https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-je-to-kontrolovana-prirodni-kosmetika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co je to Kontrolovaná přírodní kosmetika?

dotaz: 208

1. července 2005 | Lubomír Bartoš
Dobrý den,

chci se zeptat, jestli víte něco o značce, kterou používá kosmetická firma Logona. Výrobky této firmy jsou označeny ochrannou známkou "Kontrolovaná přírodní kosmetika" - kterou uděluje mezinárodní institut Ecocontrol. Ještě používají zkratku BDIH - co to znamená?

Děkuji za odpověď
odpověď:


20. července 2005

Dobrý den,

podle toho, co vím, spolu "Kontrolovaná přírodní kosmetika", Ecocontrol a BDIH přímo souvisejí. BDIH je německá asociace výrobců léčiv, kosmetiky apod. (přesně a konkrétně viz www.kontrollierte-naturkosmetik.de - stranka o BDIH). BDIH vypracovala pravidla pro to, co znamená Kontrolovaná přírodní kosmetika (viz níže). Výrobky, které usiluji o označení Kontrolovaná přírodní kosmetika a o značku BDIH, jsou za tímto účelem kontrolovány institutem Ecocontrol.

Kontrolovaná přírodní kosmetika

Od roku 2001 existuje mezinárodně uznávaná ochranná známka "Kontrolovaná přírodní kosmetika", kterou po splnění přísných kritérií uděluje každému novému přírodnímu kosmetickému produktu mezinárodní institut Ecocontrol, se sídlem v německém Osterode.

Naleznete-li na obalu tuto známku, můžete si být jisti, že výrobek:

* je vyráběn z nejkvalitnějších surovin z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo certifikovaného sběru ve volné přírodě
* sběr surovin probíhá šetrným způsobem, aby nedošlo k zatížení životního prostředí
* neobsahuje parafín, vazelínu, ani jiné ropné produkty - látky cizí lidskému organismu
* obsahuje pouze čisté rostlinné oleje
* neobsahuje žádné syntetické konzervační, vonné ani barvicí látky
* výrobek ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech, nejsou používány suroviny z mrtvých zvířat (zvířecí kolagen, vorvaňovina, tuk z norka atp.)
* není povoleno radioaktivního ozáření k zajištění mikrobiální čistoty výrobků

Další závazky výrobců kontrolované přírodní kosmetiky:

* transparentní výrobní postupy a pravdivé informování spotřebitelů
* aktivní nasazení proti používání genetických manipulací pro získávání rostlinných a živočišných surovin, aktivní podpora ekologického zemědělství
* důraz na ekologickou únosnost výroby a použitých obalových materiálů, ekologická likvidace odpadů
* sociální výnosnost výroby: využití surovin z projektů ve třetím světě, fair trade

Ještě bych chtěla podotknout, že s tím (ne)testovaním na zvířatech se to má tak, že firmy, které mají tento certifikát dostat, nesmějí samy testovat na zvířatech nebo testovaní přímo objednávat, mohou ale používat kosmetické složky, které byly na zvířatech otestované dříve a někým jiným. Propracovanější systém a přísnější podmínky pro netestování kosmetiky na zvířatech má Humane Cosmetic Standard.

S pozdravem

Mgr. Lubomíra Chlumská
Autorka pracuje pro Nadaci na ochranu zvířat.


Odpověď
10. října 2007

Existuje i česká ekoznačka pro přírodní kosmetiku. Pro více informací si přečtěte zprávu Přírodní certifikovaná kosmetika – nová česká ekoznačka z 20. září 2007.

Martin Mach
Autor je redaktorem Ekolistu.

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 208".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist