Kniha O stromech v ulicích je nominována na cenu za nejkrásnější knihu roku 2022
Odpovědi na tyto otázky hledala Kateřina Vídenová ve výpovědích osmnácti významných osobností. Kniha O stromech v ulicích představuje formou osmnácti rozhovorů pohledy různých profesí na roli zeleně a stromů ve městech.
V době, kdy pociťujeme negativní dopady klimatických změn, mohou stromy pomoci udržet naše města příjemným místem k životu. Strom to však ve městě nemá vůbec jednoduché. Do cesty se staví někdy výstavba, někdy zastaralé předpisy, někdy touha mít více parkovacích míst.
Rozhovory s architekty, dendrology, úředníky, aktivisty, projektanty, umělci i filozofy se snaží ukázat cestu, jak pomoci posílit roli stromů jako spojenců v boji se zhoršujícím se životním, a v důsledku také společenským prostředím.
"Můj pokus vznikl z pozorování společnosti ovládané na jedné straně až hrůzou z kácení stromů a na druhé až fetišistickým kupováním dalších a dalších aut," říká Kateřina Vídenová. "Z pozorování lidí, kteří milují stromy a vyžadují je ve svých městech všude, ovšem s výjimkou místa před jejich domem, na jejich parkovacím místě nebo v blízkosti jejich potrubí. Z pozorování podivné nemožnosti harmonizace snah lidí, kteří mají až překvapivě podobné, ne-li dokonce totožné cíle. Z pozorování plánování reforem a sepisování strategií do šuplíku. Z pozorování zákonů a regulací, ve kterých se pořádně vyzná jen ten, kdo je studuje tak dlouho, až opět zastarají."
"Můj pokus je tedy také holdem těm, které ani toto vše neodradilo a kteří se pokoušejí dál stromy a stromořadí do ulic dostávat," dodává Vídenová. "A nejen stromy, ale celé soustavy modro-zelené infrastruktury, jejichž cílem je přírodními způsoby zachytávat dešťovou vodu a v horkých měsících ulice ochlazovat. Pro města jsou navíc tyto krásné bytosti – jak stromy, tak odvážní lidé – asi jedinou nadějí na tlumení dopadů klimatické krize.“
ROZHOVORY:
Magdalena Maceková O TEPELNÉM OSTROVĚ A CHLAZENÍ MĚSTA
Ondřej Nečaský O ÚZEMNÍM PLÁNOVÁNÍ A JEHO STRUKTUŘE
Martin Ander O LEGISLATIVĚ U NÁS A V ZAHRANIČÍ
Karel Kříž O SÍTÍCH A JEJICH KOLIZÍCH SE STROMY
Petra Kolínská O POLITICE A NOVELÁCH ZÁKONŮ
Michaela Pixová O REZORTISMU A DĚDICTVÍ MINULOSTI
Martin Vysoký O ŠVÉDSKÝCH VÝSADBOVÝCH SYSTÉMECH
Jana Pyšková O KRAJINÁŘSKÉ ARCHITEKTUŘE A PROFESNÍ ETICE
David Hora O ZÁCHRANĚ I KÁCENÍ STROMŮ A O STANDARDU PRO STROMOŘADÍ
Josef Richtr O SPRÁVCOVSTVÍ A NOVÉ STRATEGII
Ilona Vybíralová O MENŠÍCH OBCÍCH A PLÁNOVÁNÍ PÉČE O STROMY
Vratislav Filler O DOPRAVĚ A HLASECH, KTERÉ NEJSOU SLYŠET
Jiří Sádlo O HISTORII A UMĚLÉM ZAMRZÁNÍ ČASU
Milena Andrade Dneboská O PAMÁTKOVÉ OCHRANĚ A ZAHUŠŤOVÁNÍ MĚSTA
Karel Stibral O ENVIRONMENTÁLNÍCH SOUVISLOSTECH A DIVOKOSTI V NÁS
Dominik Lang O UMĚNÍ A VZPOMÍNÁNÍ NA DĚTSTVÍ
Marcela Klemensová O AKTIVNÍM OBČANSTVÍ A NEJKRÁSNĚJŠÍCH ALEJÍCH
Anna Hogenová ROZHOVOR SE STROMEM
Kateřina Vídenová je architektka, v posledních letech se věnuje především environmentálním tématům souvisejícím s městy a krajinou. S Adamem Wlazelem má vlastní praxi s názvem MAK! (mobilní architektonická kancelář), s níž organizují osvětové a komunitní projekty ve veřejném prostoru.
S Adamem a Richardem Biegelem také založila místní iniciativu Letná sobě!, která vyústila v proměnu politického klimatu na Praze 7. Je koordinátorkou Centra pro umění a ekologii UMPRUM na Kafkárně a koordinátorkou Atelieru hostujícího profesora na Katedře architektury UMPRUM.
reklama