Ve snahách o omezení palmového oleje hrají velkou roli zoologické zahrady. Přestávají ho používat
V roce 2013 vydaly špičkové zoologické zahrady světa Společné prohlášení k palmovému oleji, jehož cílem je podpořit přechod k trvale udržitelnému modelu produkce této suroviny. Prohlášení podepsala také Zoo Praha.
„Provozovatelé restaurací a stánků v areálu Zoo Praha při přípravě jídel nepoužívají palmový olej od roku 2014,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Postupně jsme dosáhli také toho, že z prodeje byly staženy i všechny potravinářské výrobky obsahující palmový olej, byť to pro nás znamenalo ukončení spolupráce se společností Mondelez. Považujeme však za svou povinnost jít příkladem.“
K omezení palmového oleje se přidaly i další české zoo. Ostravská zoo oznámila loni v září, že se palmový olej přestal používat při přípravě jídel pro návštěvníky. Loni v únoru zase dvorská zoo odstranila palmový olej z krmiv pro zvířata.
Palmové plantáže se šíří na úkor původního deštného lesa. Vzniká zelený, ale velmi chudý svět, kde přežijí jen nejodolnější druhy živočichů. Půda pod palmami se během několika desítek let zcela vyčerpá a prales zde již nikdy nevyroste. Palmové monokultury ohrožují místní obyvatelstvo, lidé přicházejí o svá políčka a tím i o tradiční zdroj obživy. Navíc chemikálie, kterými jsou palmy ošetřovány, kontaminují místní vodní zdroje. Plantážím palmy olejné padnou každý rok za oběť také tisíce orangutanů, tygrů, slonů, tapírů a dalších unikátních živočichů. Zvířata jsou navíc intenzivně hubena pracovníky plantáží, kteří je považují za škůdce.
Pokud chcete sami omezit spotřebu palmového oleje, může vám pomoci aplikace, která po naskenování čárového kódu rychle prozradí, zda daná potravina obsahuje palmový olej. Odpadá tak pročítání titěrných písmen složení.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Také by pomohlo, kdyby zelení vylízanci přestali hystericky vřeštět při jakékoli zmínce o GMO, pokoušet se zlikvidovat každý výzkum, každé pokusné pole s GMO a pokud možno zakázat GMO na 100 let. Totiž to, že palma olejná se tak široce využívá a pěstuje právě v JV Asii je dáno tím, že tamní obyvatelé se živí stravou velmi chudou na beta karoten jehož nedostatek, jak známo, může mít fatální důsledky. Tento problém mohl být vyřešen pěstováním geneticky modifikované zlaté rýže. Nestalo se tak, hlavně díky zločinné zelené antigmo kampani a hovadským postojům EU vůči GMO. Lidé v JV Asii si pak našli náhradu v palmovém oleji, který má 15x více beta karotenu než mrkev.
Martin Jasan
6.2.2018 09:34 Reaguje naExarp énlyhcú otét énedevaz an lídop jůvs ilanziřp ékat a avilapoib .vzt okaj hcerotom v íláp ejelo es ež ,mít nád ej ýretk ,ůjelo nec tsůr ěnvalh ej énjelo ymlap ížátnalp uobdasýv az ež ,ilanziřp icnazílyv ínelez ybydk ,olhomop yb ecívjen.