https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-se-starymi-cd-a-dvd-zrecyklujte-je
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

fotogalerie uvnitřCo se starými CD a DVD? Zrecyklujte je!

28.9.2011 08:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vyřazená CD a DVD můžete odevzdat společnosti Rema Systém, která je pak nechá zrecyklovat.
Vyřazená CD a DVD můžete odevzdat společnosti Rema Systém, která je pak nechá zrecyklovat.
Společnost REMA Systém rozjíždí sběr starých CD a DVD. Ty pak pošle k opravdové materiálové recyklaci. Až dosud u nás totiž nebylo možné tato stará datová média v pravém smyslu recyklovat. Tenoučká vrstva kovu, kterou v sobě kompaktní disky mají, dělala při běžné recyklaci neplechu.
 

Od října nabízí společnost REMA Systém, věnující se primárně sběru starých elektrozařízení, možnost vyhazovat spolu s elektroodpadem také stará cédéčka a dévédéčka. Recyklaci nosičů si společnost dohodla u německého zpracovatele polykarbonátu, tedy plastu, ze kterého jsou CD vyrobena.

Cédéčka si tak kvůli recyklaci budou muset udělat výlet do zahraničí. Vnucuje se proto otázka, zda taková recyklace bude mít pozitivní environmentální přínos. „Celková ekologická bilance by podle nás měla být pozitivní,“ říká Markéta Vokáčová z REMA Systém. Disky bude firma shromažďovat u nás, dokud se nesejde takové množství, které již má smysl převézt na větší vzdálenosti. Výhoda CD coby odpadu je, že jejich recyklovatelnost je veliká, v podstatě celý disk je z polykarbonátu. Žádný propočet ekologické bilance ale společnost nemá.

„Odpadních CD a DVD vzniká opravdu hodně, poptávka po jejich odděleném sběru v České republice existuje už velmi dlouhou dobu a na západě je recyklace nosičů běžná praxe. Pro nás to smysl má,“ uzavírá Vokáčová. Podle Petra Kubernáta z Remy se u nás ročně vyhodí desítky milionů kusů disků. „Odhadem jde o 300 tun cédéček ročně,“ upřesňuje.

Kam tedy můžete odnést svá vyřazená CD a DVD? Lze je společnosti odevzdat na jednom z jejích míst určených pro sběr elektroodpadu. Snadno si najdete nejbližší místo na mapce. Některá sběrná místa jsou ve školách, firmách nebo v obecních sběrných dvorech, kde by neměl být problém cédéčko vhodit do přichystaného boxu. Některá sběrná místa jsou i v prodejnách, kde však je potřeba se zeptat, zda vaše cédéčka převezmou. Problém by to ale podle Vokáčové být neměl.

„Recyklujte“ doma

Stará cédéčka nemusí hned putovat na sběrné místo k recyklaci. Můžete je využít na celou řadu způsobů, a to jak na praktické věci, tak věci ozdobné. Autor těchto řádků používá léta jedno staré cédéčko jako tácek pod hrníček s čajem. Mnozí majitelé zahrad či balkónů využívají blýskavá cédéčka jako odpuzovač ptáků.

Mnozí lidé se ale dokáží na starých cédéčkách vyřádit i umělecky. Důkazem může být například server Fler.cz, na kterém lze najít celou řadu designově či umělecky „zrecyklovaných“ cédéček. Ze starých nosičů dat lze vyrobit podtácky, nástěnné hodiny (tady a tady), lapač snů, vzkazovník (tady a tady), náušnice (tady a tady) a jiné šperky (a tady a tady) nebo svícny. V podstatě cokoliv, co vám fantazie dovolí (tady).

Pokud byste hledali inspiraci v podobě návodu na výrobu, pak můžete leccos najít na YouTube. Například si můžete ze starého CD vyrobit vypínač, držák na mobilní telefon, případně větráček napájený z USB.

Co se dělo s cédéčky doposud

Do teď bylo jedinou možností, jak zrecyklovat stará CD, hodit je do kontejneru směsný odpad nebo do kontejneru na plasty. V takovém případě pak záleželo na zpracovateli vytříděného plastu, jestli si s cédéčky uměl poradit nebo ne. Na třídící lince je zpravidla vytřídili a v lepším případě dali do směsného plastu, ze kterého se vyrábějí například travní dlaždice nebo zpomalovací prahy, v horším případě je poslali na skládku či do spalovny.

Technicky vzato tak nešlo o plnohodnotnou recyklaci. Zpracování odpadních plastů na výrobky typu zpomalovací prahy je tzv. downcycling. Jednoduše řečeno se vyhozený plast přepracuje na nějaký jiný výrobek, který už ale dál nelze recyklovat. Plnohodnotnou recyklaci tak nabízí až REMA Systém.


reklama

Jak využít stará CD a DVD

předchozí    další
Nástěnné hodiny z vyrobené ze starého CD.
Nástěnné hodiny z vyrobené ze starého CD.
Nástěnné hodiny z vyrobené ze starého CD.
Závěsný lustr ze starých CD
Závěsný lustr ze starých CD.
Dekorace na dveře, vyrobeno ze starých CD a kravaty.
Zásobník na toaletní papír z prázdné krabice od vypalovacích CD
Držák na klubíčko ze starého zásobníku CD
 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist