Houby nerostou, na výstavě v Českých Budějovicích je ale 220 druhů
"Musím poděkovat všem členům mykologického klubu za to, kolik druhů hub je na výstavě. Vzhledem k tomu, jaká bída je momentálně v jihočeských lesích, se jedná o malý zázrak," uvedl Beran. Klub má zhruba 25 členů. Většinu exponátů nasbírali během čtyř velkých výprav do jihočeských lesů.
Na výstavě je k vidění mnoho druhů hřibů, ryzců, holubinek, bedel nebo například chorošů. Před dvěma lety zde bylo více než 350 druhů hub, mezi nimi i vzácné druhy, které letos chybějí.
Houby pocházejí z celých jižních Čech, zejména ze Šumavy. "Na Českobudějovicku momentálně houby nerostou téměř nikde," uvedl Beran. Standardně výstava trvala čtyři dny, nebo i méně. "Letos je výstava obohacena o větší množství edukačních programů, proto jsme ji protáhli," uvedl Beran. Výstavu mohou navštívit děti ze základních i mateřských škol. "Děti se například dozví, jak houby v lese žijí, k čemu v lese jsou, jak se rozmnožují, nebo o ochraně hub," uvedl Beran.
Letošní rok byl podle něj z houbařského hlediska průměrný. Překvapivě dobré bylo pro jihočeské houbaře jaro, kdy rostlo velké množství smržů. "Zima přinesla málo srážek, takže jsme byli příjemně překvapeni. Poté pršelo, ale vlna, kterou bych čekal, nepřišla v takovém rozsahu," uvedl Beran. Od druhé poloviny srpna začalo sucho, kdy se projevil dlouhodobý deficit srážek a houby od té doby příliš nerostou.
Jižní Čechy podle Berana patří mezi nejlepší houbařské lokality v zemi. Přispívá k tomu členitý profil krajiny. "Pro houby jsou ideální podmínky v trochu vyšší nadmořské výšce," řekl. Tyto parametry podle něj splňují například oblasti na úpatí Šumavy nebo Novohradských hor. Vyhlášená houbařská místa v jižních Čechách jsou třeba v okolí Malont na Českokrumlovsku nebo Petříkova na Českobudějovicku.
reklama