https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/lesnici-i-ochranci-prirody-podporuji-myslivecky-zakon-myslivci-ho-odmitaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci i ochránci přírody podporují myslivecký zákon, myslivci ho odmítají

25.6.2024 01:28 (ČTK)
Myslivecká jednota se neshodne s dalšími sedmi neziskovými organizacemi a spolky na vládním návrhu novely mysliveckého zákona. Lesníci, zemědělci a ochránci přírody návrh podporují a vyzývají Poslaneckou sněmovnu k jejímu přijetí. Informovali o tom ve společné tiskové zprávě. Českomoravská myslivecká jednota zákon naopak zásadně odmítá, poslala proto otevřený dopis ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL), ve kterém tvrdí, že bude mít dopad na počet aktivních myslivců v Česku. Ministerstvo zemědělství reagovalo, že si uvědomuje důležitost myslivců a jejich práce, dosavadní způsob mysliveckého hospodaření je ale podle úřadu neudržitelný.
 
Novelu zákona o myslivosti schválila vláda 12. června, Sněmovna ji v prvním čtení projedná v úterý. Materiál je podle sedmi organizací, mezi kterými jsou například soukromí vlastníci lesů, Asociace soukromého zemědělství či Český svaz ochránců přírody a Hnutí Duha, kompromisem vzniklým na základě složitých jednáních politiků, odborníků a hospodářů. Přesto podle nich přináší zásadní a dlouho potřebnou modernizaci systému myslivosti.

"I přesto, že novela zdaleka neřeší všechny problémy spojené s českou myslivostí, je to krok správným směrem. Novelu je třeba schválit a v reformě našeho přístupu ke krajině a zvířatům pokračovat," uvedl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Naopak myslivecká jednota návrh zákona už dříve zásadně odmítla. Novela má podle Výborného vyřešit problém s přemnoženými stavy spárkaté zvěře, myslivci ale tvrdí, že předložený zákon se nevěnuje příčinám narůstajících počtů zvěře a zvyšujících se škod na lesních a zemědělských pozemcích v některých částech ČR.

V otevřeném dopise kritizují ministra, že si neuvědomuje význam jejich organizace a její přínos pro společnost. "Pokud ano, je s podivem, že jste předložil návrh zákona, který povede k významnému narušení těchto aktivit a bude mít dopad na počet aktivních myslivců v ČR," napsali v dopise ministrovi zástupci 80 okresních mysliveckých spolků.

Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý dnes řekl, že ministr si uvědomuje důležitost myslivců a jejich práce pro zajištění dobrého stavu lesa i zvěře. Dosavadní způsob mysliveckého hospodaření je nicméně podle úřadu neudržitelný a způsobuje stále rostoucí počty spárkaté zvěře. Novela je proto nezbytná, aby odpovídala současným potřebám a učinila myslivost atraktivní i pro mladou generaci, doplnil mluvčí.

Jednota v dopise uvedla, že zastupuje zhruba 80 procent aktivních myslivců, kteří se podílí na zdolávání nákaz u volně žijící zvěře, odpracují tisíce hodin při úpravě krajiny a regulování stavů zvěře a každoročně vyškolí přibližně 1200 až 1400 nových mysliveckých hospodářů. Většina myslivců podle jednoty pracuje v honitbách pro stát zdarma.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

25.6.2024 07:11
Zákon který bude projednávat sněmovna není zákon o myslivosti , je to zákon o narovnání křivdy z doby normalizace a daní práva sedlákům a hrabatům aby si mohli na svých pozemcích zabít co se jim zachce .
Myslivec je ochránce přírody a proto tento sedlácký návrh nepodporuje .
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.6.2024 07:28 Reaguje na Radek
někdy je tak, že se všem nezavděčí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

25.6.2024 10:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Spíš bych řekl, že je to "o nás , bez nás". Tedy o myslivcích a myslivosti bez myslivců. Celkem by mě zajímalo, až se v praxi ukáže co to přinese a kolik to bude stát, jestli si ti co se na tomto podíleli připustí nějakou odpovědnost.
Odpovědět
Ra

Radek

25.6.2024 13:51 Reaguje na Jarek Schindler
Ti co se na tom podílí budou mimo politiku a vše bude podle nich v nejlepším pořádku . Ti co budou po nich , budou muset pod tlakem sedláků a hrabat vyhlásit nové dotační tituly na myslivost a to kolik jich bude , uvidíme všichni .
Odpovědět

Radek Čuda

25.6.2024 14:05 Reaguje na Jarek Schindler
No, doteď to bylo zejména z pohledu malých a středních vlastníků zase hodně o nich bez nich. Kompromis se moc nalézt nepodařilo ... a upřímně si nejsem jist, jak moc k němu byla některá ze stran ochotna ... a tak se holt uvidí, co se komu podaří si v PS vyhádat.
To je prostě přirozený vývoj ... a třeba z něj nakonec vyleze větší snaha všech se domluvit.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.6.2024 01:22 Reaguje na Radek Čuda
Těch malých a středních, pokud nedají dohromady sami honitbu, se to stejně týkat nebude.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

25.6.2024 15:43 Reaguje na Jarek Schindler
možná právě proto, to ostatní zaintersovaní kvitují...ale to z příspěvku vyčíst nejde.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.6.2024 01:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jestli vám dobře rozumím tak kvitují to hlavně ti, kteří se tím zákonem nebudou muset řídit. Ti kterých se to netýká či nedotýká.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.6.2024 16:51 Reaguje na Radek
ty jsi asi spadl z posedu, lidový myslivče !!!
Odpovědět
VP

Vít Pátek

25.6.2024 23:16
Je celkem logické, že navržený ZoM nevadí lesníkům - nemá na ně v podstatě žádný dopad, tedy ani negativní.

Je celkem logické, že vyhovuje ekolobbistům - jakýkoli negativní dopad na myslivce je přibližuje jejich ideálu - monopolu na nakládání s přírodou.

Neméně logické je, že jsou z této novely nešťastní jak venkovští spolkoví myslivci, tak i běžná venkovská honební společenstva (tj. spolky vlastníků pozemků v společenstevních honitbách).
Je všechny má tento zákon potenciál postupně zlikvidovat. Jen s malou nadsázkou se dá říci, že pro ně je co novelizovaný paragraf, to ekonomická a/nebo byrokratická past.

Alespoň jeden ekonomický příklad (schválně vybírám ten, o kterém se moc nemluví, ač jeho likvidační potenciál je obrovský): Způsob stanovení náhrady za přičlenění (honebních pozemků nečlena honebního pozemku k honitbě). Natvrdo zákonem stanovená částka (když se nečlen a HS nedohodnou jinak - jenže proč by se nečlen u chudších honiteb měl chtít dohodnout... a navíc, proč by kdokoli, kdo se vysloveně nezabývá myslivostí, za takových okolností měl chtít být členem HS - místo toho, aby bez jakékoli aktivity i odpovědnosti pobíral zákonem zaručenou náhradu od zbytku HS) ve výši celostátního průměrného nájmu za m2 či hektar honitby znamená jednak to, že cca 1/2, možná 2/3, určitě ne méně než 1/3 honebních společenstev na tyto náhrady nebude mít (nemají žádný jiný příjem než nájem za honitbu od nájemce, typicky mysliveckého spolku). Tedy budou muset buď (čistě teoreticky) "zkasírovat" zbylé členy - majitele honebních pozemků, nebo (nejspíš) zvýšit nájem mysliveckému spolku. To logicky povede v rámci ČR ke zvýšení průměrného nájmu za m2 či hektar honitby - tj. vzápětí se zvýší zákonem stanovená náhrada za přičlenění m2 či ha a celý proces se bude cyklicky opakovat, přičemž cena nájmu i náhrada za přičlenění bude konvergovat přinejmenším k současnému maximu za m2 či ha u nejlukrativnějších lesních honiteb... ovšem za současné postupné ekonomické likvidace honebních společenstev i mysliveckých spolků ve všech méně lukrativních honitbách (tj. ve výrazné většině).

A ještě jeden byrokratický, opět primárně škodící majitelům - honebním společenstvům, tj. držitelům honiteb, ale následně neméně škodící uživatelům - nájemcům: Každoroční povinné pořádání valné hromady honebního společenstva, před kterou je nutno přesně stanovit počty hlasů jednotlivých majitelů pozemků podle počtu METRŮ ČTVEREČNÍCH vlastněných honebních pozemků v dané honitbě. Už jen spočítat m2 CELÝCH pozemků k datu pořádání VH, při tom, že se vlastnictví neustále mění, není ani s placeným kvalitnějším přístupem do katastru nemovitostí, ba ani se speciální aplikací, triviální úkol. Jenže pozor - podle ZoM i po jeho novele povedou hranice honiteb nikoli po hranicích pozemků, ale libovolně přes ně (tak, jak je hranice honitby slovně vymezena v rejstříku honiteb, např. "pod elektrickým vedením")! To znamená, že navíc bude nutno pro správné vyčíslení počtů hlasů u všech pozemků, přes které vede hranice honitby, provést její zaměření a spočítání, jak velká část pozemku náleží do dotyčné honitby. Byrokratická i ekonomická šílenost.
Odpovědět
Ra

Radek

26.6.2024 07:23 Reaguje na Vít Pátek
Je to likvidace spolkové myslivosti , o tom už nikdo nepochybuje . Jenže aspoň já ve svém okolí nevidím tu touhu sedláků po tom aby to dělali oni , jinak aby se spojili vytvořili honitbu a tu potom pronajímali někomu kdo jim za to bude platit , už ted byly problémy dát dohromady honební společenstvo a to se dělalo jednou za 10 let , vše bylo na myslivcích . Pár velkých sedláků a hrabat chce honitbu a na zbytek sere bílej tesák , pan ministr rovná křivdu
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.6.2024 01:57 Reaguje na Vít Pátek
No , pokud je to co tvrdíte o náhradách za příčlenění pravda ,tak to by byla likvidace přímo těch honebních společenství. To tedy bude zdařilé posílení práv drobných vlastníků a ještě zdařilejší posílení těch větších, protože přičleněné pozemy se nacházejí ve všech typech honiteb a při všech typech vlastnictví. Nevím v jakém rozsahu může HS odmítat přičlenění honebních pozemků nečlenů HS ale vím, že mezi vlastníky může rozdělit pouze nájem který dostane. No a nájemné se ročně zvyšuje o inflaci a tak roste neustále rozdíl mezi lukratívnějšími lesními honitbami a těmi polními. No a bude to dost drahé i pro LČR a tím i pro stát. O fůru pozemků které by takto byly přičleněny nebude mít potom nikdo zájem. Tak to jsem zvědavý jak se s tím chytráci popasují? Za mě je to nesmysl. Při dnešních cenách a počtech vlastníků v některých honitbách úplně stačí požadavek, aby o konání valné hromady byli členové informováni doporučeným dopisem.
Odpovědět
Ra

Radek

30.6.2024 20:35 Reaguje na Jarek Schindler
§ 30
Přičlenění
(1) Honební pozemky, které netvoří vlastní nebo společenstevní honitbu, přičlení orgán státní správy myslivosti zpravidla k honitbě, která má s těmito honebními pozemky nejdelší společnou hranici a zásady řádného mysliveckého hospodaření nevyžadují jejich jiné přičlenění.
(2) Vlastníkům honebních pozemků, které orgán státní správy myslivosti přičlenil podle odstavce 1, náleží od držitele honitby náhrada; jde-li o společenstevní honitbu, je náhradu povinno platit honební společenstvo. Nedohodnou-li se zúčastněné osoby o výši náhrady, určí náhradu orgán státní správy myslivosti a přihlédne přitom k velikosti přičleněných honebních pozemků a k předpokládanému výnosu z výkonu práva myslivosti na těchto pozemcích. Náhrada je splatná do 31. března běžného roku zpětně. Náhrada však nenáleží, pokud honební pozemky byly přičleněny ke společenstevní honitbě a jejich vlastník se stal členem honebního společenstva.
Odpovědět
Ra

Radek

30.6.2024 20:52 Reaguje na Radek
HLAVA IV
VYUŽITÍ HONITEB

§ 32
Pronajmout lze honitbu jen
a) české fyzické osobě, která má platný český lovecký lístek je držitelem platného loveckého lístku na dobu neurčitou
c) české právnické osobě, která na pozemcích v těchto honitbách zemědělsky nebo lesnicky hospodaří nebo která má myslivost uvedenu v předmětu své činnosti a jejíž statutární orgán nebo alespoň jeden jeho člen nebo odpovědný zástupce splňuje a osoba pověřená k zastupování právnické osoby ve věci mysliveckého hospodaření splňují podmínku uvedenou v písmenu a); pokud je statutární orgán nebo alespoň jeden jeho člen současně osobou pověřenou k zastupování právnické osoby ve věci mysliveckého hospodaření, postačí splnění podmínky uvedené v písmenu a) pouze u statutárního orgánu nebo jeho člena.
Odpovědět
Ra

Radek

30.6.2024 20:55 Reaguje na Radek
nevěřím že tohle muže někdo schválit , počkám si na finalé . Pokud ještě někomu zaleží na naší přírodě , měl by si ten návrh přečíst . Ne jen myslivec , platí to i tak zvané ochranáře .
Odpovědět
Le

Lesak

26.6.2024 09:26
Už aby to bylo všechno mám sežrané nebo odřené a ještě přikrmují na soukromém pozemku.
Odpovědět
Ra

Radek

26.6.2024 09:46 Reaguje na Lesak
Už to bude , nebojte , dočkáme se všichni a výsledek uvidíme také všichni a bohužel ho budeme všichni i financovat .


To podstatné tam chybí , posílíme práva vlastníků , jsem pro jim dát všechna práva , at si jako vlastník rozhoduji o všem . Ať jako vlastník také vše platím a za vše nesu odpovědnost .

To v tom napravování křivd panu ministrovi chybí , že by se sedláci , hrabata bez veřejných peněz při té záchraně lesů neobešli ? Ty veliké peníze co jim utíkají výkonem práva myslivosti by jim na to měli dát ? nebo se pletu ?
Odpovědět
VP

Vít Pátek

26.6.2024 10:20 Reaguje na Lesak
Pláčete hezky, ale na špatném hrobu.
Tím správným je poštovní schránka uživatele honitby (a v ní vaše zdokumentování a vyčíslení škod). Na tom novela ZoM krom detailů typu délky lhůt nic nemění. Mění naopak to, že do plánu lovu v honitbě s vašimi pozemky už jako majitel honebních pozemků na rozdíl od nynějška v podstatě nebudete mít co mluvit, určí ho geniální a naprosto nezkorumpovatelný státní úředník.
Že by novela ZoM vedla k dlouhodobému stabilnímu snížení stavů spárkaté zvěře (natož k optimalizaci její struktury věku a pohlaví), na to klidně zapomeňte. Než vám nyní zasazené stromy dorostou do mýtního věku, budou vládní neumětelové "řešit" váš stejný problém ještě mnohokrát. Jenom už ne se spolkovými myslivci, pracujícími zadarmo a za své, ale novými "geniálními" způsoby za peníze nás všech (a ještě navrch další od majitelů lesů).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.6.2024 21:56 Reaguje na Vít Pátek
Je to zbytečné. Takoví lidé budou mít vše sežrané i od toho posledního zajíce nebo kusu srnčího.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.6.2024 21:55 Reaguje na Lesak
To je zase výkřik. Všechno sežrané nebo odřené? To odření způsobuje zvěř drbáním se o kmínky stromů? UHUL mluví o 17 % poškozenýách sazenic, ministerstvo o 30 a Vy máte vše sežrané. Hodně dobré, jen tak dál.
Odpovědět
Le

Lesak

26.6.2024 09:26
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

26.6.2024 11:32
Pan Zdeněk Vermouzek zatím nikdy a nikde nevysvětlil, jak škodí zvěř ptákům v oblacích a na stromech. Zcela zjevně je víc ekologista než ornitolog.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist