Tajemní žraloci obrovští se možná páří u ostrova Svatá Helena, zjistili vědci

"To, co tu pozorujeme, je typické žraločí namlouvání," řekl Kenickie Andrews z tamní neziskové organizace St. Helena Trust, která usiluje o zachování životního prostředí na ostrově.
Znát místo, kde se jedinci žraloka obrovského páří a kde se rodí jejich mláďata, je podle vědců důležité, protože pak mohou tyto vody chránit třeba tím, že tam vytvoří mořskou rezervaci.
Tato paryba patří podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) k ohroženým druhům. Dospělí jedinci měří na délku mezi 12 až 18 metry, a přestože se živí planktonem, váží až 14 tun. Každý žralok má na zádech jedinečný vzor bílých skvrn.
Vědci se domnívali, že k páření žraloků obrovských dochází také u Austrálie, Mexika, Malediv nebo v Arabském moři, ale zde se spíše jedná o obtěžování ještě nedospělých samiček samci, uvedl ředitel a spoluzakladatel sdružení Marine Megafauna Foundation Simon Pierce. To se u Svaté Heleny neděje; u odlehlého ostrova se potkávají dospělí samci a samičky.
Andrews doufá, že se někomu podaří páření těchto obrovských vodních živočichů zachytit na kameru, ale připustil, že přítomnost lidí může přimět tyto tvory, aby změnili své pářící taktiky. "Možná, že nechtějí být vidět. Možná, jako všichni ostatní, potřebují soukromí," dodal.
reklama