https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/lichtenstejnsky-princ-zastrelil-patrne-nejvetsiho-medveda-v-rumunsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lichtenštejnský princ zastřelil patrně největšího medvěda v Rumunsku

6.5.2021 10:12 | BUKUREŠŤ (ČTK)
Rumunsko je domovem zhruba 6000 medvědů hnědých, což představuje asi 60 procent jejich celkových stavů v Evropě. Ilustrační snímek.
Rumunsko je domovem zhruba 6000 medvědů hnědých, což představuje asi 60 procent jejich celkových stavů v Evropě. Ilustrační snímek.
Lichtenštejnský princ zastřelil při lovu "největšího" medvěda v Rumunsku. Podle agentury AFP o tom informovaly dvě nevládní organizace, které se zabývají ochranou přírody. Případ vyšetřuje rumunská policie.
 

"Arthurovi bylo 17 let a byl to největší známý medvěd v Rumunsku a zřejmě i v Evropské unii," uvedl Gabriel Paun z rumunského ekologického spolku Agent Green s odvoláním na svědectví hajného ve středorumunské župě Covasna.

Lov medvědů je v Rumunsku zakázaný. Princ Emanuel, který žije na rodinném hradě v Rakousku, ovšem dostal výjimku k odstřelu agresivní medvědice podezřelé z loňských útoků na několik zemědělských usedlostí, sdělilo rakouské Sdružení proti továrnám na zvířata (VGT).

Ministr životního prostředí Barna Tánczos místním médiím potvrdil vydání povolení k odstřelu, jméno držitele ale nesdělil.

Princ ale v březnu skolil "samce, který žil uprostřed lesa a k okolním domům se nikdy nepřibližoval", uvedl Paun s tím, že od místního loveckého spolku získal plné jméno střelce, které zní "Emanuel Prinz von und zu Liechtenstein". Úřady identitu lovce nezveřejnily.

"Je jasné, že princ sem nepřijel vyřešit problém, který trápil vesničany, ale aby zabil medvěda a získal největší trofej, kterou si může pověsit na zeď," uvedl aktivista.

"Věděli jsme, že má být zastřelena medvědice, ale našli jsme samce," řekl AFP šéf místní policie pro dohled na ochranu životního prostředí Octavian Bercean s tím, že případ se vyšetřuje jako možné pytláctví.

Princ Emanuel, který je lékařem a pochází z vedlejší linie vládnoucího rodu Lichtenštejnů, se na dotaz AFP k případu nevyjádřil. Sdělil pouze, že vždy "chová respekt k přírodě".

Rumunsko je domovem zhruba 6000 medvědů hnědých, což představuje asi 60 procent jejich celkových stavů v Evropě. V důsledku jejich vzrůstající populace se v posledních letech množí střety těchto šelem s místními obyvateli.

Zatímco část obyvatel i volených zástupců v Rumunsku by si přála zrušit zákaz odstřelu medvědů, ochránci přírody místo toho nabádají k zlepšení opatření, která by umožnila klidnější soužití mezi člověkem a těmito zvířaty.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.5.2021 10:17
Za peníze v Praze dům a v Rumunsku největšího medvěda.
Jako vždy, když jde o skutečnou ochranu ŽP jdou kecy stranou a peníze se tržně zužitkují.
Jen tak dál , je libo safari v Africe nebo odstřel grizzlyho na Aljašce ? Když vysolíte správný ranec peněz tak vás ke kořisti dovezou na kolečkovém křesle s doutníkem a sklenicí whiskey, vše v ceně.
Škoda, že se nenašel někdo podobný, kdo by měl v oblibě lovit stejným způsobem některé zástupce homo sapiens.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.5.2021 10:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já bych to zase tak tragicky neviděl. Ten medvědí samec už své geny pro další generace předal. Je docela možné, díky velikosti, že byl za zenitem a tím, že byl zastřelen, se uvolnil revír pro jiného mladšího samce. Blbé na tom, je, že měl být zastřelen jiný medvěd. Co asi dělal doprovod toho prince, že umožnil tu záměnu?
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.5.2021 12:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
ono se dá najít společné a rozdílné s tím pokáceným dubem. hlavní problém je, že peníze asi skončily ve špatné kapse (strom ve státním lese nebo zvěř v lese). ve starém medvědovi nehnízdí ptáci ani houby, maximálně tak svalovci, a přestárlý strom je nebezpečný v perimetru pár (desítek) metrů, přestárlý medvěd může být nebezpečný v okolí poněkud větším.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.5.2021 12:23 Reaguje na Lukas B.
Je tam rozdíl. Ten strom nebyl přestálý a rozhodně nebyl nebezpečný. Měl jenom pár suchých větví, jinak byl v pořádku. V jeho okolí bylo několik shnilých soušek, které ovšem nevadily. Četl jsem vyjádření, že pokud by se strom takového stáří a velikosti prodal nábytkářské firmě specializující se na kusovou výrobu, cena dřeva by byla ve stovkách tisíc korun.
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.5.2021 12:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
to asi ano. tržní cena běžného dubového truhlářského řeziva začíná někde na třiceti-čtyřiceti tisících za kubík, velmi široké fošny jsou ale někde úplně jinde.
Odpovědět
pa

pavel

6.5.2021 18:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
koukám že vy už jste své geny taky předal tak to jste zralý na odstřel a uvolníte místo mladším
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.5.2021 18:57 Reaguje na pavel
Máte pocit že jsem obsadil nějaký revír a nechci dovolit v něm žít mladším jedincům druhu Homo sapiens?
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.5.2021 10:23
předpokládám, že tam nebyl sám, a že měl doprovod nějakého místního průvodce, který několi ktýdnů pilně vnadil a pak prince dovedl na posed a konkrétního medvěda mu ukázal. čili princátku bych psí hlavu nenasazoval, respektive když už nasazovat, tak nejen jemu.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

6.5.2021 10:58
tuhle primitivní zábavu těchto nadutých košťat zastřelit a vycpat asi nikdy nepochopim, rozuměl bych zastřelit a sníst..
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.5.2021 11:40 Reaguje na Robert Jirman
Berme to pragmaticky - počet medvědů v Evropě nelze zvyšovat do nekonečna. Už teď to vypadá, že v některých místech je přemedvědováno. Takže pořád lepší, když se bude jejich stav regulovat poplatkovým odstřelem, než je nechat množit a jedince ohrožující lidi střílet bez poplatku.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

6.5.2021 15:20
Jestli víte kde bydlí nejvíce lovců jelenů...přece v Praze.(bohužel) Myslivci zvěř chovají pro lovce. Asi to tak bylo, je a bude.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.5.2021 19:46
Tohle video je taky o medvědech:
https://www.televizeseznam.cz/video/tady-viral/medvedi-se-usadili-do-suv-a-pres-hodinu-zvykali-interier-auta-64159922#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=GWx335Dziyh-202105061733&dop_id=11589398&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.5.2021 11:59
Divoká zvířata obecně jsou obnovitelné bohatství země. Jejich střílením v rozumném počtu, který dokáže přirozený přírůstek populace nahradit, se toto obnovitelné přírodní bohatství realizuje. Naopak jejich nestřílením dochází pouze ke zvyšování nákladů, které země vynakladádá na udržování té populace toho zvířecího druhu a to bez jakéhokoliv praktického přínosu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist