Ochránci zvířat požadují zavření evropských delfinárií - neslouží vzdělávání, ale zábavě
Evropská legislativa totiž zakazuje komerční využívání mořských savců, zároveň však umožňuje výjimku pro vědecké nebo vzdělávací účely. A právě osvětou veřejnosti zdůvodňují delfinária svou existenci.
Aktivisté na druhou stranu namítají, že delfinária nemohou šířit povědomí o přirozením životě kytovců, protože jejich chov v zajetí a navyknutí si na člověka má vliv na jejich chování a potlačuje u nich přirozené instinkty.
Také podle přírodovědkyň Hany Hajduchové a Petry Nevečeřalové věnují delfinária spoustu času a úsilí tomu, aby platící diváci viděli, jak umí delfíni skákat, nosit předměty a předvádět další triky, které jsou pro zvířata nepřirozené, ale obsahují polidšťující a komické prvky. Mnohem menší pozornost je věnována právě tomu, aby se divák dozvěděl informace o tom, jak a kde zvířata žijí, čím se živí a co je v přírodě ohrožuje.
Evropská směrnice o chovu volně žijících živočichů v zoologických zahradách navíc požaduje, aby byla zvířata chována v takových podmínkách, které splňují jejich biologické nároky na prostředí. To je v případě kytovců podle aktivistů vlastně nemožný úkol, protože žádná nádrž nebo umělá laguna nemůže být tak velká, aby mohla dostatečně nahradit oceán.
Velká většina delfinárií je navíc podle Hany Hajduchové a Petry Nevečeřalové vybavena betonovými bazény s hladkými stěnami, částečně prosklenými bez stimulujících prvků, jako jsou skály, skrýší, průplavů a třeba také rostlin. "Právě proto, kolik prostoru delfíni v přírodě potřebují, je pro ně velmi obtížné v zajetí projevovat své přirozené chování, jako je namlouvání, páření, rodinné interakce, ale i spontánní přirozenou hru. Místo toho se učí cvičit na povel, místo svých přirozených zvuků napodobují píšťalky trenérů," popsaly ve svém komentáři Dočká se Praha delfínů? A měla by je vůbec chtít?. Druhým problémem je i složení skupin. Například mláďata jsou často oddělována od matek před uplynutím jednoho roku, přestože v přírodě by spolu zůstali až do dospělosti, někdy i celý život.
Aktivisté proto žádají země EU, aby důsledně aplikovaly prostřednictvím svých vnitrostátních právních předpisů to, co je uvedeno ve směrnici a zakázaly všechna delfinária v EU.
Demonstrace se kromě místních zúčastnili i lidé z Irska, České republiky, Itálie i Hongkongu. Společně svým rozestavěním vytvořili na zemi obrovský obrázek delfína a nápis „free“ (svoboda). Akci pořádala belgická organizace bojující za práva zvířat Bite Back, spolu s organizacemi Seashepherd, Dauphins Libres, BlueSharkFoundation a nizozemskou Dolphinmotion.
Delfinária fungují ve většině evropských zemích. Nejvíce kytovců chovají delfinária ve Španělsku, Nizozemsku a Francii. Nejčastěji chovají delfíny skákavé. Už nyní jsou ale delfinária zakázána například v Chorvatsku.
V Česku se o pořádání delfíní show v posledních letech neúspěšně pokoušela firma Československé cirkusy a varieté a.s. Projekt měl ale problém se zajištěním vhodných prostor, později přivezení delfínů odmítlo ministerstvo životního prostředí s odůvodněním, že žádost odporuje zákonům. Na začátku letošního roku poslal Městský soud v Praze společnost do konkursu.
Pokud chcete vidět delfíny, ale nechcete kvůli tomu podporovat delfinária, pak máte šanci i v Evropě vidět delfíny v přirozeném prostředí. Například u ústí řeky Sado u portugalského města Setúbal. Více informací naleznete v článku Chcete vidět divoké delfíny? Šanci máte i v Evropě.
reklama