https://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/mikroochranismy-jak-mikrobiom-pomaha-nasi-imunite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikroochranismy: Jak mikrobiom pomáhá naší imunitě?

19. června 2024 (středa) 19:00 Praha (Praha 1)
Přednášky, besedy a diskuse

Známe své spolubydlící? Mikrobiom a my: Mikroochranismy:
Jak mikrobiom pomáhá naší imunitě?
Ve spolupráci s Českou mikrobiomovou společností ČLS JEP

K čemu je imunitní systém? Otázka na první pohled tak jednoduchá potrápila v minulém století řadu vědců a vědkyň. Od prostého rozlišení „cizího“ od „vlastního“ jsme se časem dostali k tomu, že imunita rozpoznává hlavně nebezpečí, třeba v podobě mikroorganismů. Na našem těle i v něm – hlavně ve střevě – si však neseme mikrobů víc, než je našich vlastních buněk. Co na to imunitní systém? Vidí v našem mikrobiomu nebezpečí, něco cizího, nebo ho všechny ty mikroorganismy nechávají chladným? Anebo mu nějak pomáhají?

Mohou mít mikrobi prsty (či spíše fimbrie a bičíky) v tom, že nás imunita občas trápí alergiemi nebo autoimunitními onemocněními? A naopak, můžeme s pomocí střevních spolubydlících posílit svou obranyschopnost nebo některé nemoci potlačit? Nečekejte prozrazení receptu na elixír zdraví. Během přednášky se však určitě dozvíte, že jeho podstatná přísada dost možná leží v temných zákoutích našich střev.

Přednáší Mgr. Michal Kraus, Mikrobiologický ústav AV ČR, 1. lékařská fakulta UK.

Místo konání | Mariánské náměstí 98/1, Praha 1, malý sál
Pořádá | Městská knihovna Praha, https://www.mlp.cz
Související odkazy: https://www.mlp.cz/cz/akce/e28881-mikroochranismy-(...) https://kultura.mlp.cz/mkp/standard/Hall/Index/111(...)

Uložit akci do kalendáře
+Google kalendář +iCal export

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist