Vědci varují před následky globálního oteplování na světový oceán
Zvyšování teploty moří podle vědců zároveň narušuje deštný režim na pevnině, kde vyvolává případy extrémních teplot a napomáhá šíření infekcí. "Oteplování oceánu se může stát největší skrytou hrozbou naší generace," uvádí studie Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN). Podílelo se na ní 80 vědců z dvanácti zemí.
Dopady této situace jsou podle autorů studie znát už nyní. Světový oceán od roku 1970 absorboval na 90 procent tepla, které vzniká vlivem emisí skleníkových plynů. Oteplování vyhání k pólům mořské živočichy včetně planktonu, medúz, ryb a mořských želv. "Rychlost změn v oceánu, které jsou často nevratné, je jedenapůlkrát až pětkrát rychlejší než na pevnině," uvádí se ve studii.
Některé migrující druhy, například velryby, se vlivem teplotních změn vydávají ve špatnou dobu do míst, kde obvykle hledají živiny. Stejně tak mořští ptáci směřují za lovem ryb na špatná místa. Zvyšování teploty navíc proniká stále do větší hloubky, a to i přes 700 metrů pod mořskou hladinou.
"Následky budou patrné po desetiletí, ne-li po staletí. Stane se tak i v případě, že by úplně ustaly emise oxidu uhličitého," varují vědci. Strádat budou stále více korálové útesy, citlivé na oteplování. Během příštích pěti až patnácti let zmizí i velká část arktické ledové masy.
reklama