https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/co-znamena-znacka-ko-test
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co znamená značka Öko-Test?

dotaz: 236

22. listopadu 2007 | Eva Krojová
Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli něco víte o značce OKO TEST, která je uváděna na řadě výrobků v drogerii DM. Některé výrobky mají i certifikát Kontrolovaná přírodní kosmetika, jako má třeba Weleda, nebo značku Vegan, a pak právě OKO TEST. Jde hlavně o řadu Alverde a pak Balea.

S pozdravem
odpověď:


21. prosince 2007

Přeji pěkný den,

Öko-Test je nezávislý německý časopis pro spotřebitele. Založen byl v roce 1985. Testuje výrobky z hlediska životního prostředí, sociálního a zdravotního, například zda neobsahuje toxické či škodlivé látky. Öko-Test testuje všechny možné výrobky pro každodenní spotřebu, kosmetiku, domácí potřeby, potraviny, oblečení, nábytek i výrobky pro děti. V každém čísle (měsíčně) vychází 10-12 různých testů zkoušejících dohromady více než 200 produktů.

Öko-Test uvádí (u výrobků, které v testech uspěly) dva stupně hodnocení: "gut" (dobrý) a "sehr gut" (velmi dobrý). Tato hodnocení jsou považována za velmi prestižní a výrobci se získaným oceněním chlubí, není to ale oficiální značka nebo certifikát, který by zaručoval u výrobku stálou kvalitu.

Jak uvádí Wikipedia, časopis Öko-Test je v ostré konkurenci s německou spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest, která také testuje výrobky a služby. Oproti Stiftung Warentest je Öko-Test zaměřen výhradně na životní prostředí a komerčně, v posledních letech nad Stiftung Warentest v oblíbenosti mezi čtenáři vítězí.

Öko-Test o sobě uvádí, že jej výrobci často kvůli zveřejněným testům žalují. Z více než sta soudních procesů však prohrál jen jeden, v roce 1988. Důvodem jsou podle Öko-Testu vysoké standardy kvality, které při svém testování dodržuje. Dále o sobě Öko-Test píše, že významně tlačí na výrobce, aby zlepšovali kvalitu svých výrobků, protože spotřebitelé méně nakupují výrobky, které v jejich testu neprošly.

Snad jsme tím objasnili, jakou informaci nese logo Ökotestu na daném výrobku. Informace o Kontrolované přírodní kosmetice naleznete v odpovědi na dotaz 208: Co je to Kontrolovaná přírodní kosmetika?. Přečtěte si také článek Přírodní certifikovaná kosmetika – nová česká ekoznačka z 20. září 2007.

Hana Hermová, Martin Mach
Autoři jsou redaktory serveru Ekolist.cz


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 236".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist