https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/recyklace-drobnych-zarizeni-se-priblizuje-spotrebitelum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Recyklace drobných elektrozařízení se přibližuje spotřebitelům

30.11.2010 09:30 | PŘEROV (Ekolist.cz)
"Do poloviny roku 2011 bude po celé ČR instalováno více než 1 400 červených kontejnerů a věříme, že o nové - červené - barvě v třídění odpadů bude vědět podstatná část občanů republiky,“ říká Hana Ansorgová o stacionárních kontejnerech.
"Do poloviny roku 2011 bude po celé ČR instalováno více než 1 400 červených kontejnerů a věříme, že o nové - červené - barvě v třídění odpadů bude vědět podstatná část občanů republiky,“ říká Hana Ansorgová o stacionárních kontejnerech.
Zdroj | www.amic.cz
Dnes v 11 hodin bude ve sběrném místě v ulici Jasníkova v Přerově slavnostně předán stacionární kontejner pro ukládání drobných elektrozařízení. Těchto červených kontejnerů je po celé ČR stále více a „zachraňují“ drobné domácí spotřebiče před popelnicí pro smíšený odpad. Šetří tak životní prostředí.
 

Olomoucký kraj a samosprávy v oblasti sběru elektrozařízení spolupracují s kolektivním systémem zpětného odběru elektrozařízení Asekol. Kolektivních systému zpětného odběru je v republice více, všechny však mají společný cíl – vybírat vysloužilé elektrospotřebiče. Organizátor předání kontejneru Miroslav Grass si pochvaluje, že se třídění odpadů v kraji v poslední době zlepšuje. „V Olomouckém kraji došlo mezi roky 2008 a 2009 k nárůstu sběru o 29 %,“ informovala Ekolist Hana Ansorgová ze společnosti Asekol.

121 kontejnerů u nás

Instalace červených kontejnerů v obcích a městech ČR se uskutečňuje již od roku 2007, v současnosti probíhá intenzivní etapa, kterou mohl Asekol uskutečnit zejména díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Celkem je k dnešnímu datu v ČR již 121 stacionárních kontejnerů. „Stacionární kontejnery usnadní lidem odevzdávání vysloužilých spotřebičů blíže místu jejich bydliště. S drobnými elektrospotřebiči tak obyvatelé těchto měst nemusí až na sběrný dvůr, ale mohou je kdykoliv a pohodlně odevzdat do připravených kontejnerů.,“ informuje web Asekolu a dodává, že do stacionárních kontejnerů patří drobná elektrozařízení jako jsou např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany nebo telefony. Nově jsou stacionární kontejnery vybavené také boxem pro sběr baterií.

Červená recyklace má zelenou

„Vzhledem k velkému zájmu ze strany veřejnosti připravujeme v současné době spuštění samostatného mapového vyhledávače na adrese www.cervenykontejner.cz. Bude spuštěn do konce roku 2010 a věříme, že se stane praktickou pomůckou pro občany měst a obcí, kteří se budou s červenými kontejnery potkávat. Do poloviny roku 2011 bude po celé ČR instalováno více než 1 400 červených kontejnerů a věříme, že o nové - červené - barvě v třídění odpadů bude vědět podstatná část občanů republiky,“ říká Ansorgová a dodává, že z výzkumů chování spotřebitelů vyplývá, že lidé mají zájem třídit vysloužilá elektrozařízení a odevzdávat je k recyklaci. „Musí to ale být pro ně snadné a svůj nejbližší sběrný dvůr vnímají bohužel jako příliš vzdálený,“ upozornila.

Červené kontejnery jsou podle dosavadních zkušeností vyvážené jednou za měsíc. „Vyčíslit přesné procento zařízení, které budou recyklována právě díky červeným kontejnerům není jednoduché, ale pokud se podíváme do pětileté historie zpětného odběru prostřednictvím kolektivního systému Asekol, pak v roce 2006 tvořily drobné spotřebiče pouhých 13 % objemu sběru, v roce 2009 to bylo už 22 % a věříme, že právě projekt červených kontejnerů tento trend ještě posílí,“ říká Ansorgová.

Kromě Asekolu se odběrem elektroodpadu zabývá také například Rema Systém. Ta zahájila letos v dubnu projekt, kdy v ZOO Praha vybírala staré mobilní telefony. Za každý telefon pak přispěla 10 Kč na ochranu goril. Síť se rychle rozrůstá a dnes je již možné mobilní telefon odevzdat na mnoha místech po celé ČR. Rema Systém také v případě objednávky zdarma odváží elektroodpad z domácností i od firem.

Další kolektivní systém, Elektrowin, vydal ve spolupráci se Střediskem pro efektivní využívání energie publikaci, v níž je na jednom místě shrnuta problematika výměny, nákupu a recyklace domácích elektrospotřebičů především z hlediska jejich spotřeby energie.


reklama

 
Martin Singr
 twitter
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist