https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/do-pondelniho-protestu-se-zapoji-i-odborari-z-drevarskeho-prumyslu-a-lesnictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do pondělního protestu se zapojí i odboráři z dřevařského průmyslu a lesnictví

24.11.2023 11:59 (ČTK)
Do pondělní protestní akce odborů se zapojí i zaměstnanci z dřevařských a lesnických firem nebo podniků, které se věnují vodnímu hospodářství. ČTK to řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice (OS DLV) Jaroslava Nestěrová.
 

Podle předsedkyně bude svaz znát rozsah, jakým se jeho členové připojí do stávky, až v den protestu, tedy v pondělí 27. listopadu. "Vedle stávky se zaměstnanci dalších firem v působnosti OS DLV zúčastní Dne protestů v Praze účastí na demonstraci nebo na svém pracovišti označením se páskami," doplnila. Svaz na svých internetových stránkách uvádí, že sdružuje i lidi pracující například v nábytkářství nebo papírenském průmyslu.

Do protestu se zapojí i Nezávislý odborový svaz pracovníků potravinářského průmyslu a příbuzných oborů Čech a Moravy (NOS PPP). "V potravinářství jsme taky naštvaní na vládu a na její ignorování sociálního dialogu," řekl předseda svazu Tomáš Vančura. Zaměstnanci potravinářských firem a příbuzných oborů se podle něj do výstražné stávky zapojí přerušením výroby a protestními shromážděními v závodech nebo před branami závodů. Zatím se zapojily nižší desítky podniků, uvedl.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila na pondělí stávky a další protestní akce proti krokům vlády. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly se do stávky zapojí víc než polovina z 270.000 odborářů a odborářek z 31 svazů, které centrála zastřešuje. Středula už dříve informoval také o zapojení dřevařských nebo potravinářských odborů.

V potravinářském průmyslu i lesnictví podniká mimo jiné skupina Agrofert ze svěřenských fondů předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Manažerka komunikace skupiny Adéla Čabayová ČTK řekla, že společnost protestní akci podpořila. Firmu k tomu podle ní vede neutěšený stav ekonomiky ČR, snižující se konkurenceschopnost tuzemských podniků i životní úroveň obyvatelstva.

Do skupiny patří zpracovatelé masa jako je Vodňanská drůbež, Kostelecké uzeniny, Kmotr-Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárna Penam nebo Mlékárna Hlinsko a Olma. Holding podniká i v lesnictví, patří do něj lesnická společnost Uniles nebo zpracovatel dřeva Wotan Forest. V ČR má skupina zhruba 20.700 zaměstnanců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

24.11.2023 15:18
Zapomente na to,že tahle radoby stávka něco změní.Tohle s nímí vubec nehne.Pokud se má ta svoloč pakovat tak ,by muselo jít o generální časově neomezenou stávku.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.11.2023 17:06 Reaguje na karel krasensky
Generální neomezená stávka znamená, že by si soudruzi odboráři nikde nenakoupili, nenačerpali benzín do svých aut a nemohli by čerpat spoustu dalších služeb. A to přece riskovat nebudou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2023 09:00 Reaguje na karel krasensky
Pakuje se dnes především soudruh estébák, tak máme stávku v jeho firmách, které sice nevlastní, ale bohatne na nich, brát jako stávku proti němu?
Ve dnešním světě naopak by to bylo jediné logické vysvětlení.
Odpovědět
AI

Animoid II

25.11.2023 23:24 Reaguje na Pavel Hanzl
1* to by mělo logiku.
Odpovědět
AI

Animoid II

25.11.2023 23:26 Reaguje na Animoid II
To má logiku
Odpovědět
AI

Animoid II

25.11.2023 23:22 Reaguje na karel krasensky
To není stávka. To je bolševická komedie. Zaměstnanci musí na přikaz zaměstnavatele povinně stávkovat proti vládě. Přitom za jejich ubohé platy může jejich zaměstnavatel např. AGROFERT, ředitel nemocnice, neschopné a zkorumpované odbory.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.11.2023 17:03
Středulovi dělá dobře, když může manipulovat s takovou masou lidí. Nic se nezmění, ale pro něj je to lepší než orgasmus.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.11.2023 17:24 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Lidmi manipuluje vládnoucí 5kolka, za pečlivé podpory médií i veřejnoprávních.
Hlídací psi demokracie nevidět !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

24.11.2023 17:34 Reaguje na smějící se bestie
Na Středulu nemají.
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.11.2023 18:05 Reaguje na smějící se bestie
1+
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2023 09:02 Reaguje na smějící se bestie
Muhehehhehe fakt? Takže pětikolka manipuluje lidi proti sobě, štve lidi do stávky proti své vládě a chce svoji vlastní demisi? Fakt nežijete ve světě naopak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2023 09:12
Já tomu fakt nerozumím. Stávkují odboráři ve firmách Agrofertu. To chápu, dle Středulova výroku tam někde nedostávají ani minimální mzdu, na to mají přece plné právo. Proč to ale neřeknou rovnou?
"Firmu k tomu podle ní vede neutěšený stav ekonomiky ČR,"!!!Co je to za nesmysl? Jaký neutěšený stav?
Agrofert měl za loňský rok meziroční!!! nárůst zisku o +124%, co je na tom neutěšeného? Že nedal ani vorla svým lidem, to vidím jako důvod ke stávce velmi silný, ale proč to teda neřeknou? Takhle to vypadá, jako by stávkovali cha cha proti vládě, což vůbec v kompetenci odborů není. Ta zmatečnost dnešní doby je někdy dost děsivá.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vsichni-zdrazili-ted-hlasi-pohadkove-zisky-a-cesi-plati-40440138#dop_ab_variant=1118231&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.11.2023 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to protest proti vládě, nikoliv proti zaměstnavatelům.
Odpovědět
AI

Animoid II

25.11.2023 23:34 Reaguje na pavel peregrin
Zaměstnanci na povel zaměstnavetelů stávkují proti vládě, která jim má pomoct s problémem, který způsobili jejich zaměstnavatelé - nízké mzdy, a tím drahé energie, drahé potraviny, drahé bydlení. Ty lidi nemají žadnou hrdost nechat se takhle zesměšnit a zneužívat miliardářskou lobby.
Vedenou nějakým samozvaným Středulou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.11.2023 16:46
Volby jsou tajné, ale přesto by mne zajímalo, koho volili lékaři a učitelé.
Pochybuji, že levici a Babiše a nyní stávkují proti své vysněné pětikolce?
Ono něco jiného jsou volební sliby a něco jiného potom vládnutí. Není to
dokonce podvod na voličích bez jakékoliv sebereflexe, který je důvodem
stávky? A není to zatím pouze varování před něčím daleko razantnějším?
Nechám se překvapit, zda mají sebereflexi i politici a nikoliv pouze
voliči.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

25.11.2023 21:20
Spojení odborářů, lékařů, učitelů i těch lesníků a dřevařů a připojení velkého množství firem ukazuje, že se demonstruje proti obecnému ochuzování obyvatel i firem.
Neboli se tady demonstruje proti bruselské politice Green Dealu, protože ochuzení obyvatel a firem a vyhnání "nezelených" firem z EU je právě podstata bruselského Green Dealu. Nebo minimálně neodstranitelný vedlejší efekt Green Dealu.
Odpovědět
AI

Animoid II

25.11.2023 23:37 Reaguje na Radim Polášek
Když o Green dealu nic nevíte, tak se prosím Vás neztrapňujte.
Odpovědět
AI

Animoid II

25.11.2023 23:22
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist