Dřevěný nábytek - lakovaný nebo bez úpravy?
11. února 2005 | Ivana Tůmová
odpověď:
11. února 2005
Na tento dotaz zatím neznáme odpověď.
Co se týká dřevěného nábytku, vřele doporučuji masiv. Pochopitelně by bylo nejlépe certifikovaný, pakliže to je problém, pak doporučuji místní výrobce - tím se sníží ekologické škody napáchané dopravou po světě a sníží riziko kácení například pralesa.
Co se týče povrchových úprav, doporučuji lněný olej a vosk, pakliže dojde k oděrkám, je možno je jednoduše opravit. Laky vesměs obsahují chemikálie a při sebemenším poškození/poškrábání je nutno přestříkat celou plochu. Nevýhodou oleje je údržba, protože dřevo "matní". Doporučuji jednou za rok. Člověk ale na druhou stranu vybuduje k nábytku určitý "vztah".
V dnešní době se setkávám i se zcela neupraveným nábytkem, riziko napadení červotočem u nového nábytku je minimální, protože červotoč vyhledává vlhčí prostředí. Lze použít různých prostředků, údajně ekologický je LIGNOFIX.
Dřevotříska v kombinaci s pravou dýhou má svoje místo v nábytku jako ekologická náhrada dřeva. Záleží však na typu lepidla použitého k lepení třísek. Použití je vhodné například na dveře a velké dřevěné panely, které vyrobeny z masivu by byly mrháním dřeva, vzhledem k svému použití. Naopak bych dýhovanou dřevotřísku nepoužíval na povrchově namáhané plochy, například povrchy stolů. K této ekologické náhradě dřeva však určitě nepatří desky MDF (ani dýhované), které jsou ostatně v mnoha zemích již zakázány.
Pavel Peřina/www.perina.net
Pavel Peřina vystudoval nábytkový design.
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 201".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |