https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/ode-dneska-musi-mit-chovy-prasat-dvojitou-barieru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ode dneška musí mít chovy prasat dvojitou bariéru

1.1.2021 17:33 | PRAHA (ČTK)
Hned ke dnešku podle manažerky ekologického svazu Kateřiny Urbánkové ale asi nikdo končit nebude. "Bude velmi záležet na přístupu Státní veterinární správy ČR," řekla ČTK. Podle ní ministerstvo zatím neoficiálně slíbilo možnost finanční podpory stavby těchto oplocení z evropského rozvojového programu.
Hned ke dnešku podle manažerky ekologického svazu Kateřiny Urbánkové ale asi nikdo končit nebude. "Bude velmi záležet na přístupu Státní veterinární správy ČR," řekla ČTK. Podle ní ministerstvo zatím neoficiálně slíbilo možnost finanční podpory stavby těchto oplocení z evropského rozvojového programu.
Zdroj | Pixabay
Ode dneška musí být všechny venkovní chovy prasat dvojitě oplocené. Všechny stavby určené k chovu prasat i pomocné stavby, kde chovatelé skladují krmivo nebo stelivo pro prasata, musí pak být chráněné trvalým oplocením. Novinku zavedla novela vyhlášky, která začala dnes platit. Podle Svazu chovatelů prasat ČR naprostá většina chovů tuto povinnost, kterou chce stát bojovat proti riziku rozšíření afrického moru prasat, splňuje. PRO-BIO Svaz ekologických podnikatelů však varoval, že některé chovy budou kvůli nové povinnosti končit.
 

Za neoplocení chovu hrozí fyzické osobě pokuta do 20 000 korun, právnickým a podnikajícím osobám do 300 000 Kč. Například chovatel Jan Šťovíček z Pelejovic na Českobudějovicku s roční produkcí 1000 prasat uvedl, že novinku splnit nezvládne. "Když na mě někdo z úřadů zaútočí, tak s chovem skončím. Tohle nikdo nedořešil. Spousta zemědělských podniků je na pozemcích soukromých vlastníků a není síla, jak se domluvit, aby to odprodali za nějaké normální peníze," řekl již dříve ČTK Šťovíček.

Hned ke dnešku podle manažerky ekologického svazu Kateřiny Urbánkové ale asi nikdo končit nebude. "Bude velmi záležet na přístupu Státní veterinární správy ČR," řekla ČTK. Podle ní ministerstvo zatím neoficiálně slíbilo možnost finanční podpory stavby těchto oplocení z evropského rozvojového programu. Bude ale podle ní hodně záležet na tom, jak moc se tyto projekty preferenčně zvýhodní. Stát se podle ní bude snažit, aby to v případech, pokud to bude aspoň trochu možné, fungovaly chovy i dále.

Problémy podle ní budou mít i některé rodinné konveční farmy. Legislativa ale podle Urbánkové není napsaná úplně jednoznačně, bude tak záležet na přísnosti a výkladu jednotlivých krajských veterinárních správ.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

2.1.2021 00:02
Celá řada chovatelů prasat podniká na pronajatých pozemcích, kde majitel s výstavbou těchto plotů nesouhlasí. Jak chce tohle ministerstvo řešit?
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.1.2021 10:07
Opět jen zbytečný nesmysl, jehož cílem je likvidace domácích chovů prasat a menších provozoven. V duchu známého hesla: "Kulaky zničíme jako třídu".
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.1.2021 17:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Kravina, domácí chov probíhá zpravidla v chlívku, nikomu se nechce kvůli jednomu praseti budovat výběh za desetitisíce.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.1.2021 21:03 Reaguje na Jakub Graňák
Pan Šťovíček, citovaný v článku, nechová jedno prase, ale asi tisícovku a zřejmě kvůli novému nařízení skončí. Jinými slovy - další likvidace chovů v ČR, abychom byli ještě více závislí na dovozu.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.1.2021 21:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No jo ony chovy domácí a domácí:-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.1.2021 10:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano, v podstatě o nic jiného než o zvýšení našeho odběru potravin druhé, či spíše třetí, kvalitativní třídy, v podstatě odpadu z potravinářských závodů ve starých zemích EU, při akcích podobného druhu nejde.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.1.2021 20:34
Normální chovy prasat s tím problém nemají, prasata chovají uvnitř výkrmen. Zde je ale řeč o BIO-chovu, a pokud biochovatelé prasata mají umístěná venku, tak to holt asi budou muset splnit. Nechci být rýpavý, ale BIO-chovatelé se tak zřejmě ocitli v pozici chovatelů ovcí, kterým je také vřele doporučováno kdejaké opatření kvůli vlkům nu a biochovatelé prasat budou muset zkousnout to dvojí oplocení.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.1.2021 21:25 Reaguje na pavel peregrin
Přesně tak, v životě jsem neviděl neoplocený prasečák
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.1.2021 11:27 Reaguje na pavel peregrin
Popsal jste to přesně a se závěrem, se kterým se plně ztotožním.
Dvojí metr prostě nesmí být a stejně tak i riskuji s volným chovem
slepic. Přijít ptačí chřipka, tak je sice budu pár týdnů držet
v chlívku, ale pokud to bude akutní, tak to vzdám i bez donucení
ze zákona. Ekochovatelé brečí zbytečně a s podnikáním na cizích
pozemcích riskují už tak. Představa koncentrace moči a exkrementů
na jednom místě se vsakováním do podloží musí nutně zamávat se
spodní vodou v okolí prasečáku. Moc ekologicky mi to nepřipadá,
když jsem podobný chov v rozšlapaném bahně plném výkalů viděl.
Něco jiného bylo kdysi pár vepřů v oploceném sadu na podzim
a ne ty kvanta vepřů s přístřeškem na pár metrech pastviny s intenzivním výkrmem celoročně, protože travou by se neuživili.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist