https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/vlada-podporila-uzakoneni-rodinnych-farem-navrh-pocita-s-jejich-evidenci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda podpořila uzákonění rodinných farem, návrh počítá s jejich evidencí

8.1.2025 18:42 | PRAHA (ČTK)
Vláda dnes podpořila uzákonění rodinných zemědělských hospodářství, poslanecký návrh počítá s jejich evidencí a stanoví mimo jiné podmínky pro získání postavení takzvané rodinné farmy, konkrétní výhody ale zatím chybí. Další opatření a výhody, například osvobození nebo nižší sazby u daně z příjmů, se budou podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) řešit v následujících měsících a letech, řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Zároveň uvedl, že se jedná o první krok, kterým vláda posiluje konkurenceschopnost a udržitelnost českého venkova a také plní programové prohlášení.
 
Výborný návrh označil za legislativní podvozek, na který lze následně postavit další opatření a výhody odpovídající potřebám rodinných zemědělských hospodářství. "Nová úprava pomůže těmto hospodářstvím získat cílenou podporu a přizpůsobit legislativu jejich specifickým potřebám,“ řekl. Podle vládních legislativců ale mohou chybějící konkrétní výhody vést k tomu, že o získání postavení bude menší zájem.

V některých státech mají rodinné farmy podle důvodové zprávy k novele například daňové výhody, jde zejména o osvobození nebo o nižší sazby u daně z příjmů, u daně z nemovitostí a případně u dědické daně. Nynější novela by pouze stanovila, že výhradně osoby s přiznaným postavením rodinného zemědělského hospodářství by mohly používat toto označení a jeho odvozeniny v názvu, na svém výrobku, v reklamě nebo v popisu své činnosti.

Předloha rovněž opomíjí podle vládních legislativců některá uspořádání podnikání. Na postavení rodinného zemědělského hospodářství by podle nich nedosáhla například farma, v níž je zemědělským podnikatelem jen jeden člen rodiny a ostatní členové jsou jeho zaměstnanci nebo se na hospodaření podílí bez formálního vztahu.

V návrhu je rodinné zemědělské hospodářství definováno jako podnik řízený členy jedné rodiny, kteří vlastní, provozují a spravují zemědělské činnosti na maximální výměře 1000 hektarů. Součástí legislativy je také vytvoření veřejné a neveřejné evidence těchto hospodářství, kterou povede Státní zemědělský intervenční fond. Fond by zároveň měl udělovat postavení rodinným farmám, evidenci by vedlo ministerstvo zemědělství (MZe). Předloha upravuje také třeba zánik a zrušení postavení a související výmaz z evidence.

Vytvoření definice rodinných farem dříve podpořila například Asociace soukromého zemědělství, podle které sníží administrativní zátěž pro rodinné farmy a ulehčí převod závazků mezi rodinnými příslušníky. Výborný dnes řekl, že legislativní zakotvení bude mít také pozitivní vliv na utváření venkova a zachování tradic. Rodinné farmy jsou podle něj klíčové nejen pro produkci kvalitních potravin, ale i pro ochranu krajiny a udržitelnost venkovských komunit.

Podle odhadů MZe by se do dvou let od účinnosti mohlo zapojit zhruba 2000 zemědělských subjektů. Do budoucna by počet rodinných farem mohl i růst, v závislosti na možnostech, které by jim status přinesl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.1.2025 20:29
Jak veliká/kolik ha, může být rodinná farma, no !
Odpovědět
VP

Vít Prokop

8.1.2025 21:19 Reaguje na smějící se bestie
Když bude mít IČO, příjmy z prvovýroby, platit sociální a zdravotní, tak bych to vůbec neřešil...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.1.2025 21:25 Reaguje na Vít Prokop
Tak ono to k řešení je, protože ekonomicky životaschopná je při produkci běžných produktů firma až nějak od rozlohy tisíc hektarů.
Firmička s pár hektary, podle druhu produkce, je čistě jenom sociální ústav, kde se prodejnost produktů a zaměstnanost drží čistě jenom dotacemi bez nich by to zkrachovalo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.1.2025 22:07 Reaguje na Radim Polášek
1*
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

9.1.2025 22:37 Reaguje na smějící se bestie
V článku se píše, že "je rodinné zemědělské hospodářství definováno jako podnik řízený členy jedné rodiny, kteří vlastní, provozují a spravují zemědělské činnosti na maximální výměře 1000 hektarů."
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.1.2025 20:29
Bylo uzákoněno rodinném otroctví na polích. Místo aby z rodiny jeden její zástupce jako zemědělec podnikal na rodinné a pronajaté půdě a najímal zaměstnance tak, aby pracovali co nejlépe a zemědělská rodina z toho žila a fungovala, bude muset místo zaměstnanců přinutit pracovat členy rodiny. Ať chtějí nebo nechtějí otročit na poli nebo u zvířat, ať pracují dobře nebo špatně. Jedině tak dostane navíc další státní dotace a podpory oproti obyčejným zemědělcům, svým konkurentům .
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.1.2025 09:57 Reaguje na Radim Polášek
No pád říše římské doprovázely zákony přikazující dědičnost profesí po rodině a uvázání se k této činnosti i k místu pobytu. Tak vzniklo během let nevolnictví.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

9.1.2025 08:19
Další naprosto zbytečný zákon. "Farmářům" přinese zápis do registru. Bomba, to potřebujeme.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

9.1.2025 10:18
Zas další byrokracie. Nestačí, že existuje evidenční číslo hospodářství?
Odpovědět
PB

Petr Blažek

9.1.2025 17:22
Dej blbci funkci vymyslí papír.
Stačí aby se začalo s omezováním dotací a navrácení potravinám jejich pravou hodnotu. A uvidíte jak rychle ze zemědělství zmizí rychlí investoři, kteří se ženou pouze za penězi skrytými například za bioplynkový byznys.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

10.1.2025 09:48
Myslela jsem si, že jsme rodinná farma, ale tento článek mě vyvedl z omylu.
Může mi někdo říct co vlastně jsme? Syn je zemědělský podnikatel, má i jiné činnosti( tesařství, řezbářství), kterými dotuje z části zemědělství hlavně nákup strojů a techniky. Manžel je důchodce a pracuje abych se já mohla starat celoročně o zvířata. Máme příjmy z prodeje masa a živých zvířat. To není rodinná farma?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.1.2025 10:57
Docela by mě zajímalo, kolika % ze státního rozpočtu bylo dotováno zemědělství za socialismu. O EU jsem se dočetl, že na dotaci zemědělství dává až 45% rozpočtu. Hlavně kvůli tomu, že malé rodinné farmy, tam prý v průměru jen 16 ha, jsou naprosto neefektivní - ČR byla (je?) kritizována, že zde jsou farmy moc veliké - až 100 ha.
Ze socialismu pamatuji reportáž v Rudém právu, kdy redaktor pracoval nějakou dobu u farmáře v NSR. Dotyčný zdědil 40 ha polností a rozhodl se, že je bude obhospodařovat. Odešel z továrny, manželka ale zůstala v bance a dělala mu účetnictví. Musel jí ale slíbit, že budou mít alespoň týden v roce dovolenou. Dcera a syn studovali střední školu a ve volném čase v hospodářství pomáhali, syn i jezdil s traktorem. Farmář si pronajal dalších 40 ha, choval 40 ks VDJ - tedy velkých dobytčích jednotek - např. 1 VDJ = 2 jalovice. Na statku měli vybavení, které jste si tehdy nedokázali představit - např. ve stáji měl průmyslovou televizi a monitor v ložnici, aby mohli krávy kontrolovat i v noci. Ale, jak reportérovi vysvětloval, živil je prasečák na 600 prasat, plně automatický, krmení granulemi, které mu firma dovezla v cisterně a nafoukala do zásobníku.
Aby měli alespoň ten týden dovolené, spolupracovali se sousedem, který měl podobnou farmu, i s těmi prasaty. A jak říkal - obsloužit ty krávy a starat se o dva prasečáky, tak to byla skutečně dřina. Ale nedal se nic dělat, když chtěl plnit slib daný manželce.
Já, jako vystudovaný zemědělec, a i on to v článku podotkl, že čeští družstevníci si takový zápřah vůbec nedovedli představit.
Odpovědět
ZK

Zdeněk Kučera

11.1.2025 16:51 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Za socializmu byla dost jiná situace, to nemusím rozvádět. Byla tzv. diferenciální renta, kde se přerozdělovaly prostředky z úrodnějších oblastí do oblastí méně úrodných. Já si ale myslí, že tenhle zákon je vlastně jen nástroj na to, aby mohla mít v budoucnu část zemědělců tímto vyvdefinovaná zvláštní výhody oproti ostatním.
Odpovědět
HH

Honza Honza

12.1.2025 14:21
Rodinné farmy určitě nebudou podstatou příjmu státu z hospodářství a proto ani nějakou velkou ztrátou z příjmů státu. P. Vinkler dlouhodobě prosazuje diverzifikaci a boj proti sukcesi- kdo by to měl nejlépe dělat? Jedině rodiná farma, proto tuto činnost nutno podporovat, ale tak aby tuto úlohu plnila dobře, fungovala pokud možno ekologicky, nedrancovala přírodu, byla tedy spíš bio a ekologická (jinak by smysl moc neměla)

Po právní stránce mě napadá ještě příměr s Babišem a jeho Čapím hnízdem: zateplil jsem dům a proto jsem žádal o dotaci x chtěl jsem dotaci, tak jsem úmyslně zateplil dům = v našem právním řádu důvod k soudnímu jednání na desetiletí, důvod politických bojů, směřování celého státu, ovlivnění všech obyvatel = typický příklad přebyrokratizovaného zkostnatělého úřednického státu, nadměrné nepřiměřené úlohy soudnictví, stát. zástupců atd. Vše, co kritizoval V. Klaus, proti čemu bojoval a s čím ODS zakládal!
Odpovědět
HH

Honza Honza

12.1.2025 14:25 Reaguje na Honza Honza
Přitom by stačila trochu jasnější definice na co je v dotaci právo, přesnější definice co je rodinná farma a co už není.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

13.1.2025 00:08 Reaguje na Honza Honza
No vidíte - symbolem byrokratizace je v současné době i ODS. A je otázka, zda má někdo zájem na přesných definicích, co kdo dělat, co je ta rodinná farma a pod.
Za socialismu jsem si přečetl, že v NSR je sice 80% malých, dotovaných rodinných farem, ty že ale na trh dodávají jen asi 20% produkce. Naopak, že většinu potravin dodávají velké farmy.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.1.2025 09:11 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Dobře, máte pravde, nikdo není dokonalý, bez chyb, proto je nutná konstruktivní pravdivá kritika, aby si to člověk uvědomil. ODS není tak blbá aby si to neuvědomovala, aby to nevěděla, ale nedbá na důležitost této kritiky, myslí si, že to nějak dopadne, že důležitější je podpora jejich příznivců- českých podnikatelú - není, nejdůležitější je blaho celé společnosti, je to pak vidět na výsledku ve volbách.
Na to vše upozorňuje např. p. Kuba- jeden z neschopnějších organizátorů, upozorňují na to staří členové ODS, nelíbí se jim odklon ODS, ale zase hodně od doby Klause se zlepšilo. Měla by na to upozornit konstruktivní opozice, místo toho spíše kecá a vede zemi k socializmu, k zadlužování.

Ale nejdůležitější ze všeho je princip: Cézar kvůli tomu, že ho senát otravoval, překročil Rubikon a zničil demokracii v Římě na věky. Za Velké Francozské revoluce přišly popravy, hrůzy, mučení. Přesto boj za svobodu, demokracii, rozbití feudalizmu zůstalo. Zůstalo v zachování parlamentu, tj. ty strany které podporovaly kapitalizmus přežily a nedošlo k návratu k feudalizmu.

Kdo jiný by měl být nositelem hodnot: liberalizmus, svoboda, malý stát, malá byrokracie než konzervativní liberální demokratické strany, které na těchto principech byly zřízeny? Zničení těchto stran může mít následek i zničení tohoto programu!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist