Vláda schválila strategickou politiku ochrany klimatu v Česku
Dokument představuje novou strategii Česka v ochraně klimatu do roku 2030 a zároveň plán rozvoje nízkouhlíkového hospodářství do roku 2050. Zaměřuje se na opatření ke snižování emisí skleníkových plynů a adaptaci na změnu klimatu.
Politika ochrany klimatu podle Hnutí Duha zatím zcela selhává v odpovídajícím financování pomoci chudým rozvojovým zemím. Zatímco adekvátní podíl ČR vypočetly mezinárodní organizace - na základě celkové potřeby financí na zvládání změny klimatu, podílu naší země na znečišťování a našich ekonomických možností - na 10 miliard korun ročně od roku 2020, ministerstvo životního prostředí navrhuje pouze 1,8 miliardy a chce toho dosáhnout teprve od roku 2030. Na žádost ministerstva financí je navíc částka uvedena jen jako odhad a stát tedy nebude mít povinnost jí dosáhnout.Ekologické organizace vítají předložení strategického dokumentu, který ČR potřebuje. Upozorňují ale, že úspěch české klimatické politiky se bude měřit splněním konkrétních úkolů: přijatými zákony a nastavenými finančními mechanismy.
“Politika ochrany klimatu pomůže hladkému náběhu antifosilního zákona, který vláda připravuje a jenž pak přinese jistotu pro podniky, že ekonomika postupně a kontrolovaně přejde na čisté, efektivně využívané přírodní zdroje. Politici budou však muset také například rozběhnout rozumnou podporu obecních větrných elektráren a další konkrétní projekty směřující k moderní, chytré ekonomice," říká Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.
"Návrh MŽP je realistický, pohybuje se na hranici možností rozpočtu," řekl ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu MŽP Pavel Zámyslický. Doposud ČR přispívala ročně na zahraniční rozvojovou spolupráci 170 miliony korun.
Na opatření pro snižování emisí skleníkových plynů, třeba v dopravě, zemědělství nebo průmyslu, bude MŽP spolupracovat s ostatními resorty. Dokument také stručně nastiňuje ekonomické aspekty změny klimatu a návrhy, jak se budou hodnotit. Patří mezi ně právě antifosilní zákon, zavádění chytrých řešení v obcích a městech, obnovitelné zdroje energie a podpora zalesňování nebo nakupování vozů s alternativním pohonem.
To už MŽP plánuje. Na podzim připravuje výzvu na nákup vozidel s alternativními pohony pro kraje, obce a jimi zřízené organizace. Zatím počítá se 150 miliony korun.
reklama