https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/se-sberem-elektroodpadu-pomohou-dobrovolni-hasici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Se sběrem elektroodpadu pomohou dobrovolní hasiči

21.4.2011 13:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hasiči prý vítají možnost pomoci lidem z okolí zbavit se vysloužilých elektrospotřebičů a získat finanční odměnu. Na snímku vůz sedlčanských dobrovolných hasičů.
Hasiči prý vítají možnost pomoci lidem z okolí zbavit se vysloužilých elektrospotřebičů a získat finanční odměnu. Na snímku vůz sedlčanských dobrovolných hasičů.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Lidé budou mít o něco snazší cestu při likvidaci starých elektrospotřebičů. Společnost Elektrowin, která staré spotřebiče zpracovává, chce do sběru zapojit i sbory dobrovolných hasičů. Výhodné to bude jak pro lidi, protože to budou mít blíž, tak pro dobrovolné hasiče, kteří dostanou od Elektrowinu za elektroodpad zaplaceno.
 

Projekt Recyklujte s hasiči byl zahájen včera. Od této chvíle se do projektu mohou zapojovat konkrétní sbory dobrovolných hasičů. Roman Tvrzník z Elektrowinu uvedl, že dobrovolné hasičské sbory mají více než 344 tisíc členů. Díky nim by se mohlo výrazně usnadnit sběr elektroodpadu zejména v menších městech a na vesnicích.

Princip je jednoduchý – do projektu zaregistrovaní hasiči vyhlásí den a místo, kam se nefunkční elektrospotřebiče odevzdají, vyberou je a Elektrowin následně zajistí svoz a recyklaci a hasičům zaplatí finanční odměnu.

„Lidé již nebudou muset přemýšlet, kde mohou odevzdat vyřazené elektrospotřebiče. A sbory dobrovolných hasičů, které se do projektu přihlásí, získají za každý vysbíraný elektrospotřebič finanční odměnu,“ řekl Tvrzník, který je přesvědčen, že rozšíření sběrné sítě o sbory dobrovolných hasičů přispěje k výraznému navýšení celkového množství vysbíraných elektrozařízení. Manažer projektu Jarek Střelecký uvedl, že hasiči se mohou s obyvateli domluvit a elektrospotřebič si vyzvednout na ulici před domem, podobně jako při tradičním sběru starého železa.

Obyvatelé měst a obcí budou o sběrné akci informováni prostřednictvím letáků, plakátů a místního rozhlasu. Projekt by měl pomoci zejména s recyklací velkých elektrospotřebičů, které se těžko přepravují do mnohdy vzdálených sběrných dvorů. Podle organizátorů projektu by měl ale také naučit veřejnost, že ani malé elektrospotřebiče nepatří do popelnice.

Hasiči mají zájem

Jarek Střelecký (vpravo) říká, že hasiči se mohou s obyvateli domluvit a elektrospotřebič si vyzvednout na ulici před domem, podobně jako při tradičním sběru starého železa. Jan Aulický za dobrovolné hasiče vítá další možnost jak pomoci lidem.
Jarek Střelecký (vpravo) říká, že hasiči se mohou s obyvateli domluvit a elektrospotřebič si vyzvednout na ulici před domem, podobně jako při tradičním sběru starého železa. Jan Aulický za dobrovolné hasiče vítá další možnost jak pomoci lidem.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Mezi hasiči je o projekt prý velký zájem. Podle ředitele kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jana Aulického hasiči vítají možnost pomoci lidem z okolí zbavit se vysloužilých elektrospotřebičů. A také oceňují možnost získat finanční odměnu.

Jarek Střelecký očekává, že by každá ves mohla vybrat v rámci jarních úklidů zhruba 10 větších kusů elektrozařízení a získat tak dva až tři tisíce korun. Tisková mluvčí Elektrowinu Taťána Pokorná však dodala, že se musí jít o kompletní elektrospotřebiče, protože nekompletní elektrospotřebič je již nebezpečný odpad a s nimi hasiči nemohou nakládat.

Pro registrované hasiče je navíc připravena soutěž, která bude probíhat do konce srpna. „Tři sbory v každém kraji, které v tomto období vysbírají nejvíce elektrospotřebičů, získají zajímavé ceny,“ slibuje Střelecký.

Jsme stále línější?

Elektrowin při setkání s novináři uvedl, že dlouhodobě se zkracuje vzdálenost, kterou jsou lidé ještě ochotni ujít s nefunkčním elektrospotřebičem na místo zpětného odběru. A to i přesto, že počet sběrných míst stále roste.


reklama

 
foto - Singr Martin
Martin Singr
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz.
 twitter
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist