https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-s-hlukem-od-sousedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co s hlukem od sousedů?

dotaz: 40

11. října 1999 |
Zdravím Vás,
můžete poskytnout radu při řešení snížení hluku v bytě od rušivých zvuků ze sousedního bytu (např. výběr vhodné izolace pro stěnu atd.)?



odpověď:


25. října 1999

O odpověď jsme požádali Karla Murtingera, poradce v oblasti úspor energie:
Zvuk se šíří jednak kmitáním stěny (je to vlastně deska), jednak spárami či netěsnostmi (to asi tady nepřichází v úvahu) a jednak je veden konstrukcí stropu a stěn a vyzařován jimi. Dochází také k jevům jako je rezonance a vznik stojatého vlnění ) proto některé zvuky procházejí více (basy z rockové hudby), a proto je někdy vyšší úroveň rušivého zvuku dále od stěny než přímo v její blízkosti.
Obecně se uvádí, že nejúčinnější je postavit zvuku do cesty kombinaci těžké a pevné stěny a měkkého, zvuk pohlcujícího materiálu. Pokud je vaše stěna pevná a těžká (cihly, beton), pak by asi bylo možné přidat desky z minerální vaty zakryté např. sádrokartonovými deskami.
Důležité je aby nová stěna (sádrokarton) nebyla pevně spojena s kmitající, původní stěnou.
Pokud se hluk přenáší podlahou a dalšími stěnami, bude asi řešení obtížnější. Stavební akustika je obor dobře zvládnutý, asi by neměl být problém konzultovat nějakou stavební firmu, která se na tyto věci specializuje.

Mgr. Karel Murtinger
Autor je poradcem v oboru úspor energie a využití obnovitelných zdrojů.


Související informace:

Proti hluku od sousedů se můžete také bránit jinak. Zvláštním bodem občanského zákoníku je paragraf 127, který myslí právě na takové sousedy, kteří vás „nad míru přiměřenou poměrům“ obtěžují nebo omezují vaše vlastnická práva, a to „hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.“ Více se dočtete v článku Nech toho, sousede z 11. prosince 2006.

Pokud se hluk vyskytuje v noci, lze se obrátit na Policii ČR kvůli rušení nočního klidu. Časové vymezení nočního klidu je zákonem o ochraně veřejného zdraví stanoveno na 22 - 6 h. Rušení nočního klidu může být vyhodnoceno jako přestupek a pokutováno do výše 1000 Kč.

Pokud je noční hluk častým jevem a pochází z nějakého provozu, lze se obrátit na krajskou hygienickou stanici, která by měla zkontrolovat dodržení hlukových limitů a případné překročení pokutovat.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktor serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 40".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist