na světě. Měl by zůstat Evropan Evropanem, Afričan Afričanem a Indián Indiánem. Místo toho nás byznys přesvědčuje, že všichni potřebujeme jíst malé kulaté placičky hovězího masa v housce a pít černou limonádu plnou cukru (pardon, čistou kyselinu fosforečnou s pH 2,0, no jen si to změřte doma sami), abych uvedla pár markantních příkladů.
Myslím, že Greenpeace jen vyvažuje vychýlený jazýček vah do vodorovné polohy. Nechci ale hájit někoho proti někomu, naopak je třeba bojovat za možnost volby, za zachování potravinové suverenity, za možnost si vybrat svůj produkt, co do kvality, i původu, a ne brát, co nám na planetě zbylo po tlaku korporací. Cesta unifikace vede k malým osobním kójím s potravinovou hadičkou ze stropu. A nebo ke společenstvu vyššího řádu v podobě lidstva (srovnej včelu medonosnou, či mravence). Už dnes se od nich moc nelišíme.
Karel Padevet
17.8.2016 08:41 Reaguje naA důvod proč se nepoužívá širší paleta odrůd je prostý - výnos na plochu a vhodnost do místních klimatických podmínek.
Doporučuji rozhovor se nějakým (neekologickým) farmářem.... protože ten ekologický není živ ze své produkce ale z dotací, neboli z nedobrovolných plateb ostatních občanů.
Zajímalo by mě co mají ty tupé bláboly o trubičkách a kuličkách společného s tím, že greenpisácké zrůdy mohou za smrt mnoha lidí. Mimochodem, upírat možnost volby zachránit život vlastním dětem tím, že je nakrmím zlatou rýží je takový zajímavý až humorný způsob boje za "možnost volby".
Martin Hájek
18.8.2016 00:22 Reaguje naTo je cesta Tao :-).
Vladimír Wagner
18.8.2016 11:40 Reaguje naJá nejsem apriori proti GM plodinám, ani jiným GM. E. coli je kupříkladu docela dobrý pomocník, vyrábějící inzulin. Když ale prostřednictvím RR rostlin likvidujete variabilitu plodin a odrůd, (Monsanto vyvinulo RR odrůdy jako podporu prodeje Roundupu!) a právo volby zemědělců se svobodně rozhodnout (v Indii jiný než modifikovaný bavlník prakticky neseženete), tak porušujete tu rovnováhu, právě dobře vyjádřenou jako jing a jang. Nebo jako potravinovou suverenitu, právo si vybrat svůj produkt, svou cestu (produkce, i ostatního).
A že současný agrokomplex umožňuje produkovat více a s větší pestrostí? O tom si dovolím úspěšně pochybovat. Ta pestrost regionálních potravin, domácích marmelád, vlastního chleba, medu, zeleniny a ovoce, to není výsledek agrokomplexu, ale naopak práce všech drobných rolníků a potravinářů. A to právě GM plodiny vytlačují. Ano, musíte vynaložit nějakou tu svou energii na svůj chléb a med, ale je to právě to, co musí zůstat existovat. Představte si svět, kde by si každý dobýval svůj chléb v potu tváře, a neměl čas a vůli na blbiny v podobě válečných hrátek. Jenže my jsme začali hromadit (ano, může za to objev zemědělství), uvolnili si ruce a začali se systematicky ničit. Chybí nám rovnováha a naše kořeny. A v naší jediné nice, kterou máme, totiž na planetě Zemi, začíná být povážlivě těsno.
Vladimír Wagner
19.8.2016 08:07Jak by to vypadalo bez toho Vámi odsuzovaného efektivního zemědělství, vidíte v řadě regionů Afriky, kde lidé tak tak uživí sebe a v případě sucha by bez pomoci třeba z Evropy nebo Ameriky nepřežili. Oni opravdu nespekulují nad bio a diverzitou. Ti spekulují nad tím, jak neumřít hladem. Filozofování o bio a škodlivosti moderního zemědělství a podobně si může dovolit bohatá Evropanka právě díky modernímu zemědělství a jeho efektivitě.
Karel Padevet
19.8.2016 20:31To je asi to po čem paní Linke touží...