https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/cigarety-s-filtrem-nejsou-zdravejsi-zbavime-se-tedy-aspon-filtru-ktere-poskozuji-zivotni-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cigarety s filtrem nejsou zdravější. Zbavíme se tedy aspoň filtrů, které poškozují životní prostředí?

12.9.2018 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Cigaretové nedopalky a zvláště pak jejich filtry jsou problém, který by si zasloužil nějaké řešení. / Ilustrační foto
Cigaretové nedopalky a zvláště pak jejich filtry jsou problém, který by si zasloužil nějaké řešení. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Alexis / Pixabay
Cigaretové nedopalky a zvláště pak jejich filtry jsou problém, který by si zasloužil nějaké řešení. Už proto, že z hlediska své početnosti jsou absolutní světovou jedničkou. Na souši i v mořích. Na rozdíl od plastových brček tvoří kuřácký odpad třetinu všech „částic“ lidského původu, vyplavených z moře. A podle projektu Cigarette Butt Polution Project to je jen počátek mnohem většího problému.
 

Ani plastové sáčky, plastové příbory anebo brčka. Nejvíce odhazovaným odpadkem světa jsou posledních dvaatřicet let cigaretové filtry. Proč ta zmíněná tři desetiletí? Právě tak dlouho totiž badatelé ze Státní univerzity v San Diegu monitorují, jaké druhy odpadů je možné nalézt na amerických plážích. Za zmíněnou dobu jich pro potřeby výzkumu sesbírali 60 milionů, tedy dost na to, aby mohli monitorovat jejich působení na životní prostředí. Žádné dobré zprávy ale nemají.

„Dnes už je celkem jasné, že z použití cigaretových filtrů neplynou pro kuřáky žádné zdravotní benefity,“ říká Thomas Novotny, profesor studií veřejného zdraví ze Státní univerzity v San Diegu. „Je to jen marketingový nástroj, který činí kouření snazší.“ S filtrem nebo bez, riziku rakoviny plic se kouřením blížíte stejně, jen pomalejším tempem. S filtrem toho aspoň stihnete vykouřit víc, což tabákový průmysl jistě těší. Za pravdu tomu dává i narůstající globální produkce, která například loni přesáhla cifru 5,76 bilionů kusů. To už je hezkých pár kartonů.

Přitom platí, že zhruba třetina vykouřených cigaret končí mimo popelníky a koše a je lidmi odhazována tam, kde se jim zlíbí. Což je samozřejmě problém. Ne že by to tedy s nedopalky na skládkách bylo nějak lepší. Filtry cigaret totiž nejsou biodegradabilní. Tedy, ne zcela: celulózní acetátová vlákna se působením UV záření mohou rozkládat na menší kousky, mikroplasty, ale toxické látky v nich obsažené tím nezmizí. Jen se postupně uvolňují do životního prostředí.

Jedná se především o dehet, insekticidy, těžké kovy a rezidua nikotinu. Tedy pořádně jedovaté substance. „Tyto látky pak můžeme dosledovat do těl 70 % všech mořských ptáků nebo třeba 30 % všech mořských želv,“ říká Nick Mallos z organizace Ocean Conservancy. „Jak přesně na ně působí zatím nevíme, ke stanovení efektu bude ještě zapotřebí podrobnější výzkum.“ Že to ale nebude nic dobrého je celkem nasnadě. Dá se s tím něco dělat?

Američtí ochránci přírody se nyní v rámci projektu Cigarette Butt Polution Project o něco takového pokouší. Nechtějí hned lidstvo nekuřácké, ale aspoň produkci cigaret bez filtrů. „Cigaretové filtry nejsou jen odpadem. Je to nástroj, který falešně ujišťuje kuřáky o neškodnosti jejich počínání. Filtry poškozují životní prostředí, krajinu, ekosystémy. Stojí za požáry, otravují přírodu, jejich odstraňování stojí miliony na daních. A přitom vydrží věčně.“

Odvážně pojatá kampaň, která by měla prozatím ve Státech zamezit produkci životní prostředí znečišťujících filtrů (kterými je tu vybaveno 98 % vyrobených cigaret) má však velmi chabé šance na úspěch. Přirození spojenci, tedy asociace a sdružení pacientů s rakovinou nebo srdečními chorobami, by totiž raději okamžitý zákaz. O zelené alternativy – filtry vyrobené z biologicky rozložitelné bavlny – má mladá a zdravě žijící generace jen pramalý zájem. A sám tabákový průmysl ponechává odpovědnost za nakládání s odpadem, tedy použitými cigaretovými filtry, na svých zákaznících. Boj se světovou jedničkou odpadů je prostě téma, které netáhne.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist