https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kdyz-uz-tridite-tak-tridte-spravne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřKdyž už třídíte, tak třiďte správně

14.3.2011 09:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Značka pro PET, což je snadno vyslovitelná zkratka nevyslovitelného plastu polyethylentereftalátu.
Značka pro PET, což je snadno vyslovitelná zkratka nevyslovitelného plastu polyethylentereftalátu.
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
Každý dnes už ví, co znamená třídění odpadů. Stále se ale objevují nejasnosti s tím, zda sešlapávat plastové lahve, jestli vymývat kelímky od jogurtů a jestli patří starý talíř do skla. Sešlapávat, vymývat, nepatří. Podívejte se s námi na pár tipů, proč a jak třídit odpady lépe.
 

Všude se radí, že se pet lahve mají před vhozením do žlutého kontejneru sešlápnout. Proč? Protože v něm pak zaberou méně místa a i následný svoz odpadu je efektivnější – nevozí se tolik vzduchu.

Jak uvádí společnost Ekokom, do malého kontejneru o objemu 110 litrů se vejde asi 31 nesešlápnutých dvoulitrových lahví – polovina kapacity zůstane nevyužita. Když se petky sešlápnou, vejde se jich tam 138. Sešlapávání vyhazovaných obalů se pochopitelně netýká jen petek, ale i jiných plastových lahví a obalů.

A pochopitelně i papírových obalů. Když budete do kontejneru na papír vyhazovat lepenkovou krabici od vysavače, je potřeba ji rozložit, aby nezaplnila celý kontejner jen pro sebe.

Třiďte, ale nezraňte se

U plastů ještě chvíli zůstaneme. Věčné téma je, zda kelímky od jogurtů vymývat či ne. Na webu Ekokomu píší, že stačí jogurt (či jinou potravinu v kelímku) pořádně dojíst. Trocha jogurtu pak při zpracování velké potíže nezpůsobí. Patrně však neběžíte ke žlutému kontejneru hned, jak jogurt dojíte, ale dáte jej k ostatnímu plastovému odpadu někde doma. A aby vám plastový odpad nezačal zapáchat, je lepší kelímek vymýt. Vymytý kelímek je příjemnější i pro zaměstnance na třídící lince. Navíc platí, že čím čistší surovina se dostane ke zpracování, tím lépe. Takže vymývat. Jde to snadno a vody se spotřebuje malinko.

Nevíte, co kam patří? Koukněte se na nálepku na kontejneru.
Nevíte, co kam patří? Koukněte se na nálepku na kontejneru.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
Co se stane s vytříděným odpadem? Například papír se odveze na třídící linku, kde se papírový odpad roztřídí na jednotlivé druhy papíru. Třídící linka - to zní jako velmi sofistikované zařízení, ale ve skutečnosti to není nic jiného, než běžící pás, kolem kterého stojí lidé z masa a kostí, kteří ručně vybírají „cenné“ papíry, tedy ty druhy papíru, o které je na trhu aktuálně zájem a mají odbyt. Nejčastěji jde o lepenku a novinový papír. Podle Jiřího Šandy z Pražských služeb nedokáží automatizované třídící linky na papír třídit papír s takovou pečlivostí jako lidská obsluha. Podobně se třídí i plasty, i když u nich je automatizace snazší. U skla se ručně vybírají jen velké nečistoty a jemné nečistoty se řeší sofistikovanou automatizací.

Vadí, když do kontejneru na sklo hodím lahev s kouskem kovového víčka, které se nepodařilo sundat? Nevadí. Sice tím přiděláte trochu práce při třídění, ale je to lepší, než se při snaze odříznout kovový proužek zranit a přidělat práci chirurgovi.

Talíř do skla ne!

Takže se do skla smí házet i jiné věci než sklo? Tak to tedy rozhodně ne. Stejně jako u jiných odpadů, které se třídí, platí, že čím čistší surovina se ke zpracování dostane, tím lépe. Zpracovatelé odpadů samozřejmě počítají s tím, že musí vytříděný odpad ještě pořádně probrat. Ale čím méně se nežádoucích věcí do kontejnerů na tříděný odpad dostane, tím lépe.

Je to důležité kvůli tomu, že někdy vcelku malé množství „nečistot“ může způsobit opravdu velké problémy. Zůstaňme u skla. Někteří lidé žijí v domnění, že do kontejnerů na tříděné sklo se kromě lahví od vína, sklenic od kompotů a přesnídávek mají házet i rozbité hrníčky nebo talíře. Jenže sklo a porcelán jsou dvě naprosto odlišné věci!

Porcelán není sklo. A naopak.
Porcelán není sklo. A naopak.

A přestože jsou některé třídící linky na sklo vybaveny důmyslným zařízením, které optickými čidly "zkoumá" průsvitnost nadrcené suroviny a pomocí silného proudu vzduchu vyfukuje cokoliv, co se čidlům "znelíbí", tak sem tam nějaký drobný střípek porcelánu může proklouznout. A i velmi malý porcelánový střípek může způsobit velké problémy.

Část vytříděného skla se používá například při výrobě skelných vln, které slouží jako stavební izolace. Sklo se roztaví a tavenina se pak rozvlákňuje v rotačním zařízení odborně zvaném spinner. Na rozdíl od skla se ale porcelán neroztaví a spinnery postupně ucpává. Rozvlákňovací zařízení se pak musí odstavit a celý spinner vyměnit, což je velmi nákladné. "Aktuálně pro výrobu skelné vlny používáme jako vstupní surovinu až z 80 % recyklované sklo," říká Pavel Michálek ze společnosti Knauf Insulation, která tyto izolace vyrábí. A technologicky by bylo možné použít recyklované suroviny i více, ale v současnosti prý není na trhu dostatek firem, které by byly schopné dodat surovinu v potřebné čistotě.

No jo, ale jak má člověk vědět, co všechno se do kontejneru na tříděný odpad smí dávat a co ne? Kdo to má kde furt hledat? Nemusíte nic složitě hledat. Je to zpravidla napsané přímo na kontejnerech. I s obrázky. (Informace, co patří do kontejneru na plast, papír a sklo.)


reklama

 
Další informace |
Život PET lahve – od výrobní linky po třídící linku.

Webové stránky jaktridit.cz

Edukativní a dlouhé video o zpracování vytříděných pet lahví:

Zábavná a krátké video o zpracování vytříděných pet lahví:

Třídit odpady může být i docela hardcore:

Martin Mach Ondřej
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist