https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/tajemni-zraloci-obrovsti-se-mozna-pari-u-ostrova-svata-helena-zjistili-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tajemní žraloci obrovští se možná páří u ostrova Svatá Helena, zjistili vědci

21.4.2025 02:06 (ČTK)
Žralok obrovský (Rhincodon typus), též žralok velrybí, je největší žijící zástupce žraloků. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi až devíti metrů, v mimořádných případech okolo 12 metrů.
Žralok obrovský (Rhincodon typus), též žralok velrybí, je největší žijící zástupce žraloků. Obvykle dosahuje velikosti kolem osmi až devíti metrů, v mimořádných případech okolo 12 metrů.
Někteří žraloci obrovští se pravděpodobně páří u ostrova Svatá Helena, zjistili podle agentury AP vědci. Právě vody u tohoto sopečného ostrova v jižním Atlantiku, kde byl vězněn Napoleon Bonaparte a kde také zemřel, jsou momentálně jediným známým místem na světě, kde se dospělí samci a samičky této největší paryby na světě pravidelně scházejí ve vyrovnaném počtu.
 
Samci u Svaté Heleny pronásledují samičky, okusují jim prsní ploutve a "předvádějí se". Podobně se chovají při pářícím rituálu i jiní žraloci včetně žraloka bílého.

"To, co tu pozorujeme, je typické žraločí namlouvání," řekl Kenickie Andrews z tamní neziskové organizace St. Helena Trust, která usiluje o zachování životního prostředí na ostrově.

Znát místo, kde se jedinci žraloka obrovského páří a kde se rodí jejich mláďata, je podle vědců důležité, protože pak mohou tyto vody chránit třeba tím, že tam vytvoří mořskou rezervaci.

Tato paryba patří podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) k ohroženým druhům. Dospělí jedinci měří na délku mezi 12 až 18 metry, a přestože se živí planktonem, váží až 14 tun. Každý žralok má na zádech jedinečný vzor bílých skvrn.

Vědci se domnívali, že k páření žraloků obrovských dochází také u Austrálie, Mexika, Malediv nebo v Arabském moři, ale zde se spíše jedná o obtěžování ještě nedospělých samiček samci, uvedl ředitel a spoluzakladatel sdružení Marine Megafauna Foundation Simon Pierce. To se u Svaté Heleny neděje; u odlehlého ostrova se potkávají dospělí samci a samičky.

Andrews doufá, že se někomu podaří páření těchto obrovských vodních živočichů zachytit na kameru, ale připustil, že přítomnost lidí může přimět tyto tvory, aby změnili své pářící taktiky. "Možná, že nechtějí být vidět. Možná, jako všichni ostatní, potřebují soukromí," dodal.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

21.4.2025 08:31
Kdysi jsem četl ,že nikdo neviděl malé mládě takového žraloka. Nevím zda už jej nafilmovali.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist