Recyklace drobných elektrozařízení se přibližuje spotřebitelům
Olomoucký kraj a samosprávy v oblasti sběru elektrozařízení spolupracují s kolektivním systémem zpětného odběru elektrozařízení Asekol. Kolektivních systému zpětného odběru je v republice více, všechny však mají společný cíl – vybírat vysloužilé elektrospotřebiče. Organizátor předání kontejneru Miroslav Grass si pochvaluje, že se třídění odpadů v kraji v poslední době zlepšuje. „V Olomouckém kraji došlo mezi roky 2008 a 2009 k nárůstu sběru o 29 %,“ informovala Ekolist Hana Ansorgová ze společnosti Asekol.
121 kontejnerů u nás
Instalace červených kontejnerů v obcích a městech ČR se uskutečňuje již od roku 2007, v současnosti probíhá intenzivní etapa, kterou mohl Asekol uskutečnit zejména díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Celkem je k dnešnímu datu v ČR již 121 stacionárních kontejnerů. „Stacionární kontejnery usnadní lidem odevzdávání vysloužilých spotřebičů blíže místu jejich bydliště. S drobnými elektrospotřebiči tak obyvatelé těchto měst nemusí až na sběrný dvůr, ale mohou je kdykoliv a pohodlně odevzdat do připravených kontejnerů.,“ informuje web Asekolu a dodává, že do stacionárních kontejnerů patří drobná elektrozařízení jako jsou např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany nebo telefony. Nově jsou stacionární kontejnery vybavené také boxem pro sběr baterií.
Červená recyklace má zelenou
„Vzhledem k velkému zájmu ze strany veřejnosti připravujeme v současné době spuštění samostatného mapového vyhledávače na adrese www.cervenykontejner.cz. Bude spuštěn do konce roku 2010 a věříme, že se stane praktickou pomůckou pro občany měst a obcí, kteří se budou s červenými kontejnery potkávat. Do poloviny roku 2011 bude po celé ČR instalováno více než 1 400 červených kontejnerů a věříme, že o nové - červené - barvě v třídění odpadů bude vědět podstatná část občanů republiky,“ říká Ansorgová a dodává, že z výzkumů chování spotřebitelů vyplývá, že lidé mají zájem třídit vysloužilá elektrozařízení a odevzdávat je k recyklaci. „Musí to ale být pro ně snadné a svůj nejbližší sběrný dvůr vnímají bohužel jako příliš vzdálený,“ upozornila.
Červené kontejnery jsou podle dosavadních zkušeností vyvážené jednou za měsíc. „Vyčíslit přesné procento zařízení, které budou recyklována právě díky červeným kontejnerům není jednoduché, ale pokud se podíváme do pětileté historie zpětného odběru prostřednictvím kolektivního systému Asekol, pak v roce 2006 tvořily drobné spotřebiče pouhých 13 % objemu sběru, v roce 2009 to bylo už 22 % a věříme, že právě projekt červených kontejnerů tento trend ještě posílí,“ říká Ansorgová.
Kromě Asekolu se odběrem elektroodpadu zabývá také například Rema Systém. Ta zahájila letos v dubnu projekt, kdy v ZOO Praha vybírala staré mobilní telefony. Za každý telefon pak přispěla 10 Kč na ochranu goril. Síť se rychle rozrůstá a dnes je již možné mobilní telefon odevzdat na mnoha místech po celé ČR. Rema Systém také v případě objednávky zdarma odváží elektroodpad z domácností i od firem.
Další kolektivní systém, Elektrowin, vydal ve spolupráci se Střediskem pro efektivní využívání energie publikaci, v níž je na jednom místě shrnuta problematika výměny, nákupu a recyklace domácích elektrospotřebičů především z hlediska jejich spotřeby energie.
reklama