Černobyl - fotogenická tvář města duchů
Do okolí Černobylu podnikl Kratochvíl fotografických výprav několik. V galerii Mánes je možné shlédnout výběr jeho zhruba šedesáti velkoplošných snímků. Starší návštěvníci si u doprovodného panelu s dobovými články mohou nostalgicky zavzpomínat na to, jak o události informoval tehdejší československý tisk. „Lokální nehoda malého rozsahu“, která vylidnila tehdy mladé a živé město...
Kratochvílův pohled na lidmi opuštěné město je podmanivý. Prázdný lunapark s chátrajícími atrakcemi. Škola marně čekající na školáky. Postel, ve které se pětadvacet let usazuje jen prach. Kde asi dnes spí ten člověk, co narychlo opustil svou postel? Jak se vyrovnal s tím, co se stalo jeho městu?
Snímky ale nezachycují jen zmar a mrtvost vylidněného města. Ve vesnicích v okolí Černobylu dál žijí lidé. Staří, s lahví alkoholu, se kterou se dá snést snad všechna hořkost světa.
Při pohledu na velkoformátové fotky si návštěvníci uvědomí, jak tenká je hranice mezi krásným, vzkvétajícím městem a „zapomenutou oblastí“. Kvůli jaderné havárii tuto tenkou hranici Černobyl překročil… Pokud se stane jakákoliv přírodní katastrofa, lidé se obvykle do postižené oblasti vrátí a s nimi se vrátí i život. V Černobylu už život nikdy nebude a chátrající budovy budou dále podléhat zubu času.
Kratochvíl nejezdí do Černobylu sám. V letech 2009 a 2010 uspořádal v místě několik workshopů, díky kterým vznikly stovky studentských fotografií, které Kratochvílovu výstavu doprovází formou videoprojekce. Autoři snímků pocházející z celého světa. Zachytili jak utrápené pohledy lidí z okolních vesnic, smutné obrazy prázdných místností, ale také lidi veselé a plné naděje, dokazující, že i v okolí Černobylu není věčně jen smutek a beznaděj. Lidé žijící své životy a starající se o své živobytí – skoro jako by se nikdy žádná nehoda nestala.
Součástí výstavy je i prezentace japonské kultury Bušidó for Japan. Jak uvádí fotografka Ivana Matějková, Japonci nestojí po nedávných tsunami o soucit. Nicméně velkou morální podporou pro ně je přepis sútry srdce za oběti zemětřesení a tsunami, kterou v Mánesu může každý návštěvník přepsat a zanechat. Peníze získané za prodej upomínkových předmětů po skončení akce převezme učitel bojových umění Kinji Nakagawa a odveze je, spolu s napsanými sútrami, do Japonska.
Výstava se koná denně od 10 do 19 hodin (kromě pondělí) do 29. května v Galerii Mánes v Praze. Vstupné je 90 Kč, snížené vstupné pak 50 Kč.
reklama