https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-se-zahradou-a-plodinami-z-ni-po-povodnich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co se zahradou a plodinami z ní po povodních?

dotaz: 142

21. září 2002 | Hana Řipková
Co se dá dělat se zahradou či polem, které zaplavilo při povodních bahno? Hrozí nějaké zdravotní nebezpečí při konzumaci plodin z těchto míst?



odpověď:


24. října 2002

Plodiny, které byly zaplaveny povodňovou vodou, kaly a bahnem je nutné považovat za zdravotně závadné a v žádném případě nekonzumovat. Pro zvířata by se tyto plodiny snad mohly použít až po poradě s veterinářem. V případě, že tyto plodiny dále rostou, hygienici doporučují využívat je nejdříve za tři týdny po opadnutí vody.

Lidé by neměli v žádném případě riziko podceňovat. Záleží na tom, v kterém místě se zaplavená zahrádka nachází. Nikdo neví, co zátopová voda vyplavila. Může být kontaminována výkaly, ropnými látkami a někde může se záplavovou vodou kromě mikrobiologického rizika přijít i chemické znečištění. Proto je důležité sledovat informace v místě, například referátů životního prostředí, hygienických stanic apod.

Ptáte se, co s bahnem na poli a zahradě. Na polích se praktikuje praxe podle místních podmínek a druhu naplavenin zaorání, na zahradě bych doporučil rozbor půdy a v kladném případě zaorání. Co s úrodou? Je to kruté, ale nepoužívat. Chraňte si své zdraví, je to váš poklad.

S pozdravem

Ing. Milan Šťastný
Institute of Agricultural and Food Information, Slezska 7, 120 56 Praha 2

Pokud bahna není vysoká vrstva, je nejlepší nechat ho vyschnout a po vyschnutí hráběmi rozrušit. Rostliny v trávníku jsou schopny toto bahno prorůst. Na záhoncích cči políčcích je možno toto bahno zarýt a tím celý profil provzdušnit. Rizika z bahna mohou hrozit pouze tehdy, pokud je výrazně fekálně znečištěno či pokud jsou tam toxické zbytky. V takovém případě není toto bahno vhodné pro pěstování zeleniny či dalších plodin. U trávníku by to nemělo vadit.

Pokud je bahna vysoká vrstva (nad 5cm), trávník již není schopen prorůst a bude nutno ho obnovit (přisít travní semena). Na záhoncích a polích je nejlepší způsob zaorání či zarytí.

S pozdravem

Eva Vašňovská
Botanický ústav Akademie věd ČR, 252 43 Průhonice


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 142".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist