https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/cim-krmit-v-zime-labute
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čím krmit v zimě labutě?

dotaz: 159

9. září 2003 | Pavla Chyská
Dozvěděla jsem se, že současný obvyklý způsob krmení labutí suchým pečivem těmto ptákům spíše škodí - při současném zasycení nejsou schopni živiny obsažené v pečivu využít, a vlastně hladovějí. Čím tedy krmit, pokud vůbec?



odpověď:


16. září 2003

Pro informaci jsme se obrátili na Český svaz ochránců přírody, kde nám paní Marcela Mikesková řekla, co je či není vhodné pro krmení labutí. Labutě se mohou krmit pečivem, které má být staré a neslané. Labutím prý chutnají i odřezky masa, obiloviny či boby. Nesmí však dostávat zbytky nebo odpady z kuchyně, tedy žádná kořeněná či zkažená jídla! Nesmí také žluklý tuk nebo tukové pečivo.

Oslovili jsme i obec ornitologickou, za kterou nám poskytl informace Václav Kovář z Nepomuckého ornitologického spolku. Pro labutě je prý úplně nejideálnější potravou potrava rostlinná jako ječmen, pšenice spolu s příměsí zeleného krmeni (jemná tráva, okřehek, vodní rostlinstvo apod.).

Pokud se jim dává pečivo, tak pouze v menším množství a rozhodně ne čerstvé - např. chleba či rohlíky je nutné nejdříve nechat usušit a potom tvrdé rozmočíme ve vodě. Nerozmočené pečivo může labutím podráždit krk. Pečivo v žádném případě nesmí být plesnivé!!

V přírodě pak labutě konzumuji kromě velké části rostlinné stravy též různé vodní plže a mlže.

Občas se objevují informace, že by se labutě neměli krmit na stojatých vodách, aby si nezvykli na snadný zdroj potravy a v zimě pak na třeba na rybníku nepřimrzly. Pokud nemají labutě dostatek potravy, odletí z rybníka někam na své zimoviště - většinou je jím nějaká větší řeka. (Berounka, Vltava, Otava...apod.). Pokud je lide krmí i během zimy, tak se labutě k přestěhování moc nemají, ale pokud jsou zdravé a voda začne zamrzat, nakonec odletí. Zůstanou jen slabší jedinci, kteří mají většinou nějaké vnitřní parazity a potřebují odčervit (přípravek na předpis od veterináře). K ledu přimrznou opravdu zřídkakdy. Musí být opravdu veliké mrazy trvající několik dní a i tak se to stává jen náhodně. Lidé nám často v zimě volali, že na ledě je přimrzlá labuť - když jsme přijeli, stačilo zatleskat nebo k ní něco hodit a labuť se zvedla a sama odešla - takže vlastně primrzlá nebyla. Nejlepší je nejprve se přesvědčit, že je labuť opravdu zamrzlá a teprve potom volat ochranáře. Trávíme tak zbytečně čas kvůli planým poplachům a zbytečně projíždíme benzin.

Martin Mach


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 159".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist