Plzeňská teplárenská podá kasační stížnost kvůli soudu o spalovnu
"My si myslíme, že verdikt soudu nekoresponduje se zákony, které ve státě jsou. A proto jsme podali kasační stížnost, ať to posoudí někdo další, nějaká vyšší instance, a uvidíme," řekl. Zdůraznil, že ani jednou se na stavbě spalovny nenašla žádná závada, kvůli které by vznikly prodlevy. Všechny obstrukce pramení z procesních záležitostí. Krajský soud nejdříve zrušil stavební povolení a vyšel aktivistům vstříc v jejich žalobě o podjatosti úřadů v Plzeňském kraji. Když později povolení vydal středočeský krajský úřad, zrušil ho soud kvůli formálním pochybením.
"Z rozsudku vyplývá, že (středočeský) krajský úřad v Praze stavební povolení potvrdil, ačkoliv ve spise neměl závazné stanovisko EIA (hodnocení vlivů na životní prostředí) a další povinné podklady. Navíc neřešil ani námitku o systémové podjatosti Městského úřadu v Nýřanech," řekl už dříve ČTK předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Právě toto ekologické hnutí spolu se Sdružením pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov podaly žalobu.
Zastupitel Jiří Šnebergr na listopadovém jednání zastupitelů Plzně uvedl, že soud mohl takto rozhodnout díky novele zákona o EIA od ministerstva životního prostředí, která umožnila posuzovat retroaktivně už vydaná rozhodnutí. Drápela je přesvědčen, že teplárna v ničem nechybovala. "Kdyby kasační stížnosti Nevyšší správní soud vyhověl, ukázalo by se, že prostě není možné měnit pravidla hry uprostřed zápasu," řekl.
"Až bude spalovna v provozu a právníci to dají dohromady, podáme příslušné žaloby na orgány, které nám ztráty způsobily. Budou to nějaké úřady, bohužel ne ti, kteří nám škody skutečně způsobili a podávali žaloby," řekl Drápela. Také plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) už dříve uvedl, že město ani teplárna nepochybily. "Ten, kdo je na vině, je tvůrce zákonů, tedy Česká republika. Informovali jsme pana premiéra, že se může stát, že město nebo teplárna bude stát žalovat. Očekáváme, jaký nám právníci navrhnou postup," řekl primátor v listopadu.
Kromě podání kasační stížnosti se teplárna podle Drápely zároveň snaží dát dohromady podklady a vyhovět připomínkám a doporučením z rozsudku krajského soudu. Ten například namítal, že razítka některých institucí, které se ke stavbě spalovny vyjadřovaly, ztratila platnost. "Pro nás jsou to formální věci. Ty instituce nám už jednu ta razítka daly, není důvod nedostat je zase čerstvé, protože se nic nezměnilo. Jenom tím, jak se táhnou soudy, ztratila ta razítka platnost," dodal Drápela.
reklama