https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-je-to-elektrosmog
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co je to elektrosmog?

dotaz: 5

25. října 1998 | Ivana
Nejsem si jistá, zda můj dotaz se týká přímo ekologie, ale nemůžu stále nikde zjistit informace o tzv. elektrosmogu. Konkrétně by mě zajímalo, jestli a v jakém množství může působit vedení vysokého napětí v blízkosti obytného domu (a od jaké vzdálenosti je to bezpečné). Pokud bude ve vašich silách odpovědět na tuto otázku, budu velmi ráda.



odpověď:


31. července 2006

To, zda má elektromagnetický smog negativní účinky na zdraví, je stále předmětem diskuzí a sporů. Není ale pochyb o tom, že elektrosmogu jsme vystaveni úplně všichni, není před ním úniku a v souvislosti s rozvojem techniky a technologií jeho množství roste a bude růst. Všechny vodiče a elektrické přístroje (od malých jako fény, toustovače, radiobudíky až po velké jako třeba ledničky) vytvářejí elektromagnetické pole. K tomu se přidávají radiofrekvenční pole, která vytvářejí například mikrovlnné trouby, televizory, mobily a vysílače.

Podle některých odborníků a i Světové zdravotnické organizace může elektrosmog interferovat se slabými elektrickými proudy, které přirozeně řídí lidské tělo (například činnost nervů a srdce), a u některých lidí může způsobit zdravotní potíže od depresí až po rakovinu.

Problematiku působení silných elektromagnetických polí upravuje zákon 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů a nařízení vlády č. 480/2000 Sb. o ochraně zdraví před neionizujícím zářením, které obsahuje i nejvyšší přípustné hodnoty.

O přeměření elektromagnetického záření je možné obrátit se na příslušnou krajskou hygienickou stanici. Přeměření provádí taky Národní referenční laboratoř pro elektromagnetická pole a záření. Tato služba je placena, stojí 3 000 Kč. Národní referenční laboratoř sídlí v Rybalkově ulici 39, Praha 10, 101 00.

Problematice elektrosmogu se v poslední době věnovaly v EcoMonitoru tyto články:

Independent: Karcinogennímu elektrosmogu nikdo neunikne

Swissinfo: Švýcarští vědci budou zkoumat elektromagnetický smog

Související dotazy:

Dotaz 113: Mohou mít telefonní vysílače nad naším bytem vliv na naše zdraví?

Přečtěte si názor Radomila Hradila Vysokofrekvenční elektromagnetická pole – reálná hrozba pro lidské zdraví? z 15. dubna 2008.

Hana Hermová, mm
Autorka je redaktorka EkoListu.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 5".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist