https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/zdobit-vas-muzou-i-sperky-z-elektroodpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdobit vás můžou i šperky z elektroodpadu

1.4.2010 16:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Manžetové knoflíčky vyrobené z telefonních tlačítek, náušnice ze základní počítačové desky, lampa sestavená z počítačových hard disků - šperky a bytové doplňky z elektroodpadu nejsou k mání už jen v gakeriích, zdobit mohou jakéhokoli milovníka recyklace. Originální výrobky lze získat například na internetových stránkách www.trashmade.cz, www.fler.cz nebo značka Weggart.
 

Mísa z recyklovaného elektroodpadu
„Různobarevné kabely, ze kterých jsem propletena, se spolu dlouho tiskly v jednom svazku a zprostředkovávaly hovory v telefonní ústředně," zní popisek Motýlí mísy na webu Trash Made.
Foto: REMA Systém

„Na stránkách www.trashmade.cz naleznete náušnice, brože, náramky, přívěsky, ale i svítidla. Dohromady více než 40 položek,“ uvedla manažerka projektu Trash Made Lenka Drápalová. V nabídce jsou například přívěšky ze základních desek počítačů nebo ozdobné mísy z telekomunikačních drátů. Ojedinělý neziskový projekt Trash Made, nabízející kolekce originálních šperků, módních a bytových doplňků vyrobených z recyklovaných materiálů, odstartoval prodej na internetu již před měsícem.

„O produkty Trash Made se zajímají jak soukromníci, tak firmy. Přestože prodej probíhá již měsíc, se zvýšením počítáme spíše do budoucna. Primárně nám ale o tržby nejde, vnímáme projekt jako osvětovou činnost. Chceme, aby se lidé zamýšleli nad recyklací obecně,“ uvedl Petr Kubernát, marketingový ředitel společnosti REMA Systém, která sbírá a likviduje elektroodpad a projekt iniciovala. „Projekt je neziskový, veškeré vydělané peníze se vracejí zpět do vývoje a výroby nových designových předmětů,“ doplnila manažerka projektu Trash Made Drápalová. Cena většiny módních doplňků se pohybuje okolo 250 korun, nejdražší je svítidlo z hard disků počítačů, které stojí 29 tisíc korun. Naživo si mohou zájemci výrobky prohlédnout v pražské galerii DOX, v galerii Baterka Design v Českých Budějovicích a taktéž v pražském sídle společnosti REMA Systém. Úspěch získal projekt Trash Made třemi nominacemi na cenu Czech Grand Design v loňském roce.

Na projektu Trashmade se výrobou částečně podílí i chráněné dílny Bona a Modrý klíč zaměstnávající handicapované. S chráněnými dílnami spolupracuje i nezisková organizace Asekol, organizující celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Podle manažer komunikace Asekolu Hany Ansorgové se nemůže zpracování elektroodpadu v podobě šperků a doplňků stát nikdy primárním odbytištěm recyklovaných elektrospotřebičů. „Jde pochopitelně jen o doplňkové, nadstavbové využití," uvedla Ansorgová s tím, že klasická recyklace elektroodpadu a jeho následné využití je obecně vzato pro společnost nepochybně prospěšnější. Recyklace probíhá formou demontáže a rozčlenění částí spotřebiče, jednotlivé prvky se oddělí buď tepelným zpracováním nebo chemickou cestou a například drahé kovy se opět využijí při výrobě.

Zatímco Trash made je samostatný web, zaměřený jen na recyklované výrobky, na serveru www.fler.cz najdete recyklované ozdoby jako jeden z mnoha typů výrobků, který web nabízí. Své výtvory zde nabízí stovky tvůrců, vkusně užitý elektroodpad naleznou zájemci v sekci Recy-věci například u prodejců s uživatelskými jmény KaKu, Bet nebo skynet.

Výrobky značky Weggart, jimiž můžete demonstrovat svoji oblibu počítačů a technologií vůbec, najdete na internetových stránkách Dawanda, zadáte-li do vyhledávače název značky. Nejde ale jen o použité elektro, zakoupit tu můžete náušnice z lega, padesátníků, patentek či pixliček od tygří masti.

Zvláštním způsobem naložilo s elektroodpadem Muzeum spotřebičů na ruzyňském letiště v Praze. Stroje nerozebírali, zachovali a návštěvníci si je mohou nejen prohlédnou, přečíst si jejich historii, ale i vyzkoušet. Čekají je tedy historické televizní a rozhlasové záznamy, nabízí se možnost zahrát si jedny z prvních počítačových her nebo vyzkoušejí volání z polního telefonu.

Výrobek z elektroodpadu můžete získat i jinak než koupí. Obdržíte jej jako dárek, přinesete-li do jakékoli prodejny Vodafone svůj vysloužilý mobil. Tato nabídka platí od 8. března letošního roku. Podle informací Petra Kubernáta je již limitovaná edice 2 120 kusů recyklovaných šperků ze dvou třetin rozdána.  


reklama

 
Dominika Patrovská
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist