https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/zemedelsky-holding-lukrom-kritizuje-planovane-zmeny-v-dotacni-politice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělský holding Lukrom kritizuje plánované změny v dotační politice

18.1.2022 00:25 | LÍPA (ČTK)
Strniště v zimě
Strniště v zimě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci zemědělského holdingu Lukrom, který sídlí v Lípě na Zlínsku, kritizují plánované změny v dotační politice na období let 2023 až 2027. Velké podniky v případě jejich uskutečnění podle nich přijdou o významnou část dotací, uvedl Karel Čadek ze společnosti Lukrom plus, která se ve skupině zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou.
 

Koaliční rada se minulý týden shodla, že na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít 23 procent z celkové částky na přímé platby. V návrhu bývalé vlády ANO a ČSSD to bylo deset procent. Nový návrh bude ještě posuzovat Evropská komise, podle ministerstva zemědělství bude znamenat výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců.

Se zavedením redistributivní platby v navrhované výši nemůže Lukrom podle Čadka souhlasit. "Velké podniky přijdou o velmi významnou část dotací. Takto vysoká redistributivní platba by ale výrazně poškodila všechny současné zemědělce, včetně rodinných farem. Když bude na první hektary tak obrovská dotace, majitelé nebudou chtít půdu nadále pronajímat zemědělcům. Radši si ji nechají vydat zpět a naoko na ní budou hospodařit sami, aby získali dotace, nebo zatlačí na výši pachtovného. Takže všichni, i malí zemědělci, budou přicházet o půdu," řekl Čadek.

Horní limit pro investiční dotaci na jeden projekt bude 30 milionů korun, v minulosti to bylo až 150 milionů, z čehož podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) těžily především velké podniky. Zemědělské dotace pro velké společnosti nakonec nebudou mít stanovený strop, tedy určenou maximální výši dotace na jeden podnik, menší rolníci z nich však dostanou větší podíl.

Případné zastropování by podle Čadka znamenalo výrazné snížení dotací větším podnikům. Domnívá se, že by přibyla i další obrovská administrativní zátěž s prokazováním a uplatňováním případných odpočtů mzdových nákladů. "Nejhorší dopad by mělo společné zavedení příliš vysoké redistributivní platby na první hektary a zastropování," uvedl Čadek.

Skupina Lukrom hospodaří zhruba na 15 000 hektarech půdy, především na jihovýchodní a střední Moravě. Zabezpečuje komplexní zemědělské služby, zaměstnává okolo 750 lidí. Za prodej výrobků, služeb a zboží utržila předloni zhruba 2,806 miliardy korun a vykázala zisk přesahující 140,5 milionu korun, vyplývá z konsolidované účetní závěrky. Hospodářské výsledky za loňský rok holding zatím oficiálně nezveřejnil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kamil Krabice

Kamil Krabice

18.1.2022 16:43
Holt budem jest to co vyprodukuje ASZ,
to znamená trávu.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

19.1.2022 13:47 Reaguje na Kamil Krabice
NO tak já od nich beru i mléčné výrobky, mnohem chutněšjí a s více tukem než od jezedáků, maso z krav, co se pasou na trávě, mouku ze špaldy i pohanky atd...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.1.2022 19:20
Konečně se děje to, co bylo potřeba už dávno... jen tak dál!
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

19.1.2022 13:31
NO tak Ti jsou s jezedáky jedna ruka, divím se, že se ozvali tak pozdě...Také přijdou o nějaké zisky, ale určitě je to nepoloží..A přírodě to pomůže...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.1.2022 15:04
Agrofert by bez dotací zdechl.....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist