https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/ako-sa-da-spracovat-plastovy-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ako sa dá spracovať plastový odpad?

dotaz: 60

11. října 1999 | Roman Hrabovský
Ako sa dá spracovať plastový odpad? Ako je to s jeho recykláciou a biologickou degradáciou?odpověď:


15. listopadu 2000

Budu vycházet z technologie firmy Transform a.s. Lázně Bohdaneč, která se zpracováním směsných plastů zabývá.
Jestliže je nutno materiál přetřídit, je nejprve ručně tříděn. Poté se rozemele a podrtí. Z těchto frakcí se potom připravuje směs tak, aby mohla být použita pro různé výrobky. Tato směs je poté vtlačena do kovových forem, kde se z ní stane hotový výrobek. Při tomto zpracování se na 1 kg plastů spotřebuje asi 0,6 kWh elektrické energie a nevznikají nebezpečné exhaláty.
Tento způsob recyklace je pro životní prostředí velkým přínosem nejen proto, že se nespotřebuje tolik energie a surovin jako při primární výrobě plastů, ale také proto, že se výrazně prodlužuje životnost našich skládek. Ovšem zatím není recyklaci přikládána taková pozornost, jak by měla. Většina měst plastový odpad ani netřídí.
Další možností zpracování plastů je jejich spálení při využití energie. Například v roce 1995 byly v zemích EU odebrány asi 4 milion tun plastů, z nichž 65% bylo spáleno s využitím energie a zbylých 35% recyklováno. Podle některých názorů je právě spálení nejlepším způsobem likvidace plastů.

Jiří Uher


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 60".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist