Co jsou obaly označené jako Pure-Pak?
27. října 2000 | Petra Mostecká
odpověď:
30. května 2008
Obaly označené jako Pure-Pak jsou vícevrstvé kartony, které obsahují asi 70 % papíru, 25 % polyetylenu a 5 % hliníku. Název Pure-Pak je obchodní značka obalu, stejně jako TetraPak, obecně se tyto obaly označují jako "nápojový karton". Recyklace je možná, jejích možnostech si můžete přečíst například v článku Sběr nápojových kartonů bude dostupný čtyřem milionům obyvatel ČR z 12. listopadu 2004.
Pro sběr nápojových kartonů jsou určené oranžové popelnice.
Z těchto obalů lze vyrábět také izolační a nábytkové desky. Nejedná se přímo o recyklaci v pravém slova smyslu (tedy že by se tyto obaly opět použily jako nápojové obaly), ale o zpracování odpadu pro jiné využití.
U nás měla být zpracovatelská linka postavena v Nové Pace, ministr Miloš Kužvart jí byl dokonce slavnostně pokřtít, ale linka se nikdy do provozu nerozjela. V soucasnosti se tedy tyto obaly u nás nezpracovávají.
Většina těchto krabicových obalů obsahuje také vrstvu hliníku, který zvyšuje pevnost obalu a zabraňuje proniknutí světla a vzduchu k nápoji či potravině, což umožňuje delší skladování. Výroba hliníku je energeticky velmi náročná a je tedy i nešetrná k životnímu prostředí. To se samozřejmě vztahuje i na nápojové plechovky od limonád a piv.
Pokud chcete kupovat nápoje v obalech šetrných k životnímu prostředí, pak upřednostňujte zálohované skleněné lahve - svému účelu mohou sloužit až do jejich rozbití a i pak lze skleněné střepy znova zpracovat. Další možností by byly zálohované plastové lahve - a jeden čas u nás byly. Tyto lahve bylo možné použít také opakovaně, byť jejich životnost byla nižší. Jako další možné materiály jsou PE pytlíky (např. pro mléko) či PET. Oba materiály lze po vyhození do správného kontejneru na plasty zpracovat.
Německé Ministerstvo životního prostředí si nechalo vypracovat studii LCA (Life Cycle Assessment - hodnocení životního cyklu výrobku), která posuzovala dopady nápojových obalů na životní prostředí. Jako ekologicky šetrné obaly vyšly obaly vratné (jak sklo, tak plast), PE pytlíky (např. pytlíky na mléko) a nápojové kartony - nejhůře dopadly hliníkové plechovky.
Nápojové obaly jsou podle Vladana Záklasníka z Hnutí DUHA výhodné v tom, že se lépe skladují, což vysvětluje jejich velkou oblibu u obchodníků. "Nevýhoda nápojových kartonů je, že při recyklaci zůstává nepapírová část obalu jako odpad, s kterým se musí něco udělat - zpravidla spálit nebo skládkovat," říká Záklasník. Podle něho je stále nejvhodnějším obalem pro nápoje vratné sklo, které se může během svého života několikrát použít a na konci svého života jej lze bezezbytku zpracovat.
Martin Mach
Autor je redaktor serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 97".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |