https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-vsechno-patri-do-kontejneru-na-plasty-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co všechno patří do kontejneru na plasty (v Praze)?

dotaz: 139

24. července 2002 | Pavel Pinkava
Mám čisté kelímky od jogurtů, igelitové sáčky apod. házet do kontejnerů na plasty nebo jsou tyto kontejnery určeny jen pro PET lahve?



odpověď:


29. července 2002

Dobrý den,
od Mgr. Jitky Kluzové, vedoucí oddělení komunálních odpadů MHMP, jsem se dozvěděl následující: v případě tříděného sběru plastů záleží na tom, jaký si obec zvolí systém; obecně - dle katalogů odpadů jedním z druhů odpadu jsou "plasty" bez rozlišení o jaký druh odpadu se jedná. Pokud obec sbírá pouze obaly, pak i zde katalog odpadů definuje pouze "plastové obaly" bez rozlišení.
V Praze je sbírán směsný plast, tzn. bez omezení jednotlivých druhů, plasty jsou posléze dotřiďovány na jednotlivé druhy a předávány k využití.

Technologie zpracování směsných plastů:
Vstupním materiálem jsou směsné plasty. Na ruční dotřiďovací lince se provádí druhové roztřídění plastů s následným lisováním nebo mletím.
Roztříděný obchodovatelný materiál je lisován do balíků nebo rozemlet na flakesy (čti: flejksy) a uložen do velkoobjemových plastových pytlů, které jsou dále dodávány zpracovatelům.
Výstupní suroviny a jejich úprava:
lahve PET čiré - mletí
lahve PET modré - mletí
lahve PET zelené - mletí
fólie polyetylenové LDPE, barevné - lisování
fólie polyetylenové LDPE, čiré - lisování
fólie polyetylenové stretch LLDPE - lisování
tvrdé plasty HDPE, PS PP - lisování papír - lisování
Co znamenají jednotlivé zkratky a jak se značí viz dotaz 114: Co znamenají čísla v trojúhelnících na obalech z plastů?
Příměsi jsou shromažďovány volně v kontejneru a skládkovány.
Výkon technologie 350 tun/měsíc při provozu 24 hod/den.
Z vytříděných plastů se vyrábějí palety, střešní krytiny, kabelové žlaby, zatravňovací panely, odpadkové koše a komponenty protihlukových zábran. Konkrétně z igelitů, fólií, kelímků atp. se vyrábí nové fólie (např. spol. WECOM Slapy). Mimo to i na území města společnost Stabilplastik vyrábí z drceného směsného plastu tzv. Europalety.

Obecné informace o tříděném odpadu (konkrétně pro Prahu):
Zákon o odpadech č. 185/2001 Sb. a následně vyhláška č. 24/2001 stanovuje systém sběru, třídění, využívání a zneškodňování komunálního odpadu, vznikajícího na území hlavního města Prahy. Kvůli tomuto účelu byly zřízeny sběrné nádoby - kontejnery, v barvě žluté na plasty (všechny druhy plastů), modré na papír a lepenku, a v barvě zelené na sklo. Tyto kontejnery jsou umisťovány a vyprazdňovány na náklady hlavního města Prahy.
Obecně je velmi důležité, aby byla dodržována kvalitu třídění odpadu. Do jednoho svozového auta se vejde 300 až 500 popelnic. Pokud do nádob na plasty je umístěn i směsný odpad, a nasype se do tohoto vozu, dojde ke znehodnocení celého obsahu vozu a tento je již zcela neupotřebitelný pro další zpracování a obsah je skládkován.
Pokud při odvážení jednotlivých kontejnerů posádka svozového vozu zjistí, že v nádobách - kontejnerech je jiný odpad, než jaký má být, pak jej nenaloží. Tento kontejner je následně vyvezen vozem na směsný odpad a odvezen na skládku nebo do spalovny.
Nádoby jsou vyprazdňovány do vozů s označením druhu odpadu (papír, plast, sklo) a odváženy v různé svozové dny. Papír a plasty 1x-2x týdně, sklo 1x týdně nebo až 1x za 6 týdnů (v závislosti na velikosti nádoby).
Ostatní tříděný odpad je odvážen do těchto zařízení:
Papír: Dotřiďovací linka papíru Pražské služby a.s. Praha - Vysočany
Sklo: AMT Příbram s.r.o, provozovna Praha 9 - Freyova ul., České sklo Recyklace, s.r.o. Praha - Hostivař.
V těchto zařízeních jsou odpady dále dotříděny na příslušné frakce a přímo zpracovány nebo předány do zpracovatelských podniků k zpracování na výrobky nebo suroviny.

Do kontejneru na plasty nepatří následující materiály:
vícevrstvé obaly - např. TETRAPACK (o sběru a recyklaci nápojových kartonů více viz článek Sběr nápojových kartonů bude dostupný čtyřem milionům obyvatel ČR), guma, pneumatiky, molitan, kabely, podlahové krytiny, lina, PVC, textil z umělých vláken a nádoby od léčiv.

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 139".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist