https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krkonose-po-20-letech-cr-v-eu-balancuji-mezi-ochranou-prirody-a-rozvojem-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonoše po 20 letech ČR v EU balancují mezi ochranou přírody a rozvojem obcí

19.4.2024 10:05 (ČTK)
Na podporu 114 projektů na území pod Správou Krkonošského národního parku (KRNAP) šlo za 20 let členství České republiky v EU z evropských fondů přes 2,2 miliardy korun. Na příští tři roky jsou připravené projekty za dalších 880 milionů korun. Další prostředky čerpaly v Krkonoších na svůj rozvoj obce. Příroda v Krkonoších je v nejlepší kondici za posledních několik desetiletí, nemalou zásluhu na tom má EU, vyplynulo z vyjádření Správy KRNAP. Oslovená horská střediska by si přála, aby posilování ochrany přírody nebylo na úkor rozvoje turistického ruchu.
 

"Vstup Česka do EU měl pro Krkonoše zcela zásadní význam," řekl ČTK ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury (Špindlerův Mlýn - město s vizí) je soužití s KRNAP o nalézání kompromisu. "Najít rovnováhu mezi ochranou přírody a rozvojem krkonošských obcí je pro budoucnost regionu zásadní. Na některé věci máme se Správou KRNAP rozdílné pohledy, ale myslím, že na tom podstatném se shodneme. Chápeme, že nelze z Krkonoš udělat lunapark, stejně tak, jako mít Krkonoše bez lidí," řekl ČTK Jandura.

Míní, že v Krkonoších se i přes stále přísnější ochranu přírody podařilo rozvoj středisek zachovat. "Návštěvnost Krkonoš je enormní, ochrana přírody sílí. Pro všechny aktéry se tak manévrovací prostor zmenšuje. O to těžší je tady působit a podnikat. Vybalancování našich zájmů vnímám jako obrovskou výzvu," dodal Jandura.

Hlavními výzvami pro správu národního parku je klimatická změna a rostoucí návštěvnost. KRNAP patří se 13 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky na světě. Vyhlášení Evropsky významné lokality Krkonoše a Ptačí oblasti Krkonoše na základě evropského práva bylo v tomto kontextu velmi důležité. "Představuje to další silné vrstvy ochrany Krkonoš. NATURA 2000 brání bezhlavému zastavování horských luk a ničení stanovišť evropsky významných druhů rostlin a živočichů. Horských luk se týká i projekt LIFE Corcontica, díky kterému se podařilo nastartovat péči o květnaté horské louky," řekl Böhnisch.

Evropské prostředky umožňují podle něj pokračovat i v proměně krkonošských lesů, které před 30 lety přešly z Východočeských státních lesů pod Správu KRNAP. Zvyšuje to odolnost ekosystému vůči klimatické změně. "Daří se nám postupně měnit druhovou skladbu ve prospěch listnáčů, zvyšujeme také procentuální zastoupení jedle bělokoré v porostech," řekl Böhnisch.

Zásadní pro udržitelný rozvoj Krkonoš jsou i projekty na zadržování vody v krajině, které spočívají v obnově mokřadů pomocí přepážek. "Evropské dotace nám také umožnily uskutečnit řadu výzkumných a monitoračních projektů, díky kterým známe Krkonoše ještě detailněji," řekl Böhnisch. Příkladem je projekt Krkonošský kras, který mapoval tamní podzemí, nebo monitoring hub, mechorostů a dalších částí živé i neživé přírody.

"KRNAP ale není jenom příroda, máme také za úkol pečovat o zachování paměti a kulturního dědictví hor. K tomu slouží Krkonošské muzeum, které stálo za množstvím EU podpořených projektů. Loni jsme ve Vrchlabí otevřeli Návštěvnické centrum – Muzeum Krkonoš, které vzniklo za 318 milionů korun s evropskou dotací," řekl Böhnisch.

V Krkonoších čerpají evropské prostředky také obce, města i občanský sektor. Úspěšným komerčním projektem na území KRNAP podpořeným EU je kompletní výměna lanovky na Sněžku. Nové zařízení za více než 300 milionů korun, které nabízí turistům čtyřmístné kabiny místo dřívějších otevřených dvousedaček z roku 1949, je v provozu na dolním úseku na Růžovou horu od prosince 2013, na druhém úseku jezdí od února 2014. Doba jízdy na vrchol se zkrátila, ale kapacita lanovky zůstala stejná, což byla podmínka Správy KRNAP. Kabinová lanovka patří městu Pec pod Sněžkou.

Starostka Pece Ilona Karlíková (SNK Velká Úpa – Pec) označila za důležité, aby spolu jednotliví aktéři v regionu hovořili. "Komunikace se Správou KRNAP se zlepšuje, soužití je o kompromisech na obou stranách. Všichni chápeme, že ochrana přírody je potřeba, ale nesmí to být na úkor rozvoje města," řekla ČTK Karlíková.

KRNAP vznikl v roce 1963 a zasahuje na české straně hranice do Královéhradeckého a Libereckého kraje, rozprostírá se na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.


reklama

 
Tomáš Kučera
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

19.4.2024 11:25
Myslím, že balancování se docela daří. Chtělo by to posílit vhodnou údžbu, pastvu, někde s rozšířením spásaného bezlesí ( pratuři, koně, zubři).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.4.2024 12:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
z těch zvířet praturů, knů a zubrů není žádný užitel, jen dokladuje, že v péči o bezlesí klasická potřeba hospodářského zvířectva a jejich produktů selhává.
Selhává místní ekonomika ve jménu nadnárodních řetězců.

Balancování KRNAPu se daří ale to neznamená, že je radostné vidět, jak se krajina przní apartmínovou výstavbou.
Stačí se podívat na Mísečky nebo do Špindlu. RYCHLÉ PENÍZE, MALÝ MOZEK.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.4.2024 17:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No právě a proto je možné použít ty pratury, koně či zubry.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.4.2024 21:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
Oni balancují s tím co můžou a oni zas tak moc nemůžou.
Vzhledem k tomu, kolik se v posledních letech " zazelenalo" v různých oblastech péče a nových trendů je CHKO v zásadě bezzubá.
Měla by ochrana přírody vybavena novými pravidly udržitelnosti hospodaření, biodiverzity a lépe tvořit mantinely nakládání s krajinou a těmi, kdo v ní žijí a nejsou zrovna "všenožný" Homo sapiens.
Odpovědět

Radek Čuda

19.4.2024 13:54
Pokud jde přímo o území KRNAPu, tak ten dělá co může a celkem se mu to daří. Pokud jde o onen rozvoj obcí, tak tam je to hrůza a děs a lunapark třeba ze Špindlu už dávno je a Pec se mu snaží vyrovnat co to jen jde ... a že se to tam léta dařilo celkem držet na uzdě.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

19.4.2024 19:08
Mne by fakt zajimalo, jak vypadaly Krkonose pred 1000 lety a pred 5 000 lety, (a o tom jak vypadaly pred 16 000 lety bych snad mel pomerne presnou predstavu :) zajimal by mne teda ten klimaticky vykyv pred 11 000 lety)
Nejak si nedovedu predstavit pratury, kone a zubry v tehle koncinach v praveku, co by tam delali? Ve vnitrozemi jim urcite bylo lip

Nevim jak presne jsou ruzne pylove analyzy (on ten pyl asi doletne daleko, treba i psenice na Jizerskou louku :) ale jak se menil stromovy pokryv krkonosskych hrebenu v poslednich nekolika tisiciletich by mne velmi zajimalo. Polohy tsne pod hrebeny predpokladam byly trvale obsazeny smrkem pripadne i bukem a zadni praturi ani zubri - natoz kone - v tom hustem lese nejspis nebehali
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.4.2024 19:20 Reaguje na Miloš Zahradník
Ono nejde o pratury. Jde o to, že pastva domácích hospodářských zvířat je nerentabilní, proto se nepase a nesklízí. No a to podporuje zarůstání. A tedy pastva praturů, či polodivokých koní je jiná právě zákony o chovu a i požadavky na rentabilitu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.4.2024 16:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud budete dotovat stejnou částkou chov domácích zvířat jako "praturů" a "divokých" koní, tak to bude ekonomicky výhodnější už pouze proto, že ty domácí prodáte na maso
a za likvidaci těch druhých zaplatíte kafilérii. Náklady
na veterinu nebudou každopádně větší, než součet zisku z prodeje zvířat jatkám a nákladů na kafilérii. Je to pouze
o tom, co se dotuje a co nikoliv. Pokud přestanete dotovat
pastvu "pratury", tak je ani nikdo nebude chovat, pokud
na to nesežene sponzory. To, že zákony něco neumožňují je
chybou zákonodárců, že takové zákony vytvářejí a naopak
vytvářejí jiné paskvily, které umožňují plýtvání masem
končícím v kafilérii. EU má plno keců o plýtvání potravinami a přitom k tomu lidi nutí kvůli nadbytku produkce a umožnění
dovozů odjinud.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.4.2024 17:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Ještě dodám, že u nás existují bizoní chovy, které nabízejí bizoní maso. Nevidím velký rozdíl mezi
masem bizona a masem zubra, či pratura, pokud se pasou na stejné, nebo podobné pastvině včetně celoročního pobytu venku. Jsou to pouze kosmetické
úpravy veterinárních zákonů a hra na chráněné
"divoké" zvíře, aby bylo možno čerpat dotace na
jejich chov.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist