https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/prazane-se-mohou-v-ulicich-v-horkych-dnech-osvezit-u-mlzitek-a-osvezitek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek

14.5.2024 19:10 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pražské vodovody a kanalizace
Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
 
"Od začátku května jsme v devíti městských částech nainstalovali 22 mlžítek a devět osvěžítek. V červnu v ulicích přibude dalších osm mlžicích zařízení," uvedl Mrázek.

Lidé se mohou osvěžit například na Staroměstském náměstí, Újezdě, Ovocném trhu a Pohořelci nebo u základní školy Peřinova v Řepích či u Národní technické knihovny v Dejvicích. V některých místech jsou mlžítka opatřena třemi tryskami, aby vodní mlha obsáhla prostor okolo celého zařízení. "Mlžítka aktivujeme automaticky v předem stanoveném časovém intervalu a podle aktuální teploty. Osvěžítka jsou samoobslužná," uvedl Mrázek.

Mlžítka jsou umisťována na hydranty, které primárně neslouží hasičům při hašení požárů. PVK každý z nich posoudí z technického hlediska, zjišťuje stav podzemní části hydrantu nebo tlakové poměry v konkrétním místě sítě.

Kromě osvěžení přispívají zařízení k ochlazení města. V létě vznikají ve městě takzvané tepelné ostrovy, kde je teplota vyšší než v přírodním prostředí. "Kapky emitované z jemné trysky mlžícího zařízení absorbují část tepla blízkého okolí právě díky přeměně vody na páru, čímž dochází k ochlazování vzduchu," vysvětlil Mrázek princip mlžítek. Spotřeba vody činí přibližně 18 litrů za hodinu.

V Praze funguje kromě mlžítek také řada pítek. Jsou například na Klárově u stanice metra A Malostranská nebo na Palackého náměstí u výstupu ze stanice metra B Karlovo náměstí. O pítka se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK). Přes zimu jsou mimo provoz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

15.5.2024 21:43
Tak dokud je v hydrantu voda , budou mít mlžítka u pražanů jistě úspěch , co bude až dojde voda .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist