http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-krkonosich-plati-omezeni-vstupu-kvuli-sberacum-boruvek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V Krkonoších platí omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

20.7.2016 08:35 | VRCHLABÍ (ČTK)
Správa parku opatření zdůvodňuje tím, že sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují lokality s chráněnými rostlinami
Správa parku opatření zdůvodňuje tím, že sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují lokality s chráněnými rostlinami
Foto | Mayu P. / Flickr
V Krkonošském národním parku (KRNAP) od dneška platí omezení vstupu do některých oblastí kvůli sběračům borůvek. Omezení bude v platnosti až do 15. října, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Opatření, které se týká přibližně 15 procent celkové rozlohy parku, se nedotkne běžných návštěvníků, protože po turistických cestách a cyklotrasách je stále možné procházet či projíždět bez omezení.
 

"Borůvky nyní začínají dozrávat v nejníže položených partiích parku, na hřebenech budou zralé až později," řekl Drahný. Podle něj letošní úroda borůvek záleží na lokalitě. "Jsou místa, kde jich je hodně, naopak na některých nejsou letos téměř žádné," řekl Drahný. Správa KRNAP vyhlásila opatření letos pošestnácté, ve stejném termínu bude platit i v příštím roce.

Omezení se týká například lokalit v okolí Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle, Luční hory či pramene Labe. Přesné vymezení oblastí mohou lidé najít na úředních deskách jednotlivých měst a obcí na území parku či na webu Správy KRNAP. Lokality, do nichž je vstup zakázán, jsou označeny informačními tabulemi. V loňské sezoně správa parku s neukázněnými sběrači borůvek neměla vážnější potíže, správci uložili dvě pokuty a zahájili pět správních řízení.

Správa parku opatření zdůvodňuje tím, že sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují lokality s chráněnými rostlinami. Zvěř také kvůli sběračům nemá klid v době říje.

tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist