https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/biologicke-cisteni-primo-v-septiku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Biologické čištění přímo v septiku?

dotaz: 148

22. ledna 2003 | Jan
V čistírnách odpadních vod se uplatňuje tzv. biologické čištění pomocí bakterií, jejichž působení je urychleno a umocněno mohutným provzdušňováním. Nešel by tento princip uplatnit přímo v septiku naočkováním biomateriálu a již zmíněným provzdušňováním?



odpověď:


27. ledna 2003

Je pravdou, že v městských čistírnách odpadních vod se uplatňuje tzv. biologické čištění pomocí baktérií. Pro úplnost je nutno dodat, že se nejedná pouze o nejrůznější baktérie, ale na čištění se podílí i řada dalších mikroorganismů, které jsou ve formě tzv. aktivovaného kalu, což je směsná kultura mikroorganismů (mikroorganismy se shlukují ve formě vloček).

Tyto zmíněné mikroorganismy jsou aerobní, tj. potřebují ke svému životu kyslík. To v praxi znamená, že působení zmíněných mikroorganismů není urychleno a umocněno mohutným provzdušňováním, ale dostatečné dodávání kyslíku je podmínkou života těchto mikroorganismů. Zdá se to pouhým "slovíčkařením", ale bylo by zavádějící si myslet, že pokud bychom přestali provzdušňovat, působení mikroorganismů se "pouze zpomalí". To je sice pravda, ale jen do té doby, než se vyčerpá kyslík z vody v provzdušňované nádrži. Poté dojde ke změně aerobního prostředí na anaerobní (bez kyslíku) a dojde k úhynu mikroorganismů, které bez kyslíku zkrátka žít neumí.

Koncentrace kyslíku v provzdušňované nádrži (tzv. aerační, aktivační) by se měla pohybovat minimálně kolem 2 mg/l (v praxi se udržuje kolem 5 mg/l). Tuto koncentraci kyslíku je nutné hlídat pomocí kyslíkové sondy a podle ní nastavit chod aerátoru - provzdušňovacího zařízení (jak je tomu u moderních malých a domovních ČOV), aby provoz byl co nejekonomičtější a současně zabezpečil co možná nejvhodnější prostředí pro život mikroorganismů.

Dále je nutné zabezpečit dokonalý kontakt čištěné odpadní vody se vzduchovými bublinkami, tj. je potřeba zabezpečit míchání v nádrži, aby se nám netvořila tzv. mrtvá místa, ve kterých by se nám usazovaly tuhé nečistoty a poté zahnívaly. Při vhodně navrženém provzdušňování dochází k dostatečnému promíchávání obsahu nádrže jen díky vzduchovým bublinkám.

Stejně jako u velkých čistíren je i zde nutno zabezpečit hrubé předčištění, kde by se nám zachytily větší zbytky jídel, kusy textilií, papírů,… Tady hodně záleží na uvědomění všech obyvatel vašeho domku, aby zejména do WC nevhazovali žádné zbytečné látky a předměty, které by mohly způsobovat problémy při čištění (jedná se např. o ucpávání aeračních elementů, namotávání se na míchadlo, apod.)

Je také dobré si uvědomit, že hovoříme o čistírně odpadních vod, a ne o čistírně hustých usazenin, které se nacházejí ve většině septiků, které odvádí "čistou odsazenou vodu" trativody.

Ať už budeme mít u domu čistírnu odpadních vod, či "čistící septik", je nutno mít stále na paměti, že vše co vypustíme z naší domovní kanalizaci, s tím vším se budou muset potýkat "naše mikroorganismy". Uvedu pár příkladů:
- rozhodnete-li se důkladně vydezinfikovat váš dům, musíte si počínat velmi obezřetně, neboť onou dezinfekcí se zbavíte nejen nežádoucích mikroorganismů ve své domácnosti, ale může to vést i k tomu, že se současně "zbavíte" i mikroorganismů jež se podílí na čištění vašich splašků.
- problémem se může jistě stát i vylití již využitého oleje z fritovacího hrnce do dřezu v kuchyni či do WC - každopádně mikroorganismy se jistě nedokáží úspěšně "poprat" s nárazovým přílivem cca 2,5 litru oleje.
- znečištění v odpadních vodách je v podstatě potravou pro naše mikroorganismy, a je tedy jasné, že pokud se rozhodnete odjet na delší dobu pryč, necháte je v podstatě bez přísunu potravy, což pro ně může mít fatální následky.

Závěrem lze tedy říci následující: pokud jste domácí kutil a chcete si vyrobit vlastní čistírnu odpadních vod, rozhodně se připravte na to, že to bude tvrdý oříšek, k jehož úspěšnému rozlousknutí je potřeba dostatek teoretických znalostí o biologickém čištění odpadních vod a schopnost je uvést úspěšně do praxe. Ono malými a domovními čistírnami se dnes zabývá řada firem, a trvalo jim často několik let, než se jim podařilo proniknout do tajů čištění odpadních vod v domovních čističkách. Chcete-li znát můj osobní názor, svěřte to raději odborníkům.

P.S. Nedávno jsem se někde dozvěděla, že se na trhu objevil "nějaký" biomateriál, který se aplikuje do septiků a "sežere vám jeho obsah", ale bohužel (či bohudík?) žádné podrobnosti o tom nevím. K takovýmto "zázračným přípravkům" jsem spíš skeptická, neboť většinou jej nabízí nejrůznější prodejci motivovaní tučnou provizí, kteří o čištění odpadních vod nemají ani potuchy, opomeneme-li naučené věty, které hlásají jak je jejich výrobek úžasný…

Ing. Martina Votápková
Autorka studuje postgraduální studium zaměřené na problematiku čistíren odpadních vod na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, Institut environmentálního inženýrství.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 148".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist