https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/potravinarska-komora-zada-kompenzace-pro-firmy-kvuli-zdrazovani-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Potravinářská komora žádá kompenzace pro firmy kvůli zdražování plynu

3.8.2022 10:50 | PRAHA (ČTK)
Pečivo v papírovém sáčku
Pečivo v papírovém sáčku
Potravináři apelují na vládu, aby kvůli rostoucím cenám plynu co nejdříve zavedla pro firmy kompenzace cen energií, což státům EU umožňuje takzvaný dočasný krizový rámec. Českým podnikům bez pomoci státu hrozí to, že nedokážou konkurovat firmám ze zemí, kde už vlády kompenzace zavedly. ČTK to řekla mluvčí Potravinářské komory ČR Helena Kavanová. Řadě potravinářů bude končit fixace cen a mohou se dostat do existenčních problémů, vláda přitom v pomoci proti zdražování energií dává před firmami přednost domácnostem, uvedla komora. Co nejrychlejší zavedení kompenzací požadují také zemědělci nebo pekaři.
 

Vládu k pomoci podnikům s cenami energií už delší dobu vyzývají také další zaměstnavatelé. Naposledy zdůraznili zástupci firem nutnost zmírnění dopadů zdražování energií na červencové schůzce ekonomických ministrů. Kompenzace jsou podle zaměstnavatelů jediná cesta, jak lze zdražování plynu a elektrické energie řešit. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý připomněl, že ČR je jednou z nejprůmyslovějších zemí EU, a rostoucí ceny energií podle něj výrazně ovlivňují hospodaření firem. "Zatímco v Německu a Francii již vyřizovali notifikaci programu, my čekali na odpověď MPO ohledně možných úprav jednotlivých parametrů, abychom se po měsíci čekání dozvěděli, že nebude nic," dodal.

Podle Potravinářské komory by mohl stát kompenzovat zhruba 30 procent nákladů na energie, což by firmy musely doložit jejich meziročním růstem. U energeticky náročných oborů by mohl stát podle komory kompenzovat až 50 procent. "Při našich propočtech by se jednalo o nižší jednotky miliard a mohlo by dojít ke stabilizaci cen potravin," uvedla Kavanová.

Agrární komora ČR upozornila na to, že zemědělcům rostou v meziročním srovnání náklady až o stovky procent, což může způsobit existenční problémy řadě firem. "Nastavení systému pomoci zemědělcům bychom ze strany vlády proto uvítali v co nejkratším termínu. Česká vláda se může inspirovat v jiných evropských zemích, výši podpory by bylo nejférovější nastavit jako kompenzaci na základě procenta z úhrady prokazatelných zvýšených nákladů na energii a produkci dané komodity," uvedla mluvčí komory Barbora Pánková.

Svaz pekařů a cukrářů v ČR rovněž požaduje co nejrychlejší zavedení kompenzací i vzhledem k tomu, že pekárenství je odvětví, které nemá nárok na žádné dotace od ministerstva zemědělství. Výkonný ředitel svazu Bohumil Hlavatý také poznamenal, že šéf resortu Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na svém twitteru psal, že kvůli klesajícím cenám pšenice na světových trzích lze očekávat zlevnění pečiva. Vláda by podle něj neměla vyzývat pekaře ke zlevnění na základě dat, která v Česku nemají žádné opodstatnění, a zajistit, aby zemědělci prodávali pšenici za ceny zmiňované ministrem.

Podle Hlavatého vláda pekařům zatím nijak nepomohla a mnozí z nich museli ukončit provoz nebo se potýkají s problémy a kvůli finanční situaci musí stále zdražovat. Svaz také vyzval tento týden Nekulu ke společnému jednání. "Svaz českých pekařů a cukrářů v ČR se obává, aby dlouhodobá nečinnost vlády, respektive ministerstva zemědělství, nevedla k živelným protestům jednotlivých pekáren, proto věříme, že s námi představitelé vlády začnou brzy jednat," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

3.8.2022 11:45
Jakto? Přece se musí šetřit 15% plynu podle Bruselu, tak budeme mít dopečené rohlíky a sklo roztavené jen z85% to pekaři neví? Na co chtějí dotace, mají šetřit
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.8.2022 13:31
Takže zjednodušeně ... z daní mi to v Letenský seberou, pošlou to k Vltavě, nebo kdo ty dotace bude proplácet a od Vltavy to pošlou výrobcům potravin. Jako nějakou kompenzaci. Jako bonus se cestou tak polovina těch peněz poztrácí. A já si pak půjdu koupit o desetník levnější rohlík. Možná. Bo třeba v běžném pečivu je tady v Práglu zahraniční konkurence fakt brutální. Rohlíky ze všech koutů světa.

A takhle si tu žijem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist