https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/existuji-bezfosfatove-myci-prostredky-do-mycek-na-nadobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Existují bezfosfátové mycí prostředky do myček na nádobí?

dotaz: 73

19. července 2000 | Jana Hurniková
Dobrý den,
nemáte náhodou nějaké nejnovější informace ohledně testů mycích prostředků pro myčky na nádobí? Jedná se nám konkrétně o to, zda existuje u nás na trhu bezfosfátový prostředek. Předem děkuji a jsem s pozdravem.
VŠCHT Praha - ústav skla a keramik



odpověď:


19. července 2000

Toto jsou nejaktuálnější výsledky spotřebitelského testu mycích prostředků pro myčky nádobí, který zpracovala ROSA, o.p.s. - jihočeská společnost pro ochranu přírody (Krajinská 18, České Budějovice, 37001, tel + fax: 038/7318389, tel.: 038/32030). Jak mi řekl Karel Srdečný ze spolecnosti ROSA, nenašli na trhu jediný bezfosfátový prostředek. Ještě zhruba před dvěma lety existoval mycí prostředek Frosch (viz tabulka), ktery neobsahoval fosfáty, letos však již na něj nenarazili.

Některé přípravky pro myčky nádobí
mycí prostředek výrobce prášku obsah P (%) dávka na jedno mytí (g) dávky fosforu do odpadních vod (g)
CalgonitBenckieser4,49200,9
LuhnsLuhns5,8201,2
SomatHenkel6,5201,3
KronstarKronstar2,14200,4
FroschFrosch0?0v r. 2000 na trhu nezaznamenán

S pozdravem

Jakub Kašpar
redaktor EkoListu


Poznámka našeho čtenáře
26. ledna 2000

Dobrý den,

v rubrice Zelená domácnost se tu a tam vyskytuje dotaz ohledně ekologických čistících prostředků. Já sam jsem po nich pátral a narazil jsem na českou společnost Missiva, která však prodává pouze prostřednictvím dealerů, a dále pak na výrobky firmy ECOVER, první ekologické továrny na světě. Např. tablety do myčky na nádobí neobsahijí fosfáty...

Výhradním dovozcem produktů ECOVERu je Country Life. Doufám, že tyto informace pomohou lidem, kteří hledají ekologicky šetrnou drogerii.

S pozdravem David Pytlík

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 73".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist