https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-s-plastovymi-kelimky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co s plastovými kelímky?

dotaz: 99

6. listopadu 2000 | Andrea Grančicová
Ahoj,
som Andrea zo Slovenska a zaujímalo by ma, ako v Čechách riešitě problem velkeho množstva prázdnych kelimkov od jogurtov, termixov a pod. S mojími žiakmi na ekokrůžku sme nic rozumné nevymysleli. Viem, je lepšie kupovat tieto výrobky v skle, ale to je velký problem aj v Bratislave, nie to eště v malych mestách a na vidieku. Jedným z riešení bolo odovzdavat kelimky napr. pre zahradníctva a kvetinárstva. V súčasnosti však už nemajú zaujem.
Poraďte mi, prosim, tažko sa mojím žiačikom hovorí, že sa s tým nedá nič robiť. Ďakujem.odpověď:


12. června 2001

Recyklace odpadu je obecně nejednoduchý problém. Je třeba rozlišit dvě věci. Další využití odpadu a jeho ekologické zneškodnění. Odevzdat kelímky například zahradnictvím, květinářstvím apod. problém neřeší, ale odsouvá ho pouze nějakým způsobem na ostatní. Otázkou pak zůstává, jestli je v zájmu těchto "dědiců" ekologická likvidace.

Dle našeho názoru je nejekologičtejší kupovat výrobky ve vratných obalech. Jejich používání minimalizuje množství vznikajících odpadů. Na druhou stranu je otázka, zda by použití vratných obalů pro jogurty a podobné výrobky bylo ideální vzhledem k náročnosti vymývání. Navíc by patrně šlo o skleněné obaly, které by při poměrně malých objemech, v nichž se jogurty prodávají, tvořily značný podíl hmotnosti celého výrobku. Dalo by se zde hovořit o jakémsi obchodu spíše s obaly, než s výrobkem samotným, což rozhodně není příliš ekologické.

Dalším, systémově vhodným řešením, je kupovat výrobky v obalech z povoskovaného papíru. V Česku se vyrábí z tohoto materiálu například Pribináček. Obal z výrobku lze vyhodit do běžného komunálního odpadu; ten se pak na skládkách rozkládá, prakticky bez zátěže pro životní prostředí. Nevýhodou je právě nízká ochota výrobců nabízet své výrobky v těchto obalech.

Co se týče plastových obalů; v praxi lze odnést do příslušného kontejneru jakékoliv rozumné množství plastového odpadu. Před tím je třeba obal řádně vymýt.

Jan Šatoplet/Radek Svítil
redaktoři EkoListuOdpověď
27. února 2003

Přeji pěkný den,
doporučujete kupovat výrobky v obalech z povoskovaného papíru (např. Pribináček), ale takové se již v ČR nevyrábí, výrobky typu Lipánek ap. jsou z papíru potaženého folií z LDPE (tedy polyethylenu)!
Jejich používání je asi přeci jen o trochu lepší, protože toho plastu je tam míň, ale rozhodně to není zcela ekologická varianta.

I. Kopačková
Rosa o.p.s.

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 99".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist