https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-s-obsahem-septiku-lze-sehnat-ekologicke-myci-prostredky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co s obsahem septiku? Lze sehnat ekologické mycí prostředky?

dotaz: 156

5. března 2003 | Petr Macháček
Rád bych věděl, jak využít a zároveň zneškodnit obsah septiku (obsahuje mimo jiné i zbytky pracích prostředků, saponátů a podobných, ne přímo ekologických prostředků. Myslím, že je obecně problém sehnat něco na praní, dezinfekci atd. v ekologické kvalitě a dostupné z ekonomického hlediska. Rád bych se mýlil.odpověď:


20. března 2003

Dobrý den,
pokud se týká likvidace obsahu septiku, je třeba postupovat podle zákona - tj. jako při vyvážení žumpy - autorizovanou firmou a na ČOV. ČOV by měly být provozovány tak, aby zvládly i ty hůře rozložitelné ("neekologické") zbytky čistících prostředků a desinfekcí.

Šetrnější k prostředí (i k bakteriálnímu osazení ČOV) je pochopitelně s výše uvedenými prostředky šetřit. V praxi to znamená odolat reklamě, která budí dojem, že čisté je pouze to, co je absolutně zbavené života (desinfekce WC).

Na trhu lze získat čistící a prací prostředky, které jsou relativně šetrné (poznáme je podle označení Ekologicky šetrný výrobek - např. výrobky firmy Missiva, ale ta bohužel distribuuje pouze v tzv. síťovém prodeji).

Pokud to lze, vyhněte se dezinfekčním prostředkům na WC a prostředkům s obsahem silných kyselin a louhů.

Zdraví

Vlaďka Hejzlarová
Rosa o.p.s., jihočeská společnost pro ochranu přírodySeznamy Ekologicky šetrných výrobků:
Tekuté čisticí přípravky
Prací prostředky pro textilie (prostředky pro namáčení a předpírání, univerzální prací prostředky, speciální prací prostředky, prostředky pro praní v prádelnách)
Tenzidové mycí kosmetické prostředky (například šampony)

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 156".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist