Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu
Žalobu podal s Dětmi Země ještě spolek Voda z Tetčic. Krajský soud se jí podle databáze InfoSoud zabývá od loňských Vánoc, věcné rozhodnutí zatím nepadlo.
"Krajský soud správně odvodil, že i když část území s cennými biotopy byla již urychlenou realizací zničená, tak přístav a ani silnice ještě nejsou dokončené a navíc je s ohledem na českou a evropskou judikaturu nutné do vydání rozsudku zajistit účinnou ochranu veřejného statku, kterým jsou právě dotčené biotopy," uvedl Miroslav Patrik z Dětí Země.
Spolek v žalobě namítá, že Ředitelství vodních cest a ministerstvo životního prostředí v řízení o povolení škodlivého zásahu do chráněných biotopů neprokázaly konkrétní veřejný zájem dotovat soukromou rekreační plavbu na řece Moravě a Baťově kanálu rozšířením přístavu a vybudováním nové silnice. Žaloba se také opírá o zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, která se zabývala efektivitou jednotlivých variant rozvoje Baťova kanálu.
Podle Bukovského ovšem ŘVC postupuje v souladu s právními předpisy a stavebním povolením. "Přitom respektujeme předběžné opatření. Autorizovaný biolog provedl podrobné místní šetření a prokázal, že žádné chráněné druhy živočichů, které jsou předmětem napadené výjimky, se aktuálně na místě stavby nenachází," doplnil Bukovský.
Město, které má v řízení postavení osoby zúčastněné, doufá, že soud brzy spor rozhodne ve prospěch projektu. "Stavbu plavebního okruhu, jehož součástí je právě i rozšíření laguny veselského přístavu, vnímáme jako klíčovou investici směřující do rozvoje celého regionu," napsal ČTK starosta Petr Kolář (Společně pro Veselí).
První etapa rozšíření přístavu Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou začala slavnostně v březnu. Práce za 78,4 milionu obnášejí kromě jiného vybudování 31 lodních stání, která měli turisté využívat od příští plavební sezony. Dosud měl přístav 35 stání.
V nejbližších letech chce ministerstvo dopravy do rozvoje rekreační plavby na Baťově kanále i přístavišť dále investovat. Jedním z cílů je vybudování plavebního okruhu přes Veselí nad Moravou a Vnorovy s lodním zdvihadlem.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
smějící se bestie
20.5.2025 07:23Jaroslav Řezáč
20.5.2025 10:38 Reaguje na smějící se bestieJe z toho akorát obludné monstrum.
Jaroslav Řezáč
20.5.2025 10:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Peter Sládek
20.5.2025 09:18"Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu ekologického hnutí Dětí Země proti stavbě přehrady v Nových Heřminovech"
Zaujímavé je, že o tejto udalosti Ekolist mlčí už 2 týždne, pritom mainstream o nej informoval hneď:
https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/deti-zeme-zaloba-soud-stavba-prehrada-nove-herminovy.A250506_125842_ostrava-zpravy_pjen
Jarek Schindler
20.5.2025 09:33Jaroslav Řezáč
20.5.2025 10:44 Reaguje na Jarek Schindler
Peter Sládek
20.5.2025 11:32 Reaguje na Jaroslav Řezáčhttps://www.idnes.cz/brno/zpravy/zeleznicni-most-bubenickova-zidenice-aktiviste-odklad-prestavba.A250516_852506_brno-zpravy_azu
rýpal lesní
21.5.2025 02:33 Reaguje na Peter Sládek<rl>
Zbyněk Šeděnka
20.5.2025 18:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
smějící se bestie
20.5.2025 11:19 Reaguje na Jarek SchindlerBohužel po " sametu ", na něj nikdo nenavázal !
Michal Ukropec
20.5.2025 15:49rýpal lesní
21.5.2025 02:25Takže je tím úředně známo, že došlo ke zničení biotopů stavbou, a tedy by měla neprodleně správním řízením konat ČIŽP i příslušné odbory MěÚ Veselí na Moravě, od ochrany přírody po stavební a neprodleně konat i Policie ČR či MěPO.
Budou ?
<rl>
rýpal lesní
21.5.2025 02:45Místní úředníci to mají ve spisech, tak by se měli pohnout. A tím je též vysvětleno, proč v otázce likvidace biotopu nekonali. Tam je totiž takové šafáření běžné.
Běžnému občanu stačí se podívat, jak vrchnost řádila v místním parku.
<rl>
Břetislav Machaček
21.5.2025 08:59Z mé strany je to poněkud "překrvená" lokalita, kde je ke klidu a pohodě
sakra daleko. Opět zvítězil byznys nad pokorným obdivem přírody a lidské
práce. Je zajímavé, že tam, kde se točí peníze, tak se na infrastrukturu
potřebné peníze vždy najdou. Co tak samofinancování? To by těm, co jsou
na Baťák přisáti, asi´nevonělo. Stát a kraj investuje do toho, aby prosperoval soukromý byznys a ještě se s tím chlubí. Je vidět kdo kraj
a stát vede a jaké má priority. Je to jako se splavněním Vltavy pro rekreační lodě a splavnit Labe pro lodě nákladní není ani snaha. O splavnění Odry do Ostravy už ani nehovořím. Stát se bez mrknutí oka
zbaví daní od stavitelů lodí, od lodních dopravců, od producentů velkých
výrobků potřebujících k přepravě lodě atd. a raději prodělává výstavbou
staveb pro rekreační dopravu, které mají návratnost stovky let. Prostě
za státní peníze staví to, z čeho mají prospěch ti, kteří by si to měli
investovat sami. Znám pána, co nám nabízel pronájem hausbótu za nemalý
obnos a po dotazu na fakturu odpověděl, že ať si najdeme někoho jiného.
Pak jsme se dozvěděli, že není sám, kdo takto "podniká" a přitom ale
využívá všech těch státem investovaných staveb. To se nám to bohatne,
když stát investuje náš byznys a neumí od nás vybírat daně!