https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/dreveny-nabytek-lakovany-nebo-bez-upravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dřevěný nábytek - lakovaný nebo bez úpravy?

dotaz: 201

11. února 2005 | Ivana Tůmová
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Pořizuji si nový nábytek do pokoje a ráda bych věděla, jaký je vlastně nejvhodnější. Dřevotřískový - dřevěný lakovaný - dřevěný bez úpravy. Z dřevotřískového se prý uvolňuje formaldehyt, dřevěný by měl být mnohem lepší, ale laky a různé úpravy asi také nebudou nejlepší. Neupravený dřevěný nábytek se zase snadno poškodí a může být napaden červotočem. Mohli byste mi prosím poradit tu nejvhodnější variantu, popřípadě třeba i druh laku, který by se dal použít k úpravě? Ještě doplňující dotaz: Nemáte nějaké reference na firmu Idea nábytek s. r. o.? Potřebovala bych zjistit, zda se jedná o solidní firmu a jestli není dřevo z nějaké nelegální těžby. Moc Vám děkuji za případné odpovědi.



odpověď:


11. února 2005

Na tento dotaz zatím neznáme odpověď.


Názor našeho čtenáře:
21. října 2008

Co se týká dřevěného nábytku, vřele doporučuji masiv. Pochopitelně by bylo nejlépe certifikovaný, pakliže to je problém, pak doporučuji místní výrobce - tím se sníží ekologické škody napáchané dopravou po světě a sníží riziko kácení například pralesa.

Co se týče povrchových úprav, doporučuji lněný olej a vosk, pakliže dojde k oděrkám, je možno je jednoduše opravit. Laky vesměs obsahují chemikálie a při sebemenším poškození/poškrábání je nutno přestříkat celou plochu. Nevýhodou oleje je údržba, protože dřevo "matní". Doporučuji jednou za rok. Člověk ale na druhou stranu vybuduje k nábytku určitý "vztah".

V dnešní době se setkávám i se zcela neupraveným nábytkem, riziko napadení červotočem u nového nábytku je minimální, protože červotoč vyhledává vlhčí prostředí. Lze použít různých prostředků, údajně ekologický je LIGNOFIX.

Dřevotříska v kombinaci s pravou dýhou má svoje místo v nábytku jako ekologická náhrada dřeva. Záleží však na typu lepidla použitého k lepení třísek. Použití je vhodné například na dveře a velké dřevěné panely, které vyrobeny z masivu by byly mrháním dřeva, vzhledem k svému použití. Naopak bych dýhovanou dřevotřísku nepoužíval na povrchově namáhané plochy, například povrchy stolů. K této ekologické náhradě dřeva však určitě nepatří desky MDF (ani dýhované), které jsou ostatně v mnoha zemích již zakázány.

Pavel Peřina/www.perina.net
Pavel Peřina vystudoval nábytkový design.

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 201".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist